چطور یک کسب وکار خانگی راه اندازی کنیم؟

چطور یک کسب وکار خانگی راه اندازی کنیم؟

آوا مسکن: متقاضیان کسب و کارهای خانگی که مشتاق راه اندازی مشاغل خانگی هستند، می توانند با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی وزارت کار نسبت به ثبت درخواست و پیگیری صدور مجوز فعالیت خود اقدام نمایند.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، هم اکنون اشتغال خانگی همچون شیوه های موثر برای کسب درآمد و اشتغالزایی بشمار می رود که در خیلی از کشورها به منبع مهمی برای درآمد خانوارها تبدیل گشته است.

شیوه اشتغال خانگی و زنجیره اتصال تولیدات خانگی در کشورهای توسعه یافته از درون خانه ها و در قالب انعقاد قرارداد کار میان واحدهای بزرگ و متوسط تولیدی جریان می یابد. افراد با کار در خانه در کنار دیگر اعضاء ضمن افزایش سطح درآمد و توسعه کسب وکار خود می توانند به اقتصاد و افزایش رفاه خانوار کمک کنند.

به اعتقاد کارشناسان مشاغل خانگی نقطه شروع مناسبی جهت راه اندازی یک کسب وکار خصوصا برای جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان بشمار می رود چونکه با کمترین هزینه و بیشترین ارزش افزوده می توان اشتغال خانگی را تجربه نمود و به درآمد رسید.

مشاغل خانگی هر نوع فعالیت اقتصادیست که در فضای منزل و با سرمایه اندک قابل راه اندازی است. این شغل ها به سبب ماهیت خود به فضای زیادی نسبت به سایر کسب وکارها نیاز ندارند و بیشتر گروههای هدف مشاغل خانگی را کارآفرینان، زنان سرپرست خانوار، معلولان، بازنشستگان و روستاییان می سازند.

افراد علاقمند و متقاضیان کسب و کارهای خانگی در صورت تمایل به راه اندازی مشاغل خانگی می توانند به سامانه مشاغل خانگی وزارت کار به نشانی https: //smkh.mcls.gov.ir/ مراجعه و مراحل ثبت نام خودرا در قالب متقاضی مستقل، پشتیبان و تحت پوشش پشتیبان دنبال کنند.

متقاضی مستقل به کسی گفته می شود که می تواند با اتکاء به توان شخصی، خلاقیت و ابتکار، به شکل خویش فرمایی به کارهای تولیدی و خدماتی بپردازد که منجر به کسب در آمد و ایجاد فضای کسب وکار می شود.

متقاضی پشتیبان به اشخاص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که مسئولیت پشتیبانی از برخی از شاغلین خانگی را در کل پروسه تولید و ارائه خدمات، شامل آموزش، تهیه و توزیع مواد اولیه و ابزار کار، مشاوره، طراحی، نوآوری، بسته بندی، بازاریابی و فروش به عهده بگیرند.

متقاضی تحت پوشش پشتیبان افرادی را شامل می شود که متقاضی انجام فعالیت زیرمجموعه یک فرد حقیقی یا حقوقی دیگر هستند. این مساله با تحت پوشش نهادهای حمایتی بودن ارتباطی نداشته و متفاوت می باشد.علاقمندان به راه اندازی کسب وکار خانگی و متقاضیان مستقل ابتدا باید به درگاه ملی صدور مجوزها به آدرس mojavez.ir مراجعه کنند. عناوین حدود ۵۰۰ شغل خانگی که تا حالا در درگاه ملی به ثبت رسیده قابل مشاهده می باشد. برای گرفتن مجوز یک کسب وکار در گام نخست باید صفحه "راهنمای دریافت مجوز" آن کسب وکار را در درگاه ملی پیدا کنید و این کار را با جست و جو در نوار اصلی سایت انجام دهید. صفحه راهنمای دریافت مجوز هر کسب وکار، نام صادرکننده اصلی مجوز و شرایط، مدارک، زمان و هزینه لازم برای دریافت مجوز مورد نظرتان را نشان میدهد.پس از مطالعه شرایط و مدارک اگر آنها را کامل داشتید، بطور الکترونیک و کاملا غیرحضوری دکمه درخواست مجوز را فشرده و پس از درخواست مجوز شماره همراه خودرا جهت احراز هویت ارائه دهید تا به درگاه تخصصی صدور مجوز کسب و کارتان هدایت شوید. درگاه تخصصی در حقیقت دستگاه اصلی صادرکننده مجوز موردنظر شماست. جهت سهولت کار می توانید نمودار راهنمای شروع کسب وکار را مطالعه کنید.

