مدیرعامل شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك:

امكان صادرات سالانه ۴ میلیون تن قیر در كشور را داریم

امكان صادرات سالانه ۴ میلیون تن قیر در كشور را داریم

به گزارش آوا مسكن مدیرعامل شركت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك اظهار داشت: سالانه 140 میلیون تن قیر در دنیا تولید می شود كه از این مقدار، 100 میلیون تن در خود كشورها تولید شده و 40 ملیون تن نیز كشورها وارد می كنند.به گزارش آوا مسکن به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مجید کیانپور در دوازدهمین همایش ملی و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین آلات با اعلان اینکه سالانه ۱۴۰ میلیون تن قیر در دنیا تولید می شود، اظهار داشت: از این مقدار، ۱۰۰ میلیون تن در خود کشورها تولید می شود و ۴۰ ملیون تن نیز میزان قیری است که کشورهای مختلف وارد می کنند.
وی با اعلان اینکه ایران هفتمین تولیدکننده و چهارمین صادرکننده قیر دنیا است، اضافه کرد: ما می توانیم علاوه بر نیاز داخلی تا سه برابر ظرفیت داخل را بعنوان ظرفیت صادراتی تولید نماییم. الان ۶ میلیون تن قیر در کشور تولید می شود که می توانیم این میزان را تا ۹ میلیون تن افزایش دهیم و بر این اساس ظرفیت چهار میلیون تن قیر صادراتی را خواهیم داشت.
کیانپور با اشاره به اینکه قیرهای تولیدی در حوزه خلیج فارس تا مدت ها برمبنای درجه نفوذ رده بندی می شد، یکی از اساسی ترین اتفاقاتی که در حوزه قیر انجام شد را تغییر و روی کار آمدن رده بندی جدیدی به نام Performance Griding بود که نسبت به سیستم های قبل از خود، دقیق تر عمل می کرد. این کار از سال ۹۰ در کشور مورد توجه قرار گرفت و الان لازم است که یک روش مورد توجه قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با اعلان اینکه سیستم رده بندی PG را باید در کشور گسترش دهیم بر بازبینی و جایگزینی این سیستم با روش های قبلی در نشریه های ۲۳۴ و ۱۰۱ تاکید و عنوان کرد: با روی کار آمدن سیستم رده بندی PG می توانیم، مباحث چسبندگی، سن، دما و … را لحاظ و قیری متناسب با شرایط پروژه تولید و استفاده نمائیم و به سمت جایگزینی پلاستیک ها با الاستومرها برویم.
وی همین طور مدنظر قرار دادن مشخصات فنی و شیمیایی قیر را از دیگر ضروریات این حوزه برشمرد و عنوان کرد: باید با لحاظ روش های نوین، یک آسفالت پلیمری را توسعه دهیم و تلاش نماییم که این محصول نهایی، افزون بر صرفه اقتصادی از بهترین مشخصات فنی پیروی کند و کار را به یک سرانجام مناسب برساند.
کیانپور گفت در ادامه به تجربه دیگر کشورها اشاره نمود و اظهار داشت: دنیا در اجرای آسفالت های روکش و حفاظتی به سمت SMI رفته است و ما نیز باید از آسفالت HMR به سمت SMI حرکت نماییم.
مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، قیمت کنونی یک تن قیر در بازارهای جهانی را افزون بر ۳۳۰ دلار ذکر کرد و اضافه کرد: قیر حداقل ۱۶۰ نوع مصرف در دنیا دارد و در صنایع رنگ سازی، نفت، پتروشیمی و … مصرف ویژه ای دارد و با توجه به این که ما چهارمین صادرکننده قیر فرآوری شده خالص در دنیا به شمار می رویم باید از دانش سایر بازیگران این حوزه استفاده نمائیم و به سمتی برویم که طول عمر مفید روکش آسفالت راه های کشور افزایش به بیش از ۵ سال افزایش یابد.


منبع:

1399/08/07
23:34:58
5.0 / 5
1131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است