سودهای گم شده در سهام عدالت

سودهای گم شده در سهام عدالت

آوا مسكن: بگفته یك كارشناس اقتصادی برمبنای اطلاعات اعلامی دولت، از سودهای توزیع شده شركت ها، حدود 532 هزار تومان از سهام عدالت تسویه شده، اما برمبنای محاسبات انجام شده كارشناسان و بررسی سهم های سهام عدالت، 573 هزارتومان سود سهام شناسایی شد كه نشانگر اختلاف 40 هزارتومانی است كه در این مساله ابهام وجود دارد.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، محسن اختیاری - کارشناس بازار بورس - در برنامه پایش که با موضوع «تاثیرات خرابی هسته معاملاتی بر روند بازار سرمایه» پخش گردید، با اشاره به نوسانات دو هفته اخیر بازار سرمایه، اظهار داشت: قیمت های بازار سرمایه با تاثیر از عوامل بنیادی و سیاسی، عموما گرفتار نوساناتی می شود که این نوسانات قابل تحلیل است.
وی افزود: سهامداران باید نگاه خودرا از کوتاه مدت به طولانی مدت تغییر دهند و به سمت گرفتن سود مجامع حرکت کنند. در بحث سهام عدالت البته برخی شرکت های آن، سود سهام را توزیع نمی کردند و در این مساله ابهام وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه برمبنای محاسبات انجام شده کارشناسان و بررسی سهم های سهام عدالت اختلاف ۴۰ هزارتومانی وجود دارد اظهار داشت: البته برخی شرکت ها نیز به علت اطلاعات ناقص منتشره در محاسبه سود مجامع لحاظ نشده که در آن صورت مبلغ سود توزیعی بیشتر از ۵۷۳ هزار تومان نیز ممکنست بشود، از طرفی بعضی شرکت ها نیز از سبد سهام عدالت حذف شده اند که سود آنها نیز حذف گردیده است.
وی افزود: بحث مهم دیگر سود شرکت های غیر بورسی است، که در این محاسبات لحاظ نشده است، بدین سبب در این خصوص نیاز به شفاف سازی دولت می باشد، چونکه سود سهام عدالت در این ۱۰ سال بیشتر از مبلغ اعلامی دولت می باشد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به سود انباشته شرکت های سبد سهام عدالت، اظهار داشت: شرکت ها از این سودها برمبنای سیاست های خود برای سایر فعالیتهای استفاده می نمایند، نکته ای که در این حوزه وجود دارد عدم لحاظ شدن سود انباشته در محاسبات سهام عدالت است که حدود ۱۵۴ هزار تومان به سود توزیع شده سهام عدالت اضافه می کند و اگر این سودها لحاظ می شد ارزش سهام عدالت مردم نیز افزایش می یافت.
اختیاری بیان کرد: ارزش سهام تقسیمی در شرکت های بورسی، ۲۰ برابر شده اما برای شرکت های غیر بورسی تجدید ارزیابی دارایی ها انجام نشده است که اگر انجام می شد ارزش سهام عدالت نیز افزایش می یافت.
روند صعودی بازار بورس در بلند مدت
احسان همتی - تحلیلگر بازار سرمایه - درباب هسته معاملاتی بورس و مشکلات آن، بیان کرد: همه مردم فعال در بازار سرمایه با هسته معاملات درگیرند که خرابی هسته موجب ضرر و زیان آنها می شود.
وی اظهار داشت: نارسایی سامانه معاملاتی بگفته یکی از اعضای شورایعالی بورس در رابطه با افزایش حجم معاملات نیست، بحثی که مطرح می شود باگ سامانه معاملاتی مربوط به سال ۱۳۸۷ و زمان خرید آن از یک شرکت فرانسوی است.
تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: بحث اصلی زمان درست شدن سامانه معاملاتی است، چاره این مشکل، استفاده از متخصصان داخلی است که در دو سال اخیر نتیجه نداشته است، و این سوال وجود دارد که کارمزد دریافتی شرکت بورس صرف چه مسائلی می شود؟
همتی اظهار داشت: رقم کارمزدها عدد بالایی است و درآمد بورس و فرابورس در سال ۱۳۹۸، حدود ۵۷۰ میلیارد تومان بوده و این رقم در ۲ ماهه اول سال ۱۳۹۹، به ۳۳۰ میلیارد تومان رسیده و درآمد سازمان بورس هم افزوده شده است.
وی ادامه داد: مردم متضررین اصلی خرابی هسته معاملات هستند، این امر موجب اختلال در تابلوهای معاملاتی شده که در امر خرید و فروش سهام توسط مردم مشکل بوجود آورده است.
تحلیلگر بازار سرمایه اظهار داشت: باید در تحلیل بازار سرمایه، عوامل بنیادی را دید و نسبت به آن عوامل مبادرت به خرید و فروش سهام کرد.
منبع:

1399/03/21
21:01:27
5.0 / 5
2528
تگهای خبر: خرید , سازمان , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است