رییس كمیسیون صادرات اتاق ایران:

ارز داریم اما خریدار نیست

ارز داریم اما خریدار نیست

به گزارش آوا مسکن رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران می گوید صادرکنندگان برای فروش ارز خود، خریدار کافی پیدا نمی کنند و این جدید ترین مشکلی است که در راه تجارت کشور به وجود آمده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، جمشید نفر اظهار نمود: ما از ماه ها قبل اعلام نموده ایم که باید با ارز حاصل از صادرات بعنوان یک ارزش برخورد شود، یعنی این ارز با قیمتی بالاتر از بازار آزاد از صادرکننده خریداری شود تا در این شرایط دشوار، امکان توسعه تجارت و تداوم فعالیت ها به وجود آید اما متاسفانه هیچگاه این روند به مرحله اجرا نرسید و همین مبحث برای ما مشکل ساز شد.
به قول وی، یکی از مهم ترین مشکلاتی که صادرکنندگان امروز با آن مواجهند نبود خریدار کافی برای آنهاست. یعنی صادرکننده ارز خویش را در سامانه عرضه می کند ولی وارکننده کافی برای خرید آن وجود ندارد و این نقدشوندگی درآمد صادراتی را دشوار می کند.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با اشاره به اینکه بخش خصوصی به اجرایی شدن مصوبه 177 امید فراوانی داشت، بیان نمود: متاسفانه در وهله اول بانک مرکزی در ابلاغ این مصوبه بسیار تعلل کرد و از طرفی بانک ها هم در اجرای آن همکاری کاملی نداشتند و ازاین رو وقتی طرح عملیاتی شد تصوری که از برطرف شدن مشکلات بخش خصوصی وجود داشت رخ نداد.
نفر ضمن اشاره به سهم بزرگ دولت و شرکتهای دولتی در اقتصاد ایران، بیان نمود: با عنایت به گستردگی حضور دولت، حتی وقتی اتفاق مثبتی در اقتصاد ایران رخ می دهد هم شرکتهای دولتی از آن بهره مند می شوند و حضور آنها آن قدر گسترده است که بخش خصوصی جهت استفاده از آن با محدودیت مواجه می شود.
وی تصریح کرد: بخش خصوصی در سالهای گذشته بارها اعلام نموده باید شرایطی برای توسعه نقش آفرینی این بخش در اقتصاد به وجود آید اما در این شرایط هم باید کوشش کرد سدهایی که پیش روی بخش خصوصی قرار دارد کنار برود و لااقل صادرکنندگان در دشواری های بین المللی، بتوانند در داخل کشور با محدودیت های کمتری کار کنند.
منبع:

1399/12/08
16:09:02
0.0 / 5
953
تگهای خبر: توسعه , خرید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آوا مسكن
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است