نایب رئیس مجلس:

13 میلیون نفر حاشیه نشین در كشور داریم

13 میلیون نفر حاشیه نشین در كشور داریم

به گزارش آوا مسكن نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: 2.5 میلیون جوان از سن 32 سال عبور كرده و هنوز ازدواج نكرده اند و جدا از اینها، 13 میلیون نفر حاشیه نشین هم در كشور داریم.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، علی نیکزاد در یک برنامه رادیویی با اعلان اینکه متأسفانه اطلاعات غلط راجع به طرح جهش تولید و تامین مسکن مجلس به مردم داده می شود اضافه کرد: این طرح را کمیسیون عمران مجلس عرضه کرده و دو فوریت آن نیز رأی بالایی در مجلس آورده است.
وی گفت: در این طرح نه به دنبال خط اعتباری، نه انحصار و نه به دنبال استفاده از منابع غیر بانکی هستیم بلکه در طرح، بازار سرمایه را هم دیده ایم.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شورای پول و اعتبار در سنوات گذشته مصوب کرده بانک هایی که با بخش مسکن کار می کنند باید ۲۰ تا ۲۵ درصد تسهیلات خودرا به این بخش اختصاص می دادند.
وی با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۷۵ درصد بخش مسکن مصالح و صنعت است، اضافه کرد: مسکن لوکوموتیو اقتصاد است که با حرکت آن ۱۳۶ رشته شغلی فعال می شود.
نیکزاد با اشاره به اینکه بخش مسکن ارز بَری ندارد، گفت: این بخش درون زا و برون نگر است و بهترین حربه برای دور زدن تحریم هاست.
وی افزود: متأسفانه راجع به انحصار مصالح ساختمانی حرف های زیادی زده می شود در صورتیکه در طرح جهش تولید و تامین مسکن چنین چیزی آورده نشده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه سالانه در کشور ۲۸ میلیون تن فولاد تولید می شود، اظهار داشت: صادرات این محصول کاهش پیدا کرده و مصرف آن در داخل ۱۶ میلیون تن است.
وی اضافه کرد: سالانه ۶۱ میلیون تن سیمان در کشور تولید می شود که ۵۰ میلیون تن آن در داخل مصرف می شود.
نیکزاد اشاره کرد: متأسفانه با این وجود سیمان و فولاد تولید داخل از قیمت جهانی گران تر است که بسیار جای تعجب دارد.
وی افزود: بانکهای تخصصی در این طرح از پرداخت تسهیلات به بخش مسکن مستثنی شده اند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باوجود تصویب طرح جامع مسکن و مکلف شدن دولت ها در جهت تولید سالانه یک میلیون واحد مسکن در کشور، متأسفانه در ۶ سال اخیر این اتفاق نیفتاده است.
وی اضافه کرد: بی توجهی به اجرای طرح جامع مسکن سبب شد تا نمایندگان مبادرت به تصویب طرح دو فوریتی طرح جهش تولید و تامین مسکن کنند.
نیکزاد گفت: در کنار تولید مسکن باید تلاش نماییم در طولانی مدت مسکن از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شود؛ برای این کار از ظرفیت مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر معاملات مکرر، مالیات بر عایدی مسکن و مالیات بر زمین های بایر در طرح جهش تولید و تامین مسکن استفاده شده است.
وی اظهار داشت: میانگین سن ازدواج برای دختران ۲۴ و پسران ۲۹ سال رسیده و این در حالیست که ۲، ۵ میلیون جوان از سن ۳۲ سال عبور کرده و هنوز ازدواج نکرده اند و شاید مشکل مسکن یکی از عوامل این پدیده باشد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: جدا از این ۱۳ میلیون نفر حاشیه نشین در کشور داریم.
وی گفت: تسهیلاتی که در این طرح برای ساخت مسکن اختصاص پیدا می کند یارانه ندارد، تورم ندارد، خط اعتباری نیست و نقدینگی را بالا نمی برد.
نیکزاد افزود: ساخت انبوه و کنترل قیمت مسکن از اولویت های مهم طرح «جهش تولید و تامین مسکن» است.
وی اظهار داشت: تولید انبوه مسکن اگر با قانون بازدارنده به نام مالیات بر انواع معاملات زمین و مسکن همراه نباشد سبب رانت و احتکار می شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این طرح باید در کنار دیگر قوانین و پتانسیل های بازدارنده مانند مالیات بر خانه های خالی مانع احتکار مسکن شود.


منبع:

1399/06/31
13:39:04
5.0 / 5
1734
تگهای خبر: تولید , ساخت , ساختمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است