مهر خبر می دهد؛

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه سقوط به كانال ۴۰ هزار تومان

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه سقوط به كانال ۴۰ هزار تومان

قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به کف کانال 50 هزار تومانی سقوط کرد و در آستانه بازگشت به کانال 40 هزار تومانی و نرخ های فروردین امسال قرار گرفت.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز (یکشنبه ۷ دی ماه) با روند کاهشی به انتها رسید و قیمت بیشتر این نمادها در بازه ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان کشف شد.
بر این اساس، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۹ با نماد «تسه ۹۹۰۹»، ۵۳ هزار و ۱۶۴ تومان بود که یکی از گران ترین اوراق امروز محسوب شده و بیشترین تعداد معاملات نیز با حدود ۳۱ هزار برگه، به این نماد اختصاص داشت.
از دیگر نمادهای گرانقیمت امروز، اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ۹۸ با قیمت ۵۴ هزار و ۸۸۰ تومان بود که حدود ۳۰۰۰ برگه از این نماد در معاملات امروز به فروش رسید.
ارزان ترین اوراق تسهیلات مسکن معاملات امروز به نماد «تسه ۹۷۱۰» (اوراق تسهیلات مسکن دی ۹۷) با ۴۱ هزار و ۳۸۵ تومان و فروش ۴۱۶۸ برگه اختصاص یافت که با توجه به این که این نماد در آستانه اتمام تاریخ اعتبار است، ارزان تر از سایر نمادها خرید و فروش شد.
همچنین نماد «تسه ۹۷۱۱» (اوراق تسهیلات مسکن بهمن ۹۷) که ماه آتی اعتبار آن تمام می شود، جزو نمادهای ارزان امروز بود که حدود ۲۰۰۰ برگه با قیمت ۴۹ هزار و ۹۵۸ تومان به فروش رسید.
نرخ اوراق تسهیلات مسکن به قیمت اردیبهشت برگشت
قیمت های امروز اوراق تسهیلات مسکن تقریباً با قیمت این برگه ها در اردیبهشت ماه امسال برابری می کند.
در حالی که قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در سال قبل و فروردین ماه امسال در بازه ۴۰ هزار تومانی قرار داشت، همزمان با اوج گیری بازار سرمایه از یک سو و بازار مسکن از طرف دیگر و افزایش تقاضای خرید مسکن در ابتدای امسال، قیمت هر برگه در نیمه اردیبهشت ماه به سرعت وارد کانال ۵۰ هزار تومانی شد و تا مهر ماه امسال به حدود ۱۰۰ هزار تومان در هر برگه رسید.
این در حالی است که مهر ماه امسال بیشترین افزایش قیمت ماهانه مسکن با رشد ۱۰ درصدی نسبت به ماه پیش از آن (شهریور ۹۹) رخ داد؛ به شکلی که بالاترین میزان رشد ماهانه قیمت مسکن در ۱۰ سال اخیر را رقم زد.
اما همزمان با کاهش تعداد معاملات به سبب کاهش تقاضای مسکن که آن نیز تابعی از دو فاکتور کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان و همین طور کاهش و ثبات قیمت ارز بود، قیمت اوراق تسهیلات نیز به یک باره با افت ۳ کانالی، وارد کانال ۷۰ و سپس ۶۰ هزار تومانی در ماه های آبان و آذر شد.
احتمال ادامه روند کاهشی قیمت اوراق تسهیلات مسکن
در ادامه توقف تقاضای مسکن، کاهش قیمت اوراق تسهیلات در دی ماه نیز ادامه یافت و هم اکنون در کف کانال ۵۰ هزار تومانی قرار دارد؛ بنظر می رسد با ادامه روند کاهش تقاضای خرید و فروش مسکن و نیز تداوم روند کاهشی قیمت آن، نرخ اوراق تسهیلات مسکن نیز به سرعت وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شود.
به خصوص که از اتمام مهر ماه امسال بازار مسکن وارد فاز رکود غیر تورمی شده و همزمان با کاهش تعداد معاملات، قیمت ها نیز ثابت مانده است.
هزینه دریافت وام مسکن تقریباً نصف شد
در حالی که در مهر ماه امسال، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات مسکن، می بایست بیش از ۴۰ میلیون تومان بابت خرید ۴۸۰ برگه تسهیلات مسکن با متوسط ۹۰ هزار تومان پرداخت می کردند، اما باتوجه به افت ۴۴.۴ درصدی قیمت این برگه ها در ایام اخیر، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات خرید مسکن با در نظر گرفتن متوسط هر برگه، ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان، باید ۲۴ تا ۲۵ میلیون تومان بعنوان هزینه خرید این اوراق پرداخت کنند.

1399/10/08
23:52:44
5.0 / 5
1106
تگهای خبر: خرید , فروش , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است