ماجرای تأمین مالی 8 میلیارد دلاری دولت از بازار سرمایه چیست؟

ماجرای تأمین مالی 8 میلیارد دلاری دولت از بازار سرمایه چیست؟

دولت طی چند هفته گذشته، روزانه حجم گسترده ای از اوراق را در بازار سرمایه عرضه نمود و به باور فعالان بورسی، سبب شد بخش اعظمی از نقدینگی موجود در بازار به سمت خرید اوراق برود. درمورد تأمین مالی دولت از بازار سرمایه از راه مذکور حتی رقم ۸ میلیارد دلار هم عنوان شد، رقمی که از جانب رئیس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه رد شد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، عرضه اوراق مرابحه عام دولت در نماد اراد درحالی در بازار سرمایه صورت گرفته است که فعالین بازار سرمایه اعتقاد دارند که ورود پول از بخش سهام به صندوق های درآمد ثابت، بخشی از منابع خرید اوراق از دولت را تأمین می کند و تا زمانی که این حجم از اوراق در بازار عرضه می شود و صندوق های بزرگ بازار مشغول خرید آن هستند، بازار سرمایه با مشکل کمبود نقدینگی رو به رو است. این درحالی است که روند کاهشی شاخصهای بورس و فرابورس طی ماه های گذشته، خیلی از سهام داران را به سمت صندوق های درآمد ثابت سوق داده و این صندوق ها ملزم به خرید اوراق هستند. البته به تازگی با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام افزایش یافت.
دولت اجازه انتشار ۲۱۳ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی را داشته است
در این راستا، رئیس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه توضیحاتی را درمورد فروش اوراق مذکور به ایسنا عرضه کرد.
مزگان خانلو با اشاره به اینکه تأمین مالی دولت از راه انتشار اوراق مالی اسلامی به استناد اجازه قانونی مندرج در تبصره (۵) قانون بودجه سالجاری و مجوز اردیبهشت ماه شورایعالی هماهنگی اقتصادی از خرداد ماه سالجاری شروع شده است، اظهار نمود: بر این اساس و در جهت اجرای عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی، تمامی اوراق مالی اسلامی منتشره توسط کارگزاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب حراج های هفتگی در سامانه معاملات بین بانکی آن بانک صورت گرفته است و از زمان شروع انتشار اوراق تابحال ۴۲ حراج هفتگی برگزار شده است.
وی افزود: برپایه مجوزهای قانونی یاد شده، دولت اجازه انتشار ۲۱۳ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی را داشته است که حدود ۵۱ هزار و ۷۰۰میلیارد تومان از این اجازه در چارچوب اسناد خزانه اسلامی منتشر و تحویل طلبکاران و حدود ۱۲۳ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی به صورت نقدی فروش و واریز به هزینه شده است. بیشتر از ۵۰ درصد از اوراق نقدی مذکور توسط سیستم بانکی و مابقی توسط بازار سرمایه (اعم از صندوق های تأمین سرمایه و سایر فعالان بازار سرمایه) خریداری شده است.
تامین مالی ۸ میلیارد دلاری دولت از بازار سرمایه مورد تایید نیست
رئیس امور پایش تعهدات دولت و تجهیز منابع سازمان برنامه و بودجه به این سؤال که گفته میشود دولت با فروش اوراق حدود هشت میلیارد دلار از بازار سرمایه تأمین مالی کرده است، پاسخ داد: با توجه به عملکرد ارائه شده ادعای مطرح شده در مورد تأمین مالی ۸ میلیارد دلاری دولت از بازار سرمایه مورد تایید نیست. لازم به توضیح است خرید اوراق مالی اسلامی توسط بانک ها در چارچوب عملیات بازار باز و ضرورت رعایت حد نصاب میزان نگهداری اوراق در پرتفوی بانک ها انجام شده و بانک مرکزی در چارچوب عملیات ریپور مساعدت لازم را با بانک ها جهت بازخرید اوراق خریداری شده توسط بانک ها به عمل آورده است.
خانلو افزود: خرید اوراق مالی اسلامی منتشره دولت توسط فعالان بازار سرمایه هم به علت عدم ریسک اوراق منتشره دولت و متعهد بودن دولت در پرداخت بموقع اصل و سود اوراق منتشره طی سنوات گذشته و همینطور بازدهی های موثر این اوراق، بعنوان یک سرمایه گذاری مطمئن صورت گرفته است.
وی به این سؤال که فروش اوراق توسط دولت در بازار سرمایه در سال آینده چه میزان خواهد بود هم پاسخ داد: در مورد ادامه فرآیند مذکور در سال آینده هم با عنایت به مفاد تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور اجازه قانونی برای تأمین مالی از راه انتشار اوراق مالی اسلامی صادر گردیده است و در مورد فرآیند اجرایی آن در آئین نامه اجرایی تبصره مذکور تعیین تکلیف خواهد شد.
منبع:

1399/12/27
11:46:21
0.0 / 5
547
تگهای خبر: خرید , سازمان , فروش , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است