جزئیات تجارت ایران و اوراسیا در ۹ ماهه اخیر

سیب ایران در مقابل بذر جو روسیه

سیب ایران در مقابل بذر جو روسیه

سازمان توسعه تجارت جدید ترین آمار از وضعیت تجارت ایران با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از آبان سال قبل و همزمان با آغاز عضویت در این اتحادیه را منتشر نموده است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، برمبنای آمارهای ارائه شده از طرف این سازمان، کل تجارت انجام شده در ۹ ماهه گذشته میان دو طرف، بیش از دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که در قیاس با دوره مشابه سال قبل افزایشی ۱۴ درصدی را نشان میدهد.
در طول این زمان، ایران توانسته حدود ۶۸۱ میلیون دلار به اوراسیا صادر کند که رشدی ۱۷ درصدی را نشان میدهد و در مقابل میزان واردات از این منطقه هم یک میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار بوده که رشدی ۱۳ درصدی داشته است.
بررسی جزئیات این تجارت مشترک نشان میدهد که در طول ۹ ماهی که از آغاز اجرای توافق همکاریهای مشترک میان دو طرف گذشته، تجارت در حوزه کالاهای ترجیحی ۶۳ درصد رشد داشته و این عدد در بین کالاهای مشمول تخفیف در تعرفه ۷۹ درصد بوده است. بدین سان ایران ۳۸۳ میلیون دلار از کل صادرات خودرا در حوزه اقلام ترجیحی انجام داده است.
جزئیات اقلام صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا نشان میدهد که محصولات کشاورزی و باغی همچنان اصلی ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را می سازند. در ۹ ماهه گذشته، اصلی ترین کالای صادراتی ایران به اوراسیا، سیب بوده و بعد از آن پسته، کیوی، کشمش، فلفل فرنگی، خیار، خرما، پرتقال، کاهو، رب گوجه و گل کلم بوده است.
در حوزه واردات هم اصلی ترین کالای وارداتی ایران از اوراسیا بذر جو بوده است و بعد از آن ذرت دامی، روغن خام دانه آفتاب گردان، چوب، لاشه و شقه بره، عدس، نخ، کاغذ، آهن و کاتالیزورهای توری یا شبکه ای هم اصلی ترین محصولات وارداتی ایران از اوراسیا بوده است.
برمبنای توافقات صورت گرفته، ایران به مدت سه سال، عضویت آزمایشی خود در اوراسیا را دنبال می کند و بعد از این مدت در صورت موافقت دو طرف، عضویت دائمی ایران در این اتحادیه کلید خواهد خورد. عضویت موقت ایران از پنجم آبان سال ۱۳۹۸ شروع شده است.
منبع:

1399/05/05
15:00:49
5.0 / 5
2268
تگهای خبر: توسعه , سازمان , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است