معاون وزیر راه و شهرسازی:

۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده در كشور نیازمند احیاو نوسازی است

۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده در كشور نیازمند احیاو نوسازی است

به گزارش آوا مسكن معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسكونی در بیشتر از ۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده و ناكارآمد شهری وجود دارد كه باید با مشاركت مردم نوسازی و احیا شود.


سید محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی در مسافرت به قزوین برای بازدید از بافت ناكارآمد در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد كند شدن روند احیای بافت های فرسوده اظهارداشت: تمركز كردن روی اعتبارات دولتی با عنایت به تنگناها و محدودیت های اعتباری و هم وسعت كار شرایط را سخت كرده و اگر مكانیزم ها را تقویت نماییم و مشاركت مردم افزایش یابد می تواند روند كار را سرعت دهد. وی ادامه داد: در این وضعیت باید سرمایه گذاران هم وارد میدان شوند و از ظرفیت محلات به نفع خود مردم استفاده گردد تا كارساده شود بنابراین به نظر می آید اگر نگاه ما فقط ملی باشد و به منابع مركز اتكا نماییم با عنایت به شرایط كشور و تعهدات چند هزار میلیارد تومانی كه كشور دارد نمی گردد این پروژه را تكمیل كرد.
۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده در كشور معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: در سراسر كشور بیشتر از ۱۴۹۰ هزار هكتار بافت فرسوده در ۲۷۰۰ محله داریم كه بیشتر از ۵ میلیون خانوار در آنها زندگی می كنند. پژمان یادآورشد: در محدوده بافت های فرسوده بیشتر از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسكونی وجود دارد كه جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون نفر در آنها سكونت دارند. وی اظهارداشت: تابحال حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد در بافت های فرسوده و ناكارآمد نوسازی شده و مابقی نیازمند در دست اقدام است.
مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: تا امروز یك خطایی داشته ایم كه در نوسازی بافت های شهری به وضعیت بومی هر منطقه مانند جمعیت، موقعیت جغرافیایی، نیازها و سلیقه مردم، بافت شهری و وسعت محله توجه نكردیم و این كه با نگاه ملی در تهران برای استانها تصمیم بگیریم و یك بافت فرسوده را در همه نقاط یكسان بازسازی نماییم منطقی نیست و باید به مدیریت های بومی توجه كرد. وی افزود: كمك های ملی نمی تواند طرح را به سرانجام برساند و باید به سمت مكانیزم های استان ها رفت و با مطالعات دقیق طرح را جلو برد چونكه در طرح های توسعه شهری انطباق با شرایط اقتصادی و اجتماعی گروه های هدف دیده نمی گردد. پژمان اظهارداشت: در تامین سرانه ها، استانداردهای بالایی گرفته اند و هزینه تراشی های زیادی شده كه لازم است با مطالعه این هزینه ها كاهش پیدا كند و برای ارتقا محلات و منزلت برای ثروت آفرینی اقدام گردد و بهتر است مدیریت شهری را ساده نماییم تا مردم راحت تر مشاركت كنند و ثروتی كه ایجاد می شود بخشی از هزینه های زیرساختی را تامین كند و این روش مداخله در بافت ها چون در استانها اختیارات كافی ندارند بیشتر در مقیاس ملی در ستاد مركز مطرح گردیده است.
مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: به نظر می آید فاصله بسیاری بین تصمیمات و اجرا داریم و با اعتبارات هزینه شده طرح خروجی نداشته و روند كار بسیار كند شده كه با صدمه شناسی بابت فاصله تصمیم و اجرا می بینیم كه مصالح گم شده است بنابراین با تشكیل هیئت های اجرایی در استانها امیدواریم كارشناسان دلسوزانه تر وارد كار شوند. پژمان اضافه كرد: كار بازسازی بافت فرسوده یك كار دلی است و مسئولین استان بیشتر در جریان مشكلات مردم هستند بنابراین این اختیارات را تفویض خواهیم كرد در استانها تا چند میلیارد ثروت ملی كه متوقف شده به جریان افتاده و مردم سودش را ببرند. وی اظهار داشت: این تغییر رویكردها در روند تصمیم گیری برای بازآفرینی با راهكارهای محلی و رویكرد ملی با این تفویض اختیارات جواب روشنی در مدت زمان كوتاه برای مردم محلات خواهد داشت. ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده نوسازی می شود معاون وزیر راه و شهرسازی یادآورشد: چندین پروژه را در كشور استارت زده ایم و ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات یارانه ای دولت پیشبینی شده كه در یك سال حداقل ۱۰۰ هزار نفر با كمك خودشان خانه هایشان را نوسازی می كنند.
وی اظهارداشت: دو هزار پروژه با چند هزار میلیارد تامین منابع از جانب دولت در حوزه های زیربنایی و روبنایی در جریان است تا بتوان این وضعیت را بهبود بخشید هرچند این مقدار منابع و این شتابی كه هم اكنون داریم با این اندازه و ابعاد تناسب ندارد و از مدیران استانی و شهری انتظار داریم به میدان بیایند و شتاب را بیشتر كنند. پژمان اظهارامیدواری كرد با احیای بافت های فرسوده زمینه زندگی بهتری برای ساكنان این مناطق مهیا شود.


1398/09/10
14:52:39
5.0 / 5
4068
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است