وزیر نیرو خبر داد

امضای قرارداد ۲ساله برق با عراق

امضای قرارداد ۲ساله برق با عراق

به گزارش آوا مسكن وزیر نیرو تصریح كرد كه اگر مدیریت مصرف اعمال نشود با این روند و گرما، پیك مصرف برق ما از ۶۰ هزار مگاوات هم تجاوز پیدا كند، ناچار به خاموشی برنامه ریزی شده خواهیم بود كه ان شاءالله به این نقطه نخواهیم رسید.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان سه شنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری اظهار نمود: سال جاری تولید و مصرف برق در روز ۱۷ خرداد به ۵۳ هزار و ۶۳۱ مگاوات رسید، پیشبینی ما این است که با کمک مردم در بخش های مختلف که نام آنرا مدیریت مصرف می گذاریم اوج بار ما به ۵۸ هزار و ۳۰۰ مگاوات برسد.

ظرفیت اسمی تولید ۸۳ هزار و ۳۵۰ مگاواتی در کشور
وزیر نیرو ظرفیت اسمی تولید برق در کشور را ۸۳ هزار و ۳۵۰ مگاوات اعلام نمود و درباره اختلاف ظرفیت تولید و میزان مصرف اظهار داشت: از این رقم، حدود ۷۰ هزار مگاوات نیروگاه های حرارتی هستند. این نیروگاه های حرارتی گازی به ازای افزایش هر یک درجه سانتی گراد دمای بالای ۱۵ درجه، حدود هفت دهم درصد و به ازای هر صد متر ارتفاع از سطح دریا هم یک درصد افت توان تولید دارند.
وی افزود: ظرفیت اسمی یک نیروگاه گازی ۱۶۰ مگاواتی در تهران در تابستان با دمای ۴۰ درجه سانتی گراد و ارتفاع ۱۳۰۰ متر از سطح دریا بیشتر از ۳۰.۵ درصد کاسته می شود و به ۱۱۱ مگاوات می رسد. با در نظر گرفتن تمام موارد موثر در کاهش توان تولید، از ۷۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه های حرارتی ۴۹ هزار مگاوات ظرفیت عملی است که در دسترس خواهد بود.
اردکانیان اظهار داشت: البته ظرفیت برق آبی ها را هم داریم که ظرفیت عملی قابل اتکای این نیروگاه ها ۹ هزار مگاوات است که در مجموع با احتساب توان نیروگاه های حرارتی به ۵۸ هزار مگاوات رسیده و به این رقم توان نیروگاه اتمی و نیروگاه های تجدیدپذیر هم اضافه می شود.

ظرفیت در مدار کشور در فصل سرد بسیار پایین است
بنا بر اعلام وزارت نیرو، اردکانیان اظهار داشت: اوج بار ما حداکثر در ماه های گرم سال است. ما برای این که همه این واحدها را در این چند ماه گرم در مدار داشته باشیم لازم است در چند ماه سرد و خنک آنها را به تعمیرات نیم ساله و سالیانه ببریم. حدود ۹۰ هزار مگاوات دوره تعمیراتی ما است و برخی واحدها دو بار در این شرایط قرار می گیرند و به همین سبب در فصل سرد ظرفیت در مدار ما بسیار خیلی کم است.

کسری بودجه ۵ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو در سال ۹۹

وزیر نیرو اظهار داشت: بر مبنای آنچه در تبصره۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ ذکر شده، میزان کسری بودجه این وزارت خانه حدود ۵ هزار میلیارد تومان است و طبیعتا با عنایت به حساسیت بیشتر مبحث برق در شرایط کرونا باید تلاش خود و مجموعه های همکار در بخش خصوصی را مضاعف نماییم که این که مسایل خدشه ای به روند خدمات رسانی ایجاد نکند و بتوانیم بدون اختلال سرویس را انجام دهیم.

آسیب کرونا به صنعت برق
وزیر نیرو درباره صدمه کرونا به صنعت برق هم اظهار داشت: وقتی شرایط کسادی ناشی از تعطیلی مشاغل پیش آمد و طبیعتا باید به همراه سایر واحدها سهم خودمان را در تخفیف این مشکلات ایفا می کردیم که اعلام کردیم برای پرداخت قبوض دو تا سه ماه مهلت داده شود.
وی ادامه داد: آب بخصوص برق صرفاً متکی به منابع داخلی و قبوض پرداختی توسط مردم و نه بودجه عمومی است. برق زیرساختی مهم می باشد و چرخ آن از حرکت باز نمی ایستد. مقداری مشکل پیدا کردیم اما تلاش کردیم آنرا خودمان تحمل نماییم.

