وزیر راه و شهرسازی:

13 هزار واحد مسكن مهر فاقد متقاضی به طرح ملی مسكن منتقل شد

13 هزار واحد مسكن مهر فاقد متقاضی به طرح ملی مسكن منتقل شد

وزیر راه و شهرسازی، از انتقال ۱۳ هزار واحد مسكن مهر فاقد متقاضی به ثبت نام كنندگان در طرح اقدام ملی مسكن اطلاع داد.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، محمد اسلامی در حاشیه مراسم «اجرایی شدن سامانه املاک و اسکان کشور» در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز یکی از مطالبات کهن مردم عملیاتی شد و در این لحظه نسبت به ارسال پیامک به مالکان بیشتر از یک واحد مسکونی اقدام کردیم.
وی اضافه کرد: بیشتر از دو میلیون و ۷۰۰ هزار فرد حقیقی مالک مسکن بودند و یک نفر ۶۰۲ واحد مسکونی به نام خود داشته است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: اشخاص حقوقی هم مالکیت واحد مسکونی را در این سامانه دارا بوده اند که بیشترین آن، ۲۳ هزار واحد مسکونی به یک فرد حقوقی اختصاص داشت.
اسلامی با اشاره به اینکه ۱۶ دستگاه و نهاد دولتی و غیردولتی به این سامانه متصل هستند، اظهار داشت: برای تک تک این دستگاه ها مجوز قانونی از دولت برای اتصال به سامانه اسکان دریافت شده است.
وی بیان نمود: ظرف ۱۵ روز، فهرست نهایی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرارمی گیرد.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اینکه اجازه بدهیم منابع مالی به بازار مسکن تهاجم کنند و قیمت ها تلاطم یابد، اشتباه است و باید جلوی آن گرفته شود؛ چونکه مسکن، کالای سرمایه ای نیست و کالای مصرفی و مورد نیاز خانوار به حساب می آید.
اسلامی درباره عدم اتصال وزارت نیرو بعنوان متولی دستگاه های خدمات رسان آب و برق و وزارت نفت بعنوان نهاد بالادستی شرکت گاز که ارتباط مستقیم با شناسایی واحدهای مسکونی و اطلاعات خانه های خالی دارند، به سامانه اسکان اظهار داشت: با وزرای نیرو و نفت صحبت شده و هر دو دستور داده اند که شرکت های آب، برق و گاز اطلاعات خویش را به اطلاعات سامانه املاک و اسکان متصل کنند؛ ولی مشکلی که در شرکت گاز داریم، این است که یک کنتور برای همه واحدهای مسکونی یک مجتمع مشترک است که باید این مشکل هم برطرف شود.
وی اضافه کرد: هیچ نهادی خویش را از همکاری با وزارت راه و شهرسازی معاف نکرده است و همه موانع قانونی آن برای اتصال به اطلاعات دستگاه های مختلف به سامانه اسکان برطرف شده است.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی درباره تعداد خانه های خالی شهر تهران اظهار داشت: در پایتخت ۵۳۰ هزار خانه خالی داریم که امروز برای مالکان ۱۰۰ هزار واحد پیامک ارسال شده تا اطلاعات مالکیت خویش را برای ما ارسال کنند؛ این فرایند ظرف ۱۰ روز باید صورت گیرد.
اسلامی با اشاره به اینکه اصلاحیه قانون مالیات بر خانه های خالی در صورت تصویب نهایی و ابلاغ به دولت، بازدارندگی لازم را داراست، خاطرنشان کرد: قانون مالیات بر خانه های خالی قرار نیست بعنوان منبع درآمد دولت اجرا شود؛ بلکه ابزاری برای کنترل تلاطم بازار خرید و فروش و اجاره مسکن می باشد.
به گفته وی، سازمان امور مالیاتی اطلاعات مورد نیاز خویش را از سامانه املاک و اسکان بهره برداری می کند.
وزیر راه و شهرسازی درباره طرح ملی مسکن اظهار داشت: مصوب شده تا ساخت وساز واحدهای ذیل طرح اقدام ملی مسکن از جانب مجری ذی صلاح دارای پروانه فعالیت از سازمان نظام مهندسی ساختمان صورت گیرد. همینطور مقرر است ۱۳ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار گیرد.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، به مالکان مجتمع های مسکونی یا پروژه های نیمه تمام اعلام نموده ایم در صورت تمایل، واحدهای خویش را در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار داده و وزارت راه و شهرسازی در مقابل از اراضی خود به سازندگان می دهد تا روند ساخت وساز ادامه یابد.


منبع:

1399/05/30
11:16:54
5.0 / 5
1865
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است