گزارش آوا مسكن؛

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسكن

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسكن

آوا مسكن: بااینكه وزیر راه و شهرسازی بر اجرای قدرتمند طرح اقدام ملی مسكن تاكید دارد، اما برخی نشانه ها از بعید بودن دستیابی به هدف تحویل قسمتی از واحدهای این طرح در دولت دوازدهم حكایت دارد.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، با وجود ادعای وزارت راه و شهرسازی در بهار امسال در خصوص واگذاری برخی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به دست مردم در تیرماه امسال، نه فقط در هیچیک از ماه های تابستان چنین اتفاقی رخ نداد، بلکه بعید است واحد مسکونی ای حتی در پاییز امسال هم به دست متقاضیان طرح ملی مسکن برسد.
طرح ملی مسکن قرار بود با ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از نیمه دوم سال ۹۷ آغاز شود که با رخداد اتفاقات متعدد، عملاً کلنگ زنی آن به زمستان ۹۸ موکول شد؛ اما فاز ثبت نام این طرح نیز با شیوع ویروس کرونا همزمان شد که درنتیجه وزارت راه و شهرسازی ماه ها برای نام نویسی و پالایش متقاضیان واجد شرایط، زمان را از دست داد و حال با آغاز فصل سرد سال، معین نیست آیا این طرح در دولت فعلی سرانجامی دارد یا بار جدیدی را برای دولت آینده تحمیل خواهد کرد؟
اگرچه وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت پروژه های طرح ملی مسکن هیچگاه شفاف سازی نکرد و آماری از آخرین وضعیت و مراحل پیشرفت فیزیکی ساخت واحدهای در حال راه اندازی - برمبنای ادعای این وزارتخانه - ارائه نشده، اما بعضاً برخی مقامات مربوط به طرح اقدام ملی مسکن، آمارهایی از رقم کلی واریز آورده های مردمی ارائه می دهند.
عدم واریز آورده اولیه بخش عمده ای از واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن و خُلف وعده وزارت راه در تحویل برخی از واحدهای مسکن ملی در تابستان امسال در حالی است که وزیر راه و شهرسازی اواخر مرداد ماه اعلام نمود: مقرر است ۱۳ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار گیرد.
مدیرعامل بانک عامل (۱۹ شهریور): مجموع رقم آورده های مسکن ملی، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان
محمود شایان مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن یک ماه قبل (۱۹ شهریور) در تشریح نخستین گزارش مربوط به روند تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن، اعلام نمود: حساب بانکی ۶۸ هزار متقاضی واجد شرایط در طرح اقدام ملی مسکن، در شعب بانک مذکور در سراسر کشور فعال شده که این تعداد متقاضی تا کنون، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان در مجموع، واریز کرده اند که قسمتی از آورده نقدی متقاضیان در این طرح بشمار می رود.
معاون مسکن وزیر راه (۱۶ مهر): جمع واریزی آورده های مسکن ملی، ۲، ۶۰۰ میلیارد تومان
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در آخرین روز کاری هفته گذشته (۱۶ مهر) درباب آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن و روند راه اندازی و پیشرفت پروژه های مسکن ملی، اظهار داشت: از تعداد متقاضیانی که تا حالا ثبت نام و فراخوان شدند، بیش از ۱۱۵ هزار نفر از متقاضیان تعیین تکلیف شده و در بانک به نام خود افتتاح حساب و واریز وجه انجام داده اند.
محمودزاده درباب وضعیت افتتاح حساب مسکن ملی توسط متقاضیان این طرح، اعلام نمود: بیش از ۲، ۶۰۰ میلیارد تومان آورده ای است که تا حالا متقاضیان به حساب خود واریز کرده اند.
پیگیری های وزیر راه برای سرعت دهی به طرح ملی مسکن
به نظر می رسد افزایش ۱۲۰۰ میلیارد تومانی ناگهانی آورده ها، به سبب پیگیری های شخص وزیر راه و شهرسازی طی یک ماه گذشته از ادارات کل راه و شهرسازی استانها و دستورات مؤکد اسلامی به معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای تسریع در طرح اقدام ملی مسکن باشد.
چرا که شخص وزیر راه و شهرسازی یک دفعه در ۱۲ شهریور امسال در دیدار ویدئو کنفرانسی با مدیران کل راه و شهرسازی استانها بر لزوم تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تاکید و اعلام نمود: در اجرای طرح اقدام ملی مسکن هیچکس حق تعلل ندارد و برخی کم کاری ها دراین زمینه پذیرفته نیست.
دستور رهبر انقلاب برای تسریع طرح ملی مسکن
بار دوم نیز در ۹ مهر ماه و باز هم در دیدار ویدئو کنفرانسی وزیر راه و شهرسازی با مدیران کل راه و شهرسازی استانها و همین طور معاون مسکنی این وزارت خانه و مدیران و رؤسای سازمان های در رابطه با این طرح شامل شرکت بازآفرینی شهری، سازمان ملی زمین و مسکن، بانک عامل بخش مسکن، بنیاد مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و… بر اجرای مسکن ملی و تحویل بموقع آنها بعنوان خواسته به حق مردم و از آن مهم تر فرمان مقام معظم رهبری تاکید و اظهار نمود: در همین رابطه نیز، مدتی قبل، رهبر انقلاب تاکید نمودند، پروژه اقدام ملی مسکن که شروع شده و برمبنای آن به مردم قولی داده شده است باید در همین دولت به مردم عملیاتی و تحویل شود.
