مهلت امروز تمام می شود

اظهار و ترخیص خودرو های دپو شده ممنوع گردید

اظهار و ترخیص خودرو های دپو شده ممنوع گردید

به گزارش آوا مسكن طبق اعلام معاون فنی گمرك ایران در انتها وقت امروز چهارشنبه 26 شهریور، مهلت تعیین تكلیف خودرو های دپو شده در گمرك به اتمام رسیده و اظهار و ترخیص این كالاها از فردا ممنوع می باشد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، می توان گفت پس از چند سال حاشیه خودروهایی که در گمرک و بنادر دپو شده و امکان ترخیص نداشتند سرانجام پس از چند دوره تعیین مهلت برای تعیین تکلیف آنها بخشی از این خودرو ها امکان ورود به کشور پیدا نکرده و باید طبق قوانین به سازمان اموال تملیکی واگذار شود.
حدود ۱۲ هزار و ۲۶۰ دستگاه خودرو طی سال های گذشته وارد شده بود که در جریان تغییر شرایط ارزی و قوانین مربوط به واردات خودرو، امکان ترخیص از گمرک پیدا نکردند تا این که در دو سال قبل پس از رایزنی های صورت گرفته هیات دولت طی مصوبه ای در دیماه سال ۱۳۹۷ دوره زمانی برای تعیین تکلیف این خودرو ها برپایه شرایط تعریف کرد.
به هر صورت این مهلت چهار دوره تمدید گردید و آخرین مهلت خردادماه سالجاری بود که سه ماه دیگر زمان در اختیار صاحبان خودرو قرار گرفت که امروز همزمان با ۲۶ شهریورماه تمام می شود.
گزارش گمرک ایران در انتها مهلت قبلی در اردیبهشت ماه از این حکایت داشت که از ۵۱۰۸ دستگاهی که باقی مانده بودند حدود ۱۴۰۰دستگاه ترخیص و نزدیک به ۳۷۰۰ دستگاه باقی ماند، که این تعداد حدود ۲۴۷۱ دستگاه عموما دارای پرونده قضایی بوده و برای ترخیص احتیاج به مهلت زمانی نداشتند و پس از صدور حکم برات از جانب مرجع قضایی در اختیار صاحبانشان قرار می گرفت، اما برای ۱۲۴۸ دستگاه دیگر باید زمان تمدید می شد که این زمان هم تمدید گردید ولی ماجرا این بود که در میان آنها حدود ۱۱۰۰ دستگاه فاقد ثبت سفارش وجود داشت و تا زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش را باز نمی کرد امکان ترخیص وجود نداشت ولی با وجود رایزنی هایی که برای تعیین تکلیف این خودرو ها صورت گرفت وزارت صمت اقدامی انجام نداد.
خودرو های زمان دار از ترخیص بازماندند
اما مهلت تعیین شده، آخر وقت امروز تمام می شود و آن طور که ارونقی – معاون فنی و امور گمرک ایران – به ایسنا اعلام نموده است دیگر امکان اظهار و ترخیص خودروهایی که محدود به مهلت زمانی بودند و همینطور خودروهایی که واردات آنها ممنوع می باشد همچون خودرو های ساخت و سفارش آمریکا وجود نداشته و در مورد آنها قوانین گمرکی اعمال می شود.
جزئیات بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد
اما در بخشنامه ابلاغی مرکز واردات و امور ویژه مناطق آزاد به گمرکات اجرایی آمده است که با عنایت به اتمام مهلت مصوبه ۲۶ خردادماه هیات وزیران در مورد مهلت اظهار برای ترخیص کالاهای گروه (۴)و خودرو از اظهار و ترخیص کالاهای مشمول گروه چهارم کالایی و خودرو پس از این تاریخ اکیدا خودداری شود.
استثنای برخی خودرو ها از ممنوعیت ترخیص
ضمنا خودروهایی که برپایه رای مرجع قضایی و مستند به مصوبه ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ مجاز به ترخیص بوده و خودرو های مربوط به دیپلمات های خارجی با تایید و مجوز وزارت امور خارجه از این بخشنامه مستثنی هستند.
در این بخشنامه تاکیده شده، براین اساس در اجرای ماده (۲۴)قانون گمرکی لازم است در مورد کلیه این کالاها که توسط مرجع تحویل گیرنده مهلت منقضی اعلام شده، در ارتباط با اعمال مقررات متروکه، تنظیم اظهارنامه و ارسال به سازمان جمع آوری و اموال تملیکی با رعایت کامل مقررات اقدام گردد.
اما در شرایطی پرونده خودرو های دپو شده و کالاهای گروه چهار در گمرک بسته می شود که به نظر می آید با عنایت به ممنوع الورود بودن این بخش از کالاها و خودرو های فاقد ثبت سفارش و یا ساخت و سفارش آمریکا تمامی آنها به ضبط قطعی دولت در خواهد آمد که امکان دارد بیشتر از ۱۰۰۰ خودرو فاقد ثبت سفارش را در بر گیرد.


منبع:

1399/06/26
14:17:42
5.0 / 5
1848
تگهای خبر: بنادر , دستگاه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است