تحلیل كارشناسی از دستورالعمل جدید استخراج رمز ارز

تحلیل كارشناسی از دستورالعمل جدید استخراج رمز ارز

آوا مسكن: با توجه به این كه دستورالعمل جدید استخراج رمز ارز از طرف هیئت وزیران به تصویب رسیده است، یك تحلیلگر رمز ارز با اعلان اینكه این بخشنامه دارای ابهامات جدی است، معتقد می باشد كه با محدودیت های به وجود آمده در بخشنامه جدید حاشیه سود این صنعت خیلی كم می شود و ریسك ورود افراد به صنعت رمز ارز نیز افزایش می یابد.به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، رمز ارزها نوعی پول دیجیتال هستند که به صورت فیزیکی معامله نمی شوند بلکه تنها در بستر فضای مجازی قابلیت معامله دارند و برای خرید و فروش آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، این نوع پول ها مستقل و بدون وابستگی به یک بانک مرکزی عمل می کنند. از آنجائیکه این صنعت سابقه چندانی در کشور ما ندارد، در افکار عمومی شناختی نسبت به رمز ارزها وجود ندارد و تا حالا این صنعت امکان رشد و گسترش آن در کشور فراهم نشده است.

جدیدترین دستورالعمل استخراج رمز ارزها

در این زمینه، تازه ترین دستور العمل استخراج رمز ارزها اعلام شده است که طبق آن رمز ارزهای استخراج شده تنها برای تامین ارز واردات کشور و برمبنای مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می کند، قابل مبادله خواهند بود. همچنین، استخراج کنندگان باید رمز ارز دست اول تولید شده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم (بدون واسطه) به کانال های معرفی شده بانک مرکزی عرضه کنند.

علیرضا شامخی_تحلیلگر رمز ارز درباره تصمیمات جدید برای استخراج رمز ارزها با اعلان اینکه بخشنامه سال قبل به اندازه کافی صنعت رمز ارز را مبتلا به اختلال کرده، به ایسنا اظهار داشت: بخشنامه قبلی، استخراج رمزارز را با ریسک ریالی در بخش هزینه ها مواجه کرده بود. حالا با اضافه شدن بندهای جدید به این بخشنامه، چند ریسک دیگر هم به این صنعت افزوده شده است.

وی درباب ریسک ریالی اظهار داشت: هیچ صنعتی در کشور نیست که برق ۹۶۰ تومانی به آن بدهند. حتی به کارخانه های فولاد برق یارانه ای داده می شود تا هزینه های عملیاتی آن کم شود. اما صنعت استخراج رمزارز بر خلاف خیلی از صنایع، یارانه ای و اعانه ای نیست. باوجود این موضوع، علاوه بر قیمت ۹ برابری برق در بخشنامه قبلی که منجر به بالا رفتن وحشتناک هزینه های عملیاتی تولیدکنندگان رمزارز شده، راه های درآمدزایی آنها نیز برمبنای بخشنامه جدید بسته شده است.

وزارت نیرو امکانات فنی برای تشخیص میزان تولید رمزارز را ندارد

شامخی در مورد محاسبه میزان تولید رمزارز، توضیح داد: چه تضمینی وجود دارد که وزارت نیرو تخمین درستی از ظرفیت فارم داشته باشد؟ وزارت نیرو فقط می تواند میزان برق مصرفی را اندازه گیری نماید و نه میزان پردازش را. میزان پردازش به مدل دستگاه وابسته است. حتی در طول یک شبانه روز، نرخ تولید در نوسان است. بعلاوه اینکه دستگاه نرخ خرابی داشته و به دلیلهای گوناگون متوقف می شود. حالا وزارت نیرو با چه امکاناتی می خواهد نرخ تولید را مشخص کند؟ بعید می دانم این مساله در دنیا سابقه داشته باشد.