گفتنی است رهبر معظم انقلاب در نیمه نخست شهریور ماه در دیدار ویدئو کنفرانسی با اعضای هیئت دولت که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، بر تسریع در تکمیل طرح اقدام ملی مسکن تا قبل از اتمام عمر دولت دوازدهم تاکید کرده بودند.
عضو کمیسیون عمران مجلس: مردم از طرح اقدام ملی مسکن استقبال نکردند
با این حال هنوز هم مردم طعم واقعی پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن و تبدیل شدن کشور به یک کارگاه بزرگ عمرانی را نچشیده اند.
شاید از همین رو باشد که علیرضا پاک فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس با اعلان اینکه دولت درباره طرح ملی مسکن مبهم صحبت می کند و مردم هم از این طرح استقبال نکرده اند، اظهار داشت: متأسفانه در چند ماه اخیر شاهدیم که دولت درباره محورهای طرح اقدام ملی مسکن بسیار لرزان صحبت می کند، بنظر می رسد که دولت دقیقاً نمی داند که طرح اقدام ملی را چگونه و در چه مناطقی می خواهد اجرائی کند. مناطق اجرای طرح ملی مسکن، زمان اجرای پروژه ها و زمان تحویل واحدهای مسکونی جز ابهامات این طرح شمرده می شود که دولت باید نسبت به این مسائل رفع ابهام کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس می گوید: نداشتن برنامه مدون و مشخص باعث شده که مردم از طرح ملی مسکن استقبال نکنند، مردم باید در گام نخست نسبت به این طرح آگاه شوند تا بعد از آن مشارکت کنند. بدین سبب مردم هیچ گاه موضوع نسیه را به موضوع نقد ترجیح نمی دهند.
طرح ملی مسکن شکست خورده است؟
با وجود پیگیری های وزیر راه و شهرسازی نسبت به اجرای طرح اقدام ملی مسکن و امضای تفاهم نامه های گوناگون با دستگاه ها و سازمان ها و وزارت خانه های گوناگون برای راه اندازی مسکن کارکنان این نهادها از قبیل فرهنگیان، پرسنل نیروهای مسلح، کارگران و کارکنان چند وزارت خانه که بگفته محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مجموع آنها به ۷۰۰ هزار واحد می رسد، اما باز هم خیلی از کارشناسان معتقدند باتوجه به افزایش ناگهانی هزینه ساخت و ساز در ماه های اخیر از یک سو و نیز صنعتی نبودن ساخت و ساز در ایران که سبب می شود تا یک پروژه ۱۰۰ واحدی بعضاً تا ۳ سال به طول بینجامد، عملاً اجرای این طرح به دولت یا حتی دولت های بعدی منتقل شود.
میراثی که یادآور طرح مسکن مهر بوده و ممکنست مانند این طرح چندین سال زمان ببرد؛ مسکن مهر ۱۰ سال وقت و هزینه از مردم و دولت گرفت و هنوز هم با وجود اینکه مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی و اخیراً اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بر بسته شدن پرونده مسکن مهر امسال تاکید می کنند، برخی گمانه ها از عدم اجرائی شدن این وعده خبر می دهد.
نقش شهرداری ها در کندی پیشرفت مسکن ملی
جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که وظیفه راه اندازی ۱۴۰ هزار واحد از پروژه اقدام ملی مسکن را در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و چند شهر بالای ۱۰۰ هزار نفر بر عهده دارد، از کارشکنی شهرداری ها در عدم صدور پروانه ساخت یا تأخیر در صدور آن بعنوان عامل کندی طرح ملی مسکن یاد کرده است.
موضوعی که مدتی قبل، شخص وزیر راه و شهرسازی هم بر آن تاکید داشت.
اسلامی در نیمه دوم شهریور ماه اظهار داشته بود: شهرداری ها موظفند هرچه سریع تر نسبت به صدور پیش پروانه واحدها اقدام نمایند تا عملیات اجرائی طرح اقدام ملی مسکن در استانها آغاز شود.
به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، بنظر می رسد عدم همکاری شهرداری ها در صدور پروانه ساختمانی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن، نبود نقدینگی در اختیار پیمانکاران به سبب عدم واریز آورده های متقاضیان باشد؛ بدین سبب شهرداری ها عملاً قصوری در اجرای طرح ملی مسکن نداشته اند؛ بلکه عدم واریز وجه از طرف واجدان شرایط، شرایط را برای سازندگان و پیمانکاران این پروژه سخت کرده است.
وزیر راه در توجیه عدم واریز آورده های متقاضیان: شاید پیامک دریافت نکرده باشند!
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا طرح اقدام ملی مسکن به سبب عدم استقبال مردم از واریز آورده اولیه، متوقف شده است؟ گفت: به معاونت مسکن وزارت راه و همین طور مدیران کل راه و شهرسازی استانها دستور داده ام تا اطلاع رسانی به مردم را سرعت دهند.
وی درباره علت کندی تکمیل وجه و واریز آورده ها از طرف متقاضیان که آیا می تواند به مدلول عدم استقبال آنها از طرح اقدام ملی مسکن باشد؟ اظهار داشت: ممکنست بعضی از متقاضیان پیامک های وزارت راه یا ادارات کل راه و شهرسازی استانها را دریافت نکرده باشند یا اینکه ممکنست عده ای کد مخصوص مسدود کردن دریافت پیامک با سرشماره های تبلیغاتی را وارد گوشیهای خود کرده و پیامک مربوطه را ندیده باشند.
اسلامی افزود: از همین رو به مسئولان ذی ربط دستور دادم تا اطلاع رسانی با شیوه های مختلف را پیگیری تا مردم نسبت به افتتاح حساب و تکمیل وجه اقدام نمایند.
وی تاکید کرد: نه فقط طرح اقدام ملی مسکن متوقف نشده، بلکه به خوبی در حال پیشرفت است تا کنون (۱۰ مهر ماه) ۱۴۰ هزار نفر حساب افتتاح کرده اند.


منبع:

1399/07/22
13:08:18
5.0 / 5
1568
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است