بررسی مسائل حوزه صنعت در مجلس

مدرس خیابانی: از آغاز بیماری كرونا هیچ محدودیتی در امر تولید قائل نشدیم

مدرس خیابانی: از آغاز بیماری كرونا هیچ محدودیتی در امر تولید قائل نشدیم

به گزارش آوا مسكن سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از آغاز بیماری كرونا هیچ محدودیتی درامر تولید قائل نشدیم و تولید ماسك از روزی ۲۰۰ هزار به ۶ میلیون ماسك رسیده و در این حوزه صادر كننده هستیم.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه گزارش از مسائل حوزه صنعت به نمایندگان اظهار نمود: امید است مجوزهای پروانه های اشتغال چه در حوزه مردمی و چه در حوزه دولتی آزاد شود. جامعه بزرگ اصناف با حدود ۳ میلیون واحد صنفی وجود دارد که ۶ میلیون شاغل را در این عرصه شکل می دهد. این اصناف با نرخ تکفل ۲۰ میلیون نفر مشغول هستند. جامعه بزرگ صنفی همیشه قبل و پس از انقلاب، اثرات قابل توجهی در حوزه اشتغال و امنیت داشته اند. اصناف، مردمی ترین نهاد اقتصادی کشور است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأثیر همگرایی صنفی در تعطیلی بازار به خاطر کرونا اظهار داشت: از هر کاسبی که بپرسیم می گویند که کاسب و شب عیدش. در روزهای پایانی سال ۹۸ اما اصناف همگرایی خوبی داشتند و تمامی مغازه ها را تعطیل کرده و حماسه ای عظیم خلق کردند. دولت باید اصناف صدمه دیده را یاری رساند. البته در کنار اصناف سایر عناصر شبکه توزیع مثل فروشگاههای زنجیره ای حضور دارند که بخشی از تنظیم بازار را بر عهده گرفتند.
مدرس خیابانی در مورد صادرات و واردات اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۳۳ هزار کارت بازرگانی داریم. سال ۹۸ صادر کنندگان ما که بخش عمده تولید کنندگان هستند حماسه خوبی آفریدند. ۴۱.۳ میلیارد دلار حجم صادرات کشور به ۱۰۰ کشور دنیا با شدیدترین تحریم ها رقم خورد. همینطور رکورد وزنی صادرات در سال ۹۸ زده شد.
وی با بیان این که « ۱۳۵ میلیون تن حجم کالاهای صادراتی بود» اظهار نمود: ۵۷ میلیون تن از مقدار فوق در حوزه فولاد بوده است که ارزشی ۹ میلیارد دلاری به ارمغان آورده. در حوزه واردات هم باید بگویم که به غیر از مواد اولیه کارخانجات، کالاهای اساسی و برخی از ماشین آلاتی که تولید نمی نماییم بیشتر از هزار و ۵۰۰ ردیف کالا را مسدود کرده ایم. همین عدد در سه ماه اول سال ۹۹ به ۲ هزار و ۵۰۰ ردیف افزایش پیدا کرد که شامل کالاهایی می شد که مشابه آن در داخل تولید می شد. ترکیب واردات کشور بگونه ای است که ۸۵ درصد واردات مختص نهاده های تولید و مواد اولیه است و تنها ۱۵ درصد کالاهای وارداتی مصرفی بوده که ۷ درصد آنها کالای اساسی و بقیه کالاهایی مثل موبایل هستند که به شکلی اساسی محسوب می شوند.
سرپرست وزارت صمت در مورد وضعیت صنعتی و معدنی کشور خطاب به نمایندگان اظهار داشت: در سال ۹۸ در خیلی از بخش ها رشد را تجربه نکردیم اما در بخش معدن ۱.۹ درصد و در بخش صنعت، ۲.۱ درصد رشد داشتیم. در این سه ماهه که تحریم و کرونا شرایط را بر ما سخت کرده میزان جوازهای تاسیس حدود ۲۵ درصد افزایش داشته از لحاظ سرمایه گذاری ۳۷.۳ درصد و از لحاظ اشتغال ۱۸.۱ درصد افزایش را تجربه کردند.
مدرس خیابانی جهش تولید را وظیفه اصلی وزارت صمت عنوان نمود و اظهار داشت: یادمان نرفته که در ابتدای اسفند ۹۸ برای وارد کردن چند محموله ماسک گرفتار مشکل بوده ایم. معاون وزارت بهداشت در اولین نشست کمیته لجستیک وزارت صمت گفتند که چندین کادر درمانی ما در بابل و آمل به دلیل کمبود امکانات شهید شدند. امروز ما به نقطه ای رسیده ایم که با یک بسیج مردمی و میدان دادن به مردم و حضور نهادهای جهادی و انقلابی، استفاده از ظرفیت کارخانجات تولیدی را فعال کردیم از آغاز کرونا هیچ محدودیتی در امر تولید قائل نشدیم مگر فعالیت های غیر ضروری مثل گردشگری.
