مذاكرات وین چه تاثیری بر تورم و قیمت دلار دارد؟

مذاكرات وین چه تاثیری بر تورم و قیمت دلار دارد؟

به گزارش آوا مسکن یک کارشناس اقتصاد سیاسی با اشاره به اینکه برای کنترل تورم و رشد تولید ملی باید ریسک های ژئوپلیتیک کاهش پیدا کند، اظهار داشت: این روزها که شاهد مذاکرات وین و مذاکرات فیمابین ایران و عربستان هستیم، باید انتظار داشته باشیم که ریسک های در رابطه با این مورد کاهشی و در نتیجه در یک بازه سه تا ۹ ماهه تورم در کشور به شکلی کنترل خواهد شد.


فرشاد به آبادی در گفت و گو با ایسنا درباب تاثیر مسائل سیاست بین المللی بر اقتصاد ایران اظهار داشت: یکی از موضوع های مهم در سالهای اخیر که موجب بالا رفتن نرخ تورم در کشور شده، بالارفتن نرخ ریسک های ژئوپلیتیک ایران در عرصه بین المللی بوده است.
وی با بیان این مطلب اضافه کرد: در حقیقت با اهمیت ترین دلیل افزایش قیمت دلار در ایران موضوع های ژئوپلیتیکی است و نمی توان فقط مسائل اقتصادی را عامل این روند تلقی نمود. در سالهای اخیر شاهد این مساله بوده ایم که همیشه سایه جنگ به شکلی در ایران احساس می شد و این امر موجب افزایش تنش های منطقه ای و بین المللی شده است، حضور ناو آمریکا و متحدانش در خلیج فارس از یک سو و افزایش تنش های منطقه ای بین ایران و عربستان از طرف دیگر و افزایش فشار تحریم های بین المللی موجب بالارفتن ریسک ژئوپلتیک ایران شده است.
سیاست دولت بایدن فرصتی برای افزایش صادرات ایران

به آبادی افزود: این روزها که شاهد مذاکرات وین و مذاکرات فیمابین ایران و عربستان هستیم باید انتظار داشته باشیم که ریسک های در رابطه با این مساله کاهشی و در نتیجه در یک بازه سه تا ۹ ماهه تورم در کشور به شکلی کنترل خواهد شد.
به آبادی در ادامه بیان کرد: هرچقدر ما بتوانیم در عرصه بین المللی ارتباطات خودرا با سایر کشورها بیشتر نماییم و سایه جنگ و ریسک های جنگ و ژئوپلیتیک را کاهش دهیم با ثبات بیشتری می توانیم حرکت و قیمت دلار را کنترل کرد.
وی اظهار داشت: سیاست دولت بایدن کم رنگ شدن حضور آمریکا در خاورمیانه است و این مساله فرصت طلایی برای ما خواهد بود تا تنش های منطقه ای خودرا با همسایگان کاهش داده و در جهت افزایش صادرات محصولات ایرانی اقدام نماییم.
شرط تقویت تولید ملی

این کارشناسی اقتصاد سیاسی مطرح کرد: بی گمان کم رنگ شدن حضور آمریکا در این منطقه موجب پر رنگ شدن نقش ما خواهد شد که این امر به بهبود فضای سیاسی ما در عرصه بین المللی کمک شایانی خواهدنمود.
به آبادی در آخر افزود: امروز بیشتر از هر زمانی اقتصاد سیاسی در کشور ما حاکم است و اگر بخواهیم تورم را کاهش دهیم و رشد تولید ناخالص ملی را تقویت نماییم، چاره ای جز کاهش ریسک های ژئوپلیتیکی نخواهیم داشت.
گفتنی است که ژئوپلیتیک یا جغرافیای سیاسی بررسی تأثیر عوامل جغرافیایی بر رفتار دولت ها و اینکه چگونه موقعیت مکانی، اقلیم، منابع طبیعی، جمعیت و یک تکه زمینی که یک دولت روی آن قرار گرفته است، گزینه های سیاست خارجی دولت و جایگاه آنرا در سلسله مراتب دولت ها را تعیین می کند، است.
منبع:

1400/02/21
10:36:50
5.0 / 5
632
تگهای خبر: تقویت , تولید , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است