او یادآوری کرد: علیرغم این که ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر از همکاران من در روزهای تعطیل نوروز سال جاری به صورت شبانه روزی در محل های کار و فعالیتشان حاضر بودند اما به علت همین وقفه ای که در وصولی هایمان رخ داد گاها شرمنده آنها شدیم و ماه های اول سال حتی نتوانستیم حقوق و دستمزد را به صورت کامل پرداخت نماییم. اما با همراهی ای که مردم داشتند حالا روند وصولی ها دارد کم کم به حالت عادی برمی گردد.

وزیر نیرو در ادامه درباره اقتصاد برق و قیمت گذاری آن و این سوال که تا کی می توانیم قیمت دستوری را در برق ادامه دهیم؟ اظهار داشت: مسؤلان اجرایی همچون خودم به هیچ وجه نباید گرفتار روزمرگی شوند و فقط دوران کار و مدیریت خودشان مد نظرشان باشد.
وی ادامه داد: صنعت برق بخصوص این خصوصیت را دارد که چنین اجازه ای را نمی دهد. اگر در سال های قبل سرمایه گذاری های لازم انجام نمی شد، مشکلات پیگیری و طرح ها شروع نمی شد در این سال ها امکان این که به صورت مرتب و منظم به افتتاح طرح ها بپردازیم، وجود نداشت.

تعرفه فروش برق ۵۰ درصد قیمت تمام شده تولید آن است

اردکانیان اظهار داشت: حالا قیمت تعرفه فروش برق ما به صورت متوسط بدون احتساب هزینه سوخت مصرفی نیروگاه ها، حدود ۵۰ درصد قیمت تمام شده است. سوخت حدودا رایگانی در اختیار نیروگاه ها قرار می گیرد و رقم بسیار ناچیزی است.
عدم پرداخت مابه التفاوت نرخ تکلیفی فروش برق از جانب سازمان برنامه و بودجه
وی ادامه داد: از این نظر هر ساله صنعت برق با یک کسری نقدینگی قابل توجهی روبه رو می شود، منتها بند ۶ قانون پشتیبانی از صنعت برق می گوید سازمان برنامه و بودجه موظف است مابه التفاوت نرخ تکلیفی فروش را در بودجه های سنواتی پیشبینی و به صنعت برق پرداخت کند که پیشبینی ها شده اما بخش پرداخت آن انجام نشده است.

طلب ۴۰ هزار میلیارد تومانی صنعت برق از دولت
اردکانیان همینطور اظهار داشت: از این بابت، صنعت برق، ۴۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است. البته به همین میزان هم ما به همکاران خودمان در بخش خصوصی بدهکاریم.
وی افزود: خوشبختانه نمایندگان مردم در مجلس همراهی خوبی با لوایح دولت در یکی دو سال گذشته داشتند و ساز و کارهایی را برای ما قانونی کردند که گشایشی در کار طلبکاران ما هم بوجود آمده است.
اردکانیان اضافه کرد: یعنی امکان تهاتر را برقرار کردند و توانستیم در دو سال قبل با استفاده از انواع مکانیزم های تسویه حساب حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از بدهی هایمان را تسویه نماییم و به تولیدکنندگان، سازندگان تجهیزات برقی، پیمانکاران پرداخت نماییم اما هنوز بدهی داریم.
وی اظهار داشت: طبیعتا هر سال به این بدهی اضافه می شود اما بدهکار معتبری هستیم و این گونه نیست که طلبکاران ما پای ما صبر نکنند؛ ان شاء الله شرایط هم بهتر می شود و با سرعت بیشتری بدهی های خودمان را تسویه می نماییم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: مردم ما که البته صاحب ما و صاحب سازمان برنامه هستند، قبوض خویش را که پرداخت می کنند منابع اجرای طرح های ما می شود.
سفر اردکانیان به عراق/ پرداخت ۵۰ درصد مطالبات ایران توسط عراق
وزیر نیرو همینطور درباره سفر اخیر خود به عراق اظهار داشت: به لطف سرمایه گذاری های خوبی که در صنعت برق طی سال های گذشته شده، کشور ما از امکان تبادل انرژی با همه همسایگانی که با آنها مرز زمینی دارد برخوردار است؛ از گوشه جنوب شرقی، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه، ما امکان تبادل داریم؛ یعنی هم صادر و هم وارد نماییم.
وی تصریح کرد: با عراق که سال گذشته موفق شدیم سیستم برق دو کشور را هم فاز(سنکرون) نماییم که یک شرایط خیلی خوب و قابل توجهی برای همکاریهای بیشتر در آینده است.
اردکانیان اظهار داشت: صادرات برق منبع تأمین ارز برای وزارت نیرو است. بخش برق ما سالانه حدود ۱.۲ میلیارد دلار نیازهای ارزی دارد. این نیازها به معنای تجهیزات لازم، قطعات یدکی و لوازم و چند واحد از نیروگاه هاست که بر مبنای مصوبات شورای اقتصاد به صورت B.O.T اجرا شده و ما خرید ارزی از آنها داریم. این عددی است که در سال باید تأمین نماییم تا چرخ این صنعت بچرخد.

