همتی در كمیسیون برنامه:

مشكلی برای تامین كالاهای اساسی و دارو نداریم

مشكلی برای تامین كالاهای اساسی و دارو نداریم

نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت كه طبق گفته رئیس كل بانك مركزی دولت شرایط مطلوبی در بحث ذخایر ارزی بانك مركزی دارد و هیچ مشكلی برای تامین كالاهای اساسی و دارو ندارد.


محمد خدابخشی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به حضور رئیس کل بانک مرکزی و معاونانش در جلسه این کمیسیون اظهار داشت: آقای همتی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از مشکلات ارزی کشور و ارز مربوط به کالاهای اساسی، به سوالات نمایندگان پاسخ داد. ایشان همین طور اعلام کرد، قسمتی از 4.8 میلیارد دلار ارز یارانه ای که در اختیار واردکنندگان بود به بانک مرکزی بازگشته است.
وی اضافه کرد: بر طبق گزارش آقای همتی، دولت به سبب داشتن شرایط مطلوب در بحث ذخایر ارزی بانک مرکزی هیچ مشکلی برای تامین کالاهای اساسی و دارو ندارد.
نماینده مردم الیگودرز با اشاره به اظهارنظر برخی از نمایندگان در این نشست اظهار داشت: با وجود اعلام دولت مبنی براینکه سیاست های ارزی شناور مدیریت شده دارد اما مسئولان در این مورد مغایر با قانون برنامه ششم توسعه عمل کردند یعنی تثبیت نرخ ارز 4200 تومانی در حقیقت مغایر سیاست های برنامه پنج ساله بود. سوال بعدی نمایندگان درباره اقدام بانک مرکزی برای سوق دادن اقتصاد کشور به سمت واردات با اختصاص ارز به کالاهای غیراساسی و غیرضروری و حتی کالاهای دارای مشابه داخلی بود که آنها با این اقدام سبب هدر رفت منابع ارزی شده و در نتیجه شرکت های صوری و کاغذی تشکیل شد.
خدابخشی افزود: برخی نمایندگان نسبت به عدم کنترل قیمت کالاهای اساسی در کشور انتقاد کرده و گفتند، چرا با وجود محدودیت منابع ارزی در سال 97 بیش از 8 میلیارد دلار به واردات کالاهای غیرضروری، لوکس و تجملی اختصاص پیدا کرد. همین طور قسمتی از مابه التفاوت ارز تخصیصی 4200 تومانی به کالاهای غیراساسی از برخی واردکنندگان دریافت نشده است.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اشاره کرد: آقای همتی در پاسخ به نمایندگان اعلام کرد، پاسخ برخی سوالات بطور اختصاصی در حوزه وظایف من نیست و نیاز به همراهی دیگر مسئولان هم وجود دارد، بطور مثال بحث توزیع ناعادلانه ارز و مدیریت نقدینگی که اثر منفی بر روی قیمت ارز در کشور داشته است.
در این جلسه همین طور اعضای کارگروه های هفت گانه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات به شرح زیر انتخاب شدند:
کارگروه اقتصادی: بهروز محبی نجم آبادی، محسن زنگنه و ولی اله فرزانه
کارگروه دیوان محاسبات، امور مالی و اموال مجلس: رحیم زارع، علیرضا شهبازی، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، سیدشمس الدین حسینی، مجتبی رضاخواه، محمدرضا دشتی، رجب رحمانی، احسان ارکانی، آرش زره تن، عیسی جعفری و مهرداد گودرزوند
کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی: سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، جبار کوچکی نژاد، بهروز محبی نجم آبادی، غلامحسین کرمی و احسان ارکانی
کارگروه امور عمومی و دفاعی: احسان ارکانی، جبار کوچکی نژاد، ولی اله فرزانه، محمدرضا دشتی و الیاس نادران
کارگروه فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک و دیجیتال: مجتبی رضاخواه، حمیدرضا حاجی بابایی و محسن زنگنه
کارگروه برنامه ریزی، آمایش و آمار: محمد خدابخشی، ولی اله فرزانه، محمدرضا دشتی و مجتبی رضاخواه
کارگروه اصلاح ساختار بودجه: سیدشمس الدین حسینی، محسن زنگنه، جعفر قادری، محمد خدابخشی، مهرداد گودرزوند، مجتبی رضاخواه، رجب رحمانی1399/04/23
12:00:48
5.0 / 5
2120
تگهای خبر: اثر , توسعه , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است