با اشاره به افزایش تمایل مردم به خرید و فروش رمزارزها؛

توانگر: قوانین لازم در مورد ارزهای دیجیتالی تدوین شود

توانگر: قوانین لازم در مورد ارزهای دیجیتالی تدوین شود

به گزارش آوا مسکن رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس ضمن اشاره به افزایش تمایل مردم به معامله ارزهای دیجیتالی برای جبران ناکامی هایشان در بازار بورس، خواهان اقدام سریع بانک مرکزی و سازمان بورس در زمینه ارزهای دیجیتالی و تدوین قوانین لازم در این حوزه شد.


مجتبی توانگر در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به افزایش تمایل برخی اقشار مردم به معامله ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: قوانین داخلی در این حوزه باید تدوین شود و مقررات و آئین نامه های اجرایی متناسب هم به دنبال آن تصویب شود. بطور قطع نمی توان بدون مشخص بودن محدوده و قواعد فعالیت در این حوزه، انتظار رفتار مسوولانه از فعالان این حوزه و مردم داشت چون که بعضی از آنها که علاقه مند به فعالیت قانون مند هستند، الان مطالبه دارند که چارچوب های فعالیت را اعلام کنید.
وی ادامه داد: در همه حوزه های اقتصادی هم همین گونه است و ابهام در مقررات، و بی عملی سیاستگذار و رگولاتور، سبب از دست رفتن فرصت فعالیت بخش خصوصی در کنار ایجاد پرونده های مختلف قضایی می کند که با هیچ معیاری برای کشور مطلوب نمی باشد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: خلاء قانونی هم می تواند سبب گسترش فعالیتهای اغواگرایانه برخی افراد ناسالم ناشی از این خلاء قانونی شود و برخی مردم فریب این مورد را بخورند. در این شرایط هم نمی توان فعالان مسئولیت پذیر و درست کار و توانمند را از کلاه برداران تشخیص داد و هم مدعیان مختلف از بین مردم ایجاد خواهد شد که خواهند گفت اگر منعی یا مقرراتی وجود داشت ما در این عرصه متضرر نمی شدیم.
توانگر خاطرنشان کرد: خلا مقرراتی می تواند با افزایش قابل ملاحظه ریسک فعالیت، شدت برنده یا بازنده بودن را بالا ببرد و فضای کسب و کار را شبیه به یک فضای مبهم و غبارآلود کند که بطور قطع به نفع افراد ناسالم خواهد بود. در این فضا امنیت اقتصاد به نظر می افتد و بلاتکلیفی مردم هم سبب تشدید فضای رفتارهای هیجانی در اقتصاد می شود که مانند سمی برای اقتصاد است.
این عضو شورای اقتصاد درباره تأثیر نوسانات بورس در اقبال مردم به ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: سقوط بورس فارغ از این مورد سبب ایجاد ضربه شدید به سرمایه اجتماعی مردم شده است. جایی که می شد سکوی پرتابی برای اصلاح سیاست گذاری و اقتصاد باشد تبدیل به یکی از نقاط ضعف جدی اقتصادی کشور شد.
ایشان در ادامه اظهار داشت: فضای نیمه نخست سال جاری در بورس، این انتظار غلط را در ذهن مردم ایجاد کرد که باید یک شبه پولدار شوند و راه درست پولدار شدن از تلاش نمی گذرد. ضرر وارد شده به مردم هم سبب ایجاد حس عقب افتادگی از بعضی از دوستان و نزدیکان خود شد که این گونه پول دار شده بودند. برای جبران این مورد دنبال یک ابزار می گشتند که ارزهای دیجیتالی وارد شد و خویش را بعنوان گزینه راحت پول دار شدن معرفی نمود. خب طبیعی است که در این فضا این مورد طرفدار پیدا می کند.
توانگر خاطرنشان کرد: جالب است بدانید برخی افراد با شامه قوی هستند که هم در بورس در قیمت های بالا سهام فروختند و هم در این بازار بموقع وارد شده و در حال فروختن رمزاررهای خود به این سیل مردم متقاضی هستند و به قول معروف همه جا از مردم «نوسان می گیرند». خلاصه اینکه این بازار هم احیانا جایی خواهد بود که خیلی ها به خیال راحت پول دار شدن به آن هجوم می آورند. اما این که این پول دار شدن از جیب چه کسانی است، باید زمان بگذرد. خلاصه اینکه احیانا در بازار ثانویه ارزهای دیجیتالی هم حاصل جمع بازی خیلی متفاوت از عدد صفر نخواهد بود
این نماینده مجلس همینطور درباره چگونگی پیشگیری از خروج سرمایه از کشور و جذب سرمایه در بخش تولید، تصریح کرد: راه پیشگیری از خروج سرمایه در کشور، عاقلانه رفتار کردن است. نتیجه آن هم باید کاهش نوسانات و تلاطمات غیرمعقول باشد. یعنی اول باید مسئولان ما خودشان درک درستی از اقتصاد پیدا کنند. ابهام مقرراتی، تغییرات مداوم مقررات، بلاتکلیفی سرمایه گذاران، موانع زیاد بروکراتیک جلوی پای کسب و کارها و تشویق مردم به فضاهای هیجانی توسط مسئولان از موانع هدایت سرمایه به سمت تولید است.
وی مسأله قیمت گذاری و دخالت های بی جا در فرآیندهای اقتصادی را مانع بزرگی برای رونق بورس دانست و اضافه کرد: سرمایه در صورتی به سمت تولید حرکت می کند که مزیت در تولید و تلاش باشد نه سفته بازی و مواردی از این دست. رانت ها در کشور باید کم شود یا به سمتی برود که تقویت تولید و فعالیت مولد را به دنبال داشته باشد. به نظر می آید تقویت تولید و اقتصاد موضوعی کلان و همه جانبه است که باید به صورت جامع تر به آن نگاه شود.
این عضو شورایعالی اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ خاطرنشان کرد: همچون عوامل تقویت تولید، اصلاح سیستم مالیاتی و رفع موانع تولید و ایجاد ثبات در مقررات و اصلاح نظام حکمرانی در کشور است. البته فرهنگ سرمایه گذاری و انتظارات مردم از کار اقتصادی هم بسیار موثر و اهمیت دارد و باید به صورت اساسی روی آن کار شود.
توانگر در انتها تصریح کرد: در زمینه ارزهای دیجیتالی هم هرچه زودتر باید بانک مرکزی و سازمان بورس اقدام نمایند و اگر دولت مایل است لایحه به مجلس تقدیم کند.
منبع:

1399/12/20
11:26:09
0.0 / 5
515
تگهای خبر: ابزار , تقویت , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است