وی ادامه داد: در ارز هم به میزان زیادی متکی به صادرات هستیم و یکی از بزرگترین مشتری های ما جمهوری عراق است. از سال ۲۰۰۴ میلادی صادرات برق به عراق داریم. البته سه، چهار سال اول به علت تجهیزات محدود تبادل که وجود داشته، این رقم، رقم پایینی بوده اما از سال ۲۰۰۸ امکان وسیعی شامل چندین خط انتقال فراهم و قراردادهای یک ساله از اول ژانویه تا آخر دسامبر برای صادرات برق به عراق امضا شده است.
وی تصریح کرد: یک و نیم سال قبل توانستیم با وزارت برق عراق برنامه ای سه ساله را برای مشارکت در بازسازی و احیای صنعت برق این کشور به امضا برسانیم که بخش خصوصی ما در تعمیرات تجهیزات صدمه دیده و کاهش تلفات انرژی شبکه توزیع آنها فعال شوند و مشارکت کنند که این تلفات اندکی بیشتر از ۵۰ درصد است.
اردکانیان اظهار داشت: ما در سال ۹۸ موفق شدیم برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق تلفات شبکه توزیع را یک رقمی نماییم و به ۹.۷۶ درصد برسانیم که این اتفاق بزرگی است.
وی با بیان این که طرح های گوناگونی را در برنامه همکاری سه ساله با عراق گنجاندیم، اظهار نمود: یکی از آنها، این بود که تا زمانی که نیاز دارند و البته برای ما مقدور باشد صادرات برق به این کشور داشته باشیم. این مربوط به یک و نیم سال پیش است.
اردکانیان یادآوری کرد: اما اتفاقی که سال جاری رخ داد این بود که در ابتدای سال میلادی آنها از امضای قرارداد برای سال ۲۰۲۰ عذر داشتند و طبیعتا هم مربوط به مبحث استقرار دولت و ترتیب های اداری بود که باید داده می شود.
وی یادآوری کرد: مجوزهایی لازم بود که باید از دولت و نخست وزیر می گرفتند اما آن هم که برقرار شد یک مقدار دیگر امضای قرارداد به تعویق افتاد؛ از این نظر که روی قیمت بحث داشتند و گاهی هم در صحبت ها و مصاحبه ها ذکر می شد که کشورهای دیگر پیشنهادهای دیگری را بهتر از پیشنهاد ایران به عراق داده اند و چنین بحث هایی در رسانه های مختلف منطقه ذکر می شد.

امضای قرارداد دو ساله در بخش برق با عراق
اردکانیان اظهار داشت: روز چهارشنبه هفته گذشته(۱۴ خرداد) هم برای تبریک به همتای عراقی که شروع مسئولیت و تصدی اش بود و هم برای مذاکره و نهایی کردن مبحث قرارداد و دیگر پروژه ها سفر یک روزه ای به عراق داشتم و با تمام مقامات ارشد دولت عراق هم جلسات خوبی برگزار گردید و نهایتا ما توانستیم که یک قرارداد دو ساله را برای نخستین بار با عراق برای صادرات برق به امضا برسانیم. تعرفه آن هم تعرفه ای است که از قبل بوده و تغییری نکرده است.

وزیر نیرو افزود: حدودا ۵۰ درصد مطالباتمان را از عراق دریافت کردیم و فی المجلس بین بخشی از شرکت های بخش خصوصی ما که طلبکار صنعت برق بودند توزیع شد و ۵۰ درصد دوم را هم وزیر دارایی عراق وعده کرده که در آینده نزدیک پرداخت گردد.