وی با عرضه آماری از میزان تولید ماسک و لباس پرستاری در کشور اظهار داشت: امروز از روزی ۲۰۰ هزار ماسک به تولید روزی ۶ میلیون ماسک رسیده ایم و در این حوزه صادر کننده هستیم و در زمینه لباس پرستاری ۷۰۰ هزار دست دپو داریم.
مدرس خیابانی مهمترین وظیفه وزارت صمت را اتکا به تولید داخلی و افزایش ارقام تولید دانست و اظهار داشت: ما در زمینه تولید لاستیک خودرو ۳۰ درصد، تولید وانت ۲۳ درصد، تولید سیمان ۱۰ درصد، یخچال و فریزر ۷ درصد، فولاد خام ۵ درصد و کامیون ۵ درصد رشد داشته، رده هایی از وابستگی در همه بخش های تولیدی ما دیده می شود. راه نجات کشور توجه به بخش تولید است. راه عبور تحریم ها هم تولید با اتکاء به توان داخلی است. ما سال جاری ۳.۳ میلیارد دلار اعتبار برای ساخت داخل گذاشته ایم. برش استانی و بخش های مختلف آن تعیین شده است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش ۲۰۰ میلیون دلاری از مجموعه کالاهای وارداتی در حوزه لوازم خانگی تا هفته آینده اطلاع داد و اظهار داشت: دومین مأموریت وزارت صمت انجام طرح های نیمه تمام است. ۱۰ هزار طرح نیمه تمام بالای ۶۰ درصد داریم از این مقدار ۴۰۰۰ طرح صنعتی بالای ۸۰ درصد هستند که قرار بر این است که تا شهریور ۱۴۰۰ هر هفته ۲۰۰ طرح را افتتاح نماییم.
وی در مورد ظرفیت تجارت منطقه ای اظهار داشت: ۸۰ درصد مرزهای تجاری ما بازگشایی شده است. ۷۵ درصد بازارچه های مرزی ما فعال شده و تجارت بر خلاف گذشته به روال عادلی خود برگشته است. امیدواریم شکاف ۴۲ درصدی صادرات دو ماه گذشته از راه بازارچه های مرزی جبران شود. نقطه اتکای ما در بخش صادرات غیرنفتی در ۱۵ کشور همسایه سوار شده است. بخش اول برنامه جهش تولید اتکا بر توان داخلی، بخش دوم آن انجام طرح های نیمه تمام و بخش سوم آن توسعه صادرات و کنترل واردات است.
مدرس خیابانی در مورد وضعیت تنظیم بازار اظهار داشت: این بخش یک مأموریت فرابخشی و در شرایط فعلی بسیار پیچیده شده است. نگاه ما به تنظیم بازار عبارت است از اصل موجود بودن کالاها، و تکمیل ذخایر راهبردی اولویت آن در تنظیم بازار قانون فراوانی مقدم بر قیمت است. یادمان نرود پس از افزایش نرخ بنزین چه اتفاقی رخ داد و بازار مورد هجوم تقاضا قرار گرفت اما همکاری تنظیم بازار و دستگاه های دیگر پس از ۴۸ ساعت وضعیت را به حالت اولیه بازگرداند.
مدرس خیابانی اقدامات تنظیم بازار در دوره بیماری کرونا را موفق اعلام و تصریح کرد: دستاورد تنظیم بازار ما در مقابله با کرونا خوب بوده است. سیاست تنظیم بازار و پشتوانه ذخایر استراتژی به هیچ وجه اجازه نداد که اتفاقاتی که در کشورهای دیگر رخ داد در ایران رخ دهد. مثلا در ایران به هیچ وجه شاهد صف های طولانی و خالی قفسه فروشگاه ها و مغازه ها نبودیم. البته در این حوزه رسانه ها و به خصوص صدا و سیما تلاش هایی بوجود آورده است.
سرپرست وزارت صمت در ادامه سخنان خود در مورد اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاها اظهار داشت: می توانم بگویم که ۲۵ ردیف کالایی که در گذشته مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است امروز به پنج قلم کاهش پیدا کرده، این پنج قلم هم جزو کالاهای اساسی است البته بحث دارو و تجهیزات پزشکی فرق می کند. هدف دشمنان ما گرانی کالا و نادر کردن محصولات و در نهایت اعتراض مردم است. ما اما در حوزه جهش تولید به چند مساله توجه داریم. مثلا ۱۵۰۰ واحد داخل شهرک های صنعتی و ۷۰۰ واحد خارج از شهرک های صنعتی وجود دارد که از آنها ۲۱۱ واحد صنعتی تعطیل به راه افتاده است.
منبع:

1399/04/15
17:56:25
5.0 / 5
2253
تگهای خبر: اثر , افتتاح , تجهیزات , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است