گزارش وزیر نفت به رئیس جمهوری درباره توسعه گازرسانی در كشور

گزارش وزیر نفت به رئیس جمهوری درباره توسعه گازرسانی در كشور

به گزارش آوا مسکن وزیر نفت در نامه ای به رئیس جمهوری درباره توسعه گازرسانی در دولت های یازدهم و دوازدهم و رسیدن پوشش گازرسانی کل کشور به ۹۵ درصد گزارشی عرضه داد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، وزیر نفت در نامه ای به حسن روحانی، گزارشی از عملکرد این وزارت خانه در زمینه گازرسانی در کشور عرضه کرده است. بیژن زنگنه در این نامه در آستانه چهل وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آورده که در اجرای بند سوم سیاست های کلان کشور در بخش انرژی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در خصوص افزایش ظرفیت تولید گاز متناسب با حجم ذخایر کشور به منظور تأمین مصرف داخلی و حداکثر جایگزینی با فرآورده های نفتی با اتکای به افزایش بیشتر از ۲.۵ برابری تولید گاز از میدان مشترک گازی پارس جنوبی و هم با مجموعه اقدام های این وزارت خانه برای توسعه شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی از سال ۱۳۹۲ تابحال میزان بهره مندی خانوارهای روستایی کشور از نعمت گاز طبیعی با افزایش بیشتر از ۲ برابری به ۸۴ درصد و پوشش گازرسانی کل کشور به ۹۵ درصد رسیده، این در شرایطی است که در زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بهره مندی جمعیت کشور از نعمت گاز طبیعی ناچیز بوده است.
وی ادامه داد: سند توسعه گازرسانی در دولت های یازدهم و دوازدهم که یک نسخه از آن به پیوست ایفاد می شود شامل شرح تفصیلی مبانی توسعه گازرسانی مجموعه اقدام ها و دستاوردهای توسعه شبکه های توزیع و انتقال گاز است که اهم اقدام ها در این حوزه را به ترتیب زیر به استحضار می رساند.
به قول زنگنه، در سال ۱۳۹۲ به منظور انتخاب روش بهینه برای تأمین انرژی مورد نیاز شهرها و روستاهای محروم از نعمت گاز توسط یک مشاوره دانشگاهی گزینه های مختلفی همچون انرژی های تجدیدپذیر، برق، گازرسانی با خطوط لوله، گاز مایع (ال پی جی)، گاز طبیعی فشرده (سی ان جی)، سوخت مایع نفت سفید یا نفت گاز، ال ان جی (گاز طبیعی مایع شده) ارزیابی شد و مطابق خروجی این مطالعه گازرسانی با خطوط لوله به شهرها و روستاها تا سقف مشخص شده برای هزینه برقراری هر انشعاب بعنوان سناریوی بهینه در دستور کار قرار گرفت.
وزیر نفت ضمن اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۲ تا بهمن ماه ۱۳۹۹ به بیشتر از ۲۰ هزار روستا با قریب به یک میلیون و ۷۶۰ هزار خانوار گازرسانی شده و تعداد روستاهای گازرسانی شده از حدود ۱۴ هزار روستا به بیشتر از ۳۴ هزار روستا افزایش یافته است، اضافه کرد: در این بازه قریب به ۱۹۳ شهر با بیشتر از ۶۴۱ هزار خانوار گازرسانی شده است و الان بیشتر از ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری کشور و ۸۴ درصد جمعیت روستایی کشور و در مجموع ۹۵ درصد از کل جمعیت کشور زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفته اند. این در شرایطی است که پوشش شبکه گازرسانی در ابتدای سال ۱۳۹۲ در جمعیت شهری ۹۵ درصد و در جمعیت روستایی ۵۴ درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه در کنار فعالیتهای گسترده صورت گرفته برای راه اندازی شبکه توزیع گاز شهری و روستایی از سال ۱۳۹۲ تابحال اقدام های گسترده ای برای پیشگیری از حبس گاز در منطقه پارس جنوبی صورت گرفته، اظهار داشت: که همچون این موارد می توان به راه اندازی ۳۱ ایستگاه تقویت فشار و بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز جدید اشاره نمود که به شبکه انتقال گاز کشور اضافه شده و الان در مجموع ۲۲۰۵ کیلومتر خطوط لوله انتقال گاز در شرکتهای تابع شرکت ملی گاز ایران در حال ساخت است که ۱۰۴۲ کیلومتر آن لوله گذاری شده است.
زنگنه افزود: مجموعه این طرح ها با ابتکار وزارت نفت و استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ و هم ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بدون تحمیل هیچ گونه بار مالی به دولت و تنها از محل ایجاد درآمد حاصل از جایگزینی سوخت های مایع با گاز طبیعی اجرا شده و به این منظور تابحال ۷۰ هزار میلیارد تومان برای مجموعه طرح های مورد اشاره هزینه شده است.
به قول وزیر نفت، با اجرای این طرح ها از آغاز سال ۱۳۹۳ تابحال بیشتر از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش ۲۵ میلیارد دلار آزاد شده که نه تنها به رشد ۴ برابری صادرات فرآورده های نفتی کشور در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۲ کمک شایانی کرده، بلکه با کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۸ سبب کاهش انتشار آلاینده های هوا در کشور شده است. افزون بر این، توسعه گازرسانی زمینه ساز افزایش رفاه اجتماعی، حفاظت از محیط زیست به جهت پیشگیری از تعدی به مراتع و جنگل ها، اشتغال زایی قابل توجه، افزایش تقاضا برای کالاهای ساخت داخل، ایجاد زیرساخت لازم برای توسعه صنایع مختلف و توسعه طرح های عمرانی روستایی شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه در ادامه این اقدام ها، الان گازرسانی به ۲۶۳۲ روستا با ۱۸۴ هزار خانوار با اعتبار ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان در حال اجراست که با تکمیل آنها جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه گاز کشور از ۸۷ درصد فراتر می رود، اظهار داشت: بدون شک بهینه سازی مصرف گاز و هم حفظ و افزایش ظرفیت تولید گاز از ملزومات استمرار آثار مثبت این اقدام ها برای گازرسانی است که مجموعه اقدام های انجام شده و برنامه ریزی شده برای این دو مهم در سندهای «تراز تولید و مصرف گاز طبیعی در ایران تا افق ۱۴۰۴» و هم «نحوه بهره گیری حداکثری از ظرفیت پالایشگاه های گازی منطقه عمومی غرب خلیج فارس» به تفصیل آمده است.
متن گزارش بیژن زنگنه که به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری و محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری هم ارسال شده است.
اسحاق جهانگیری در پاسخ به گزارش عرضه شده از جانب وزیر نفت، با تشکر از اقدام های ارزشمند زنگنه و همکاران وزارت نفت، در حوزه گازرسانی به روستاها، خصوصاً بدون استفاده از بودجه دولتی گفته که اساسا این اقدام های ارزشمند که خدمت رسانی به محروم ترین مناطق کشور است، در تاریخ کشور ماندگار می باشد؛ موفق باشید.
منبع:

1399/12/09
23:42:38
0.0 / 5
510
تگهای خبر: تقویت , توسعه , تولید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است