كرونا و مشكلاتی كه برای شركت های دانش بنیان حوزه سلامت به وجود آمد

كرونا و مشكلاتی كه برای شركت های دانش بنیان حوزه سلامت به وجود آمد

به گزارش آوا مسكن مدیرعامل یكی از شركت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری درباره چالش هایی كه كرونا برای كارهای این شركت به وجود آورده است، اظهار داشت: ما مجوز فروش دارویی برای جلوگیری از پس زدن بافت پیوندی مانند كلیه را ستاندن كرده ایم و بنا داشتیم از آن رونمایی نماییم، اما به سبب شرایط شیوع كرونا، امكان مصرف آن برای بیماران خیلی كم شده است و همین موضوع شركت را با چالش سختی روبرو كرده است. ما حدود 11 سال بر روی تولید این دارو فعالیت و بیش از 12 میلیارد تومان هزینه كرده ایم و الان كه به این مرحله رسیده ایم، با چالش روبه رو شده ایم.


دکتر سیروس زینلی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه «کرونا همه مشاغل را تحت تاثیر قرار داده و خود به خود یک رکود در مصرف کالاها و خدمات بطور کلی به وجود آورده است»، اظهار داشت: هنگامی که مراجعه مردم به آزمایشگاه ها و مطب ها کاسته می شود، خود به خود مصرف کالاها و تجهیزات پزشکی نیز کاهش پیدا می کند. شرکت دانش بنیان ما نیز همانند دیگر شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت از این لحاظ گرفتار چالش شده است.
وی ادامه داد: ما مجوز فروش دارویی برای جلوگیری از پس زدن بافت پیوندی مانند کلیه را ستاندن کرده ایم و بنا داشتیم از آن رونمایی نماییم، اما به سبب شرایط شیوع ویروس کرونا امکان مصرف آن برای بیماران خیلی کم شده است و همین موضوع شرکت را با چالش سختی روبه رو کرده است. ما حدود یازده سال بر روی تولید این دارو فعالیت و بیش از ۱۲ میلیارد تومان هزینه کرده ایم و الان که به این مرحله رسیده ایم، با چالش روبه رو شده ایم. تا زمانی که بتوانیم این دارو را به فروش برسانیم، باید هزینه پژوهشگران و کارمندان را بدهیم و معین نیست تا اختتام شیوع ویروس کرونا بتوانیم دوام بیاوریم. چنین وضعیتی برای دیگر شرکتها نیز وجود دارد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان حوزه سلامت درباره اقدامات انجام شده در امتداد مقابله با کرونا اظهار داشت: شرکت دانش بنیان ما مانند بعضی دیگر از شرکت های دانش بنیان تلاش نموده و می کند که از همه گیری ویروس کرونا فرصت بسازد و از واردات نیازهای تشخیصی بکاهد. در اردیبهشت ماه، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری درخواست ساخت کیت های استخراج RNA را اعلام نمود و ما مقدمات ساخت آنرا فراهم کردیم و خوشبختانه بعد از کسب دانش، مواد لازم ساخت آنرا از خارج از کشور وارد کردیم و در این مرحله معاونت علمی کمک قابل توجهی کرد و خوشبختانه مجوز اداره تجهیزات پزشکی را نیز ستاندن کردیم و اخیرا آغاز به فروش این کیت ها کرده ایم. ما جزو چند شرکت داخلی هستیم که این نوع کیت را ساخته ایم و بطور چشمگیری از واردات آن کاسته شده است.
زینلی درباره کارکرد این کیت ها بیان کرد: هنگامی که نمونه ای از فرد برای تشخیص کرونا گرفته می شود، پیش از این که تشخیص مولکولی داده شود، باید ماده ژنتیکی ویروس که RNA است، از نمونه گرفته شده خالص شود تا آزمایشگاه بتواند تشخیص مولکولی دهد. دانش به وجود آمده در کشور در زمینه تشخیص کرونا جهت استفاده های مشابه پس از کرونا نیز ضروری خواهد بود.
رئیس انجمن بیوتکنولوژی اشاره کرد: مقدمات ساخت کیت های تشخیص توام کرونا و آنفلوآنزا را نیز فراهم نموده ایم و ان شاء الله تا یک ماه دیگر آنرا به اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت برای تایید تحویل می دهیم. به محض تایید این کیت ها توسط وزارت بهداشت تولید انبوه آنها شروع می شود.
منبع:

1399/08/30
22:14:10
5.0 / 5
1186
تگهای خبر: تجهیزات , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است