وی اضافه کرد: از یک طرف دیگر، در بخشنامه سقف تولید مشخص شده است. مگر این صنعت یارانه ای دریافت می کند که سقف تولید برای آنها مشخص شده است؟ نه فقط یارانه ای دریافت نمی کند، بلکه طبق بخشنامه بیمه، مالیات و ارزش افزوده را نیز پرداخت خواهدنمود. پس با چه توجیهی، سقف تولید در نظر گرفته می شود؟

دستورالعمل جدید استخراج رمز ارزها مبهم است

این کارشناس رمز ارز دستورالعمل جدید برای استخراج رمز ارزها را مبهم دانست و افزود: در این بخشنامه قید نشده که بانک مرکزی مقرر است برمبنای چه مرجعی، رمزارزهای تولیدی را قیمت گذاری کند؟ در کجای دنیا، مرجع قیمت گذاری دلاری رمزارزها بانک مرکزی است؟ چرا در بخشنامه قید نشده که قیمت هر بیت کوین از کدام مرجع گرفته می شود؟ ثانیا مشخص نشده که با کدام نرخ تبدیل دلار به ریال خریداری شود؟ قبلا تولیدکنندگان این امکان را داشتند که رمزارز خودرا با قیمت روز در بازار به ریال، دلار یا تتر تبدیل کنند. در بخشنامه قبلی، امکان صادرات و تخفیف مالیاتی در نظر گرفته شده بود. حالا بخشنامه جدید این حقوق را ملغی کرده و جذابیت های این صنعت را از بین برده است.

وی اضافه کرد: به فعالان صنعت رمز ارز الزام می شود تا میزان تولیدات خودرا به بانک مرکزی اعلام کنند که می توان گفت حدودا با هیچ صنعتی اینگونه برخورد نمی گردد. برمبنای چه قانونی چنین نظارتی توسط دولت بر این صنعت الزام شده است؟ فعالان این صنعت مانند دیگران، اظهارنامه مالیاتی پر خواهند کرد و در صورتیکه ممیز احساس کند که اشکالی در اظهار وجود دارد، می تواند تحقیقات بیشتری کرده یا پرونده را علی الراس کند.

زیر سوال رفتن مدل درآمدزایی این صنعت با بخشنامه جدید

این کارشناس در مورد مدل درآمدی این صنعت اظهار داشت: مدل درآمدی این صنعت مانند سایر کالاها نیست که به محض تولید در بازار ارائه شود. بلکه نگهداری شده و در یک قیمت مناسب در بازار فروخته می شود. شاید در هنگام استخراج، حاشیه سود آن پایین بوده ولی پس از گذشت زمان، قیمت آن بالا رفته و تولیدکننده آنرا در قیمت بالا به فروش برساند. بخشنامه جدید، این مدل درآمدی را زیر سوال برده است. چونکه به محض دستور بانک مرکزی، بایستی آنرا در اختیار بانک مرکزی قرار دهد. حالا با این قیمت های نوسانی که گاه در چند روز قیمت حدود ۵۰ درصد کاسته می شود، حساب ضرر و زیان ناشی از تسعیر این دارایی مالی با کیست؟ برمبنای بخشنامه قبلی، معامله کنندگان باید ریسک خطرپذیری را قبول کنند. آیا بانک مرکزی حاضر است بعنوان یکی از جانب های معامله، ریسک های ناشی از آنرا قبول کند؟

افزایش ریسک ورود به صنعت رمز ارز

شامخی اضافه کرد: مسئولین تصور می کنند که استخراج بیت کوین به مدلول دستگاه چاپ پول است. هیچ اطلاعی در مورد هزینه سرمایه گذاری و هزینه عملیاتی آن ندارند. از ین جهت، هر محدودیتی که می توانستند را در این بخشنامه اعمال کرده اند. ریسک عملیاتی، ریسک متهم شدن به کم اظهاری، ریسک قیمت گذاری و ریسک نرخ تبدیل را به این صنعت اضافه کرده اند.

وی در مورد اثرات این بخشنامه، اظهار نمود: این بخشنامه در ظاهر یک مجوز فعالیت صنعتی است ولی در عمل منجر به تعطیلی و زیرزمینی شدن این صنعت شده است. خیلی از تولیدکنندگان پس از تصویب بخشنامه قبلی، از روش های زیرزمینی استفاده می نمایند که کشف آن دشوار است. تولیدکنندگان مهم نیز در حال مذاکره و انتقال فارم خود به خارج از ایران هستند. در این بخشنامه نه دقت های فنی وجود دارد و نه دقت های مربوط به تضمین درآمد.
منبع:

1399/08/04
18:14:49
5.0 / 5
1135
تگهای خبر: اثر , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است