معاون آخوندی اعلام كرد:

مخالفت شورای عالی شهرسازی با تولید شهرك های صنعتی در استان تهران

مخالفت شورای عالی شهرسازی با تولید شهرك های صنعتی در استان تهران

آوا مسكن: دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری در نامه ای به استاندار تهران، مخالفت این شورا با تولید شهرك های صنعتی غیردولتی در محدوده شهرهای این استان را ابلاغ نمود.به گزارش آوا مسكن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، متن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به امضای محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و دبیر این شورا خطاب به محمدحسین مقیمی استاندار و رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران به این شرح است:
به استحضار می رساند شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۹۷.۲.۳۱ خود ضمن استماع گزارش كمیته فنی شماره یك پیرامون تولید شهرك های صنعتی غیردولتی در حریم و محدوده های شهرستان استان تهران (شهرستان های رباط كریم، شهرقدس، صفادشت، گلستان و نصیرشهر) به شرح زیر اتخاذ تصمیم نمود.
الف) تبدیل مجموعه های صنعتی و كارگاهی موجود در محدوده و حریم شهرهای استان تهران به شهرك صنعتی، ضمن این كه باعث تشویق و تشدید بارگذاری صنعتی و جمعیتی در پیرامون پایتخت خواهد شد، شكل گیری و تكمیل ظرفیت شهرك های صنعتی از پیش برنامه ریزی شده در مجموعه شهری تهران را با چالش جدی مواجه می كند. شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با عنایت به مغایرت صریح این مورد با همه موازین و احكام فرادستی در سطح مجموعه شهری تهران و در جهت ایفای تكالیف قانونی در تعادل بخشی فضایی در عرصه سرزمین، ضمن اعلام مخالفت با تولید شهرك صنعتی جدید در استان تهران مقرر می نماید؛ عندالزوم ساماندهی ساخت و سازهای كارگاهی و صنعتی موجود در حریم و محدوده شهری استان در قالب طرح های ساماندهی صنوف و مشاغل مزاحم شهری با رعایت ضوابط و مقررات مرتبط انجام گیرد.
ب) صرفا معطوف به مصوبات هیات وزیران در مورخ ۸۹.۶.۱۷ و اصلاحیه مورخ ۹۶.۲.۱۷ و با توجه به صدور پروانه بهره برداری با نام شهرك های صنعتی قلعه میر، بهاریه، كاظم آباد، زواره ای، ده حسن، زاگرس و گلبرگ، قدس، صفادشت در جهت مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران مقرر می گردد:
۱. از آنجائیكه به استناد مفاد بند ۶ مصوبه مورخ ۸۹.۶.۱۷ هیات محترم وزیران، تولید شهرك صنعتی مختص به ساماندهی واحدهای صنعتی و كارگاهی موجود و بدون استقرار واحد جدید بوده است، تبعا كلیه ساخت و سازهای پس از تاریخ مذكور و همینطور عرصه های خالی پیرامون این شهرك ها مشمول مصوبه نیستند. بنابراین مقرر گردیده نقشه محدوده شهرك های فوق با رعایت اصل مذكور بعد از تدقیق توسط اداره كل راه و شهرسازی استان تهران به تایید مشترك نمایندگان دبیرخانه شورایعالی و وزارت جهاد كشاورزی و وزارت كشور و سازمان حفاظت محیط زیست برسد.
۲. با توجه به اینكه شهرك های مزبور عموما بدون هرگونه خدمات شكل گرفته اند مقرر گردید كلیه اراضی خالی درخلال قطعات تولید شده به سطوح خدماتی اختصاص پیدا كند. نقشه پیشنهادی كاربری اراضی شهرك های صنعتی با رعایت سطوح و سرانه كاربری های خدماتی با رعایت مفاد بند ۱ به تایید دبیرخانه شورای عالی برسد.
۳. رای موافق كمیسیون تبصره یك ماده یك قانون حفظ كاربری زراعی برای همه قطعات دریافت شود.
۴. رعایت ضوابط و مقررات اعلام شده توسط اداره كل حفاظت و محیط زیست استان تهران به هنگام تهیه نقشه كاربری اراضی پیشنهادی در مورد هركدام از شهرك های صنعتی الزامی می باشد.
۵. حریم و محدوده شهرهای گلستان، نصیرشهر، رباط كریم، صفادشت و قدس كماكان به قوت خود باقی است. بنابراین به استناد ضوابط زیست محیطی صدور مجوز برای صنایع و كارگاه ها واقع در شهرك های مذكور در محدوده شهرها تنها شامل صنایع گروه الف و در حریم شهرها، شامل صنایع تا رده ج خواهد بود.
۶. مطابق تبصره بند ۶ تصویب نامه شماره ۱۹۰۰۷ / ت ۵۳۵۴۱ ه مورخ ۹۶.۲.۲۳ هیات محترم وزیران نحوه تعیین مصادیق صنایع غیرمجاز مشمول این تصویب نامه و هم جلوگیری از تكرار تخلف در محل استقرار غیرمجاز صنایع مذكور، بر مبنای دستورالعمل مشترك وزرای صنعت، معدن و تجارت و كشور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواهد بود.
۷. با توجه به وقوع شهرك های صنعتی زاگرس، گلبرگ و قدس در داخل محدوده شهر قدس، اداره كل راه و شهرسازی استان تهران گزارشی از وضعیت سطوح و سرانه كاربری های خدماتی شهر تهیه و جهت اقدامات بعدی به دبیرخانه شورای عالی ارسال نماید.
۸. ملاحظات و الزامات پدافند غیرعامل در استقرار صنایع در این شهرك ها رعایت گردد.

1397/04/03
21:17:07
5.0 / 5
4422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است