گزارش آوا مسكن

آغاز فاز خوداظهاری برای شناسایی خانه های خالی

آغاز فاز خوداظهاری برای شناسایی خانه های خالی

به گزارش آوا مسكن در حالیكه برخی رسانه ها نشست اخیر وزارت راه را رونمایی مجدد از سامانه املاك و اسكان قلمداد كردند، شواهد گویای آغاز فاز خوداظهاری برای تكمیل بانك اطلاعاتی خانه های خالی است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر؛ سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ مراسمی تحت عنوان «اجرایی نمودن سامانه املاک و اسکان» حسب تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم با حضور محمد اسلامی در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید. بازتاب برخی رسانه ها از این مراسم، رونمایی مجدد از سامانه املاک و اسکان آن هم با بی مهری و استقبال سرد مسؤلان وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی بوده اما بررسی های خبرگزاری مهر نشان می دهد، بهانه نشست مذکور، اطلاع رسانی درباره تکمیل بانک اطلاعاتی خانه های خالی به شیوه خوداظهاری مالکان بیشتر از یک واحد مسکونی بوده است!محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این مراسم تصریح کرد: «امروز یکی از مطالبات کهن مردم عملیاتی شد و در این لحظه نسبت به ارسال پیامک به مالکان بیشتر از یک واحد مسکونی اقدام خواهد شد.»فارغ از اینکه بی عملی وزارت راه و شهرسازی از سال ۱۳۹۴ در راه اندازی سامانه املاک و اسکان (مطابق قانون مالیات های مستقیم) بخصوص در دوران وزارت عباس آخوندی منجر شده تا وزیر از آن بعنوان مطالبه کهن مردم یاد کند، نکته حائز اهمیت اشاره به شناسایی مالکان دارای بیشتر از یک واحد مسکونی است.
برپایه اظهارات مقامات مسئول وزارت راه و شهرسازی، تابحال بیشتر از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار خانه متعلق به مالکانی که بیشتر از یک واحد مسکونی دارند، شناسایی شده که ظن "خالی بودن" درباره آنها می رود. ناگفته نماند وزیر راه و شهرسازی مطابق اطلاعات سامانه املاک و اسکان از مالکیت بیشتر از ۲۳ هزار واحد مسکونی توسط یک نهاد حقوقی خبر داد!معاون وزیر راه: موجرانی که پیامک دریافت می کنند، مستندات عرضه کنندبر اساس اظهارات محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه تلویزیونی، پیش فرض سامانه املاک و اسکان در مورد املاکی که به مالکان آنها پیامک ارسال شده، خالی بودن آن است؛ مگر اینکه مالک توأم با اظهار به سکونت در یکی از املاکش در سامانه املاک و اسکان، مدارکی دال بر واگذاری سایر واحدها به مستأجر ارائه نماید. محمودزاده در اینباره تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی کار شناسایی خانه های خالی را انجام داده و اطلاعات آنرا به صورت پیامک به مالکان این خانه ها ارسال می کند. اگر مالک اظهار کند واحد مسکونی مستأجر دارد، باید مدارک آنرا عرضه کند، اما اگر مدارک عرضه نکند یا تأیید کند خانه، خالی است؛ آن واحد مسکونی به سازمان امور مالیاتی معرفی می شود. محمودزاده اضافه کرد: سه ماه به مالکان مهلت عرضه واحدهای مسکونی خالی را می دهیم و اگر این کار را انجام ندهند، لیست آنها را اعلام عمومی می نماییم. گفتنی است، مالکان از زمان ارسال پیامک زیر، ۱۰ روز فرصت دارند تا با رفتن به سامانه املاک و اسکان، وضعیت مالکیت و سکونت املاک خویش را تعیین تکلیف کنند؛ در غیر این صورت املاک شناسایی شده به منزله املاک خالی تلقی خواهند شد. نکته حائز اهمیت در مالیات بر خانه های خالی، هدف گذاری برای عرضه این خانه ها به بازار و مقابله با احتکار مسکن می باشد. ازاین رو کسب درآمد از این حوزه مقطعی بوده و نمی توان از آن بعنوان درآمد پایدار برای دولت یاد کرد. از طرفی با عنایت به کاهش شدید تولید مسکن در کشور طی سال های گذشته، ضرورت تحقق جهش تولید در مسکن توأم با دریافت سایر پایه های مالیاتی نظیر عایدی سرمایه و املاک مازاد نیاز ضروری برای بازگشت آرامش به بازار مسکن می باشد.

1399/06/21
11:08:36
5.0 / 5
1743
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است