مشاغل خانگی در رسته ها و گرایشهای مختلف غذایی، فرهنگی، صنعتی، صنایع دستی، کشاورزی و دامی وجود دارند. بیش از ۹۵ درصد مجوزهای مشاغل خانگی آنی و ثبت محور هستند و بمنظور دریافت آنها نیازی به مراجعه حضوری و صرف وقت و زمان بسیار نیست. بااینکه مجوزهای این دسته کسب وکارها آنی صادر می شوند ولی نظارتهای پسینی بر آنها اعمال می شود، یعنی پس از صدور مجوز با انواع روش های محسوس و نامحسوس بر روند فعالیت و رعایت مقررات آن کسب وکار نظارت می شود.لازم به ذکر است که طرح های مشاغل خانگی معاف از مالیات نبوده و متقاضی موظف است هر سال نسبت به تکمیل اظهارنامه مالیاتی اقدام نماید.

بر اساس گزارش ها بیش از ۱۲۰ هزار مجوز مشاغل خانگی از زمان استقرار دولت سیزدهم صادر شده و تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به دولت های گذشته ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. برابر آمارها ۱۵ تا ۲۳ درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته به مشاغل خانگی اختصاص دارد، این در حالیست که سهم مشاغل خانگی در کشور ما بین ۳ تا ۴ درصد گزارش می شود با اینحال وزارت کار و ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی در تلاشند این سهم تا پایان چهار سال دولت به ۱۵ تا ۲۰ درصد برسد.

طبق گزارش ها بیش از ۱۲۰ هزار مجوز مشاغل خانگی از زمان استقرار دولت سیزدهم صادر شده و تسهیلات مشاغل خانگی نسبت به دولت های گذشته ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغال تلاش نموده مشاغل خانگی را توسعه دهد و دراین زمینه ۹۵ درصد صدور مجوزها آنی و به شکل ثبت محور بوده است.

تمرکز بر موضوع مشاغل خانگی یکی از برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه ایجاد اشتغال بشمار می رود و به همین دلیل برنامه اصلی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در سال ۱۴۰۲ تمرکز بر افزایش فروش و توسعه محصولات مشاغل خانوادگی است.

در اولین نشست شورای عالی اشتغال در سال جدید نیز رییس جمهوری با تأکید بر اهمیت نقش مشاغل خانگی در کاهش نرخ بیکاری به وزیر کشور ماموریت داد تا فرمانداران و شهرداران را در استانها و شهرستان ها به ایجاد بازارچه هایی برای عرضه محصولات مشاغل خانگی، مکلف کند.

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم دولت مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در نظر گرفت و در امتداد پشتیبانی از تولیدات خانگی و صاحبان کسب و کارهای خانگی، وزارت کار سقف تسهیلات برای مشاغل خانگی مستقل را به ۱۵۰ میلیون تومان و برای مشاغل پشتیبان به ۴ میلیارد تومان افزایش داد که سود آن ۴ درصد است.

به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، باتوجه به آنکه مشاغل خانگی در خیلی از کشورهای توسعه یافته سهم به سزایی در تولید ناخالص داخلی داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردار می باشند، فراهم کردن بستر فعالیت و تسهیل صدور مجوز راه اندازی کسب و کارهای خانگی برای متقاضیان اشتغال خانگی خصوصاً جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی می تواند گامی مثبت و موثر در راستای درآمدزایی و رشد و رونق مشاغل خانگی به شمار آید.
1402/01/11
15:06:14
5.0 / 5
189
تگهای خبر: ابزار , توسعه , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است