قضیه صادرات به معنای دخالت در کار بخش خصوصی نیست
وی در پاسخ به این سؤال که مشکل کجاست که بخش خصوصی نباید برق صادر کند، اظهار نمود: بحث حاکمیت و تصدی بحث بسیار مهم و حائز اهمیتی است، منتها در جای خودش باید یاد شده قرار گیرد و از آن منظر نگاه نماییم و کار ما منحصر به سیاست گذاری باشد، تولید، عرضه و همه اینها می تواند خارج از مجموعه دولت صورت گیرد و ما بحثی هم از قیمت تکلیفی و پرداخت یک یارانه سنگین به بخش های مختلف همچون صنعت طبیعتا" نخواهیم داشت.
اردکانیان افزود: قضیه صادرات به این معنا نیست که ما داریم در کار بخش خصوصی دخالت می نماییم. منشاء این کار خود دولت بوده است و دولت با ارتباط های دو جانبه چند منظوره با کشورهای همسایه چه از حیث واردات و چه صادرات انرژی تابع مسائل مختلف و متنوعی می شود. وی خاطرنشان کرد: ما اگر خودمان را از این عرصه کلا" کنار بکشیم در آن زمان جوابگویی به تأمین انرژی هم گرفتار نوسانات وسیعی می شود.

آغاز خرید ۲۵۰ مگاوات برق از ترکمنستان
وزیر نیرو همینطور اظهار داشت: پس از چند سال قطع ارتباط تبادل انرژی با ترکمنستان، از سه شنبه شب دو خط ما برق دار می شود و حدود ۲۵۰ مگاوات آغاز به خرید برق از این کشور می نماییم.

وزیر نیرو درباره ورود بخش خصوصی به صادرات برق اظهار داشت: این در یک شرایط ایده آل، کار مطلوبی است. ما و بخش خصوصی باید به آداب این کار به نحو شایسته ای بپردازیم.
وقتی با همتایان عراقی داشتیم مذاکره می کردیم و یک فهرستی از علل درخواست تخفیف را در قیمت برق شامل پیشنهاد قیمت های پایین تر از دیگر کشورها ذکر می کردند یکی از موارد این بود که از بخش خصوصی هم یا به نام بخش خصوصی تماس گرفتند که ما اگر مجوز بگیریم مثلا n درصد زیر قیمت شرکت توانیر به شما برق می دهیم.
اردکانیان خاطرنشان کرد: چنین بحث هایی در این چارچوب ها بحث های بسیار حساسی است؛ نباید بگونه ای رفتار نماییم که همکاران صنعت برق این تلقی را بکنند که ۵ ماه تاخیر امضای قرار داد ناشی از چنین تلقی هایی بوده است، اما بطور قطع در یک شرایط مطلوب و متعارف این بحث ها، بحث های قابل طرحی است که بتوانیم به مبحث انرژی در جایگاه صحیح خودش بپردازیم.
وی تصریح کرد: این گونه نباشد که بخش عمده ای از یارانه ای که الان دولت به بخش انرژی می دهد نه در جیب مردم، مصرف کننده داخلی و نه حتی در جیب صنعتگر عمده ما در داخل کشور برود، بلکه این تبدیل به تعرفه ای شود که کشورهای وارد کننده محصولات صنعتی ما که آنرا به محصولات اعمال می کنند و ما می بینیم که رقم های وسیعی از یارانه انرژی ای که عملا" به علت برق ارزان در صنعت دارد عرضه می شود، نهایتا" در خارج مرزها گیر بقیه می آید.
اردکانیان درباره هوشمندسازی قیمت برق هم اظهار داشت: این مسیر که هر سال چند هزار مگاوات واحد نیروگاهی بسازیم، حال بدهکار شویم یا این که منابع آنرا داشته باشیم می تواند ادامه پیدا کند؟ به این شکل و یا گاها دیگر اشکال آن، بدون یک تعدیل مناسب در توزیع یارانه ها باید به جد پرداخت. در سطح افکار عمومی باید این مساله باز شود و چارچوب های قانونی آنرا هم دولت و هم مجلس در اختیار ما قرار دهند.
وی درمورد بازآرایی یارانه های انرژی اضافه کرد: بازآرایی یارانه های انرژی یکی از روزنه های امیدی است که پایداری صنعت برق را در کشور تا حدود زیادی تضمین کند.
مشکل آب غیزانیه تا آخر تابستان به صورت کامل حل می شود
وزیر نیرو اظهار داشت: بخش اول مساله غیزانیه حل شده و بخش کامل و دائم آن هم همانطور که اعلام شده تا آخر تابستان به آخر می رسد.
رضا اردکانیان در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۵۷ فقط ۱۲ درصد جمعیت روستایی ما بهره مند از دسترسی به آب بوده است، اظهار داشت: تلاشی که فارغ از این دولت و آن دولت، در این چهار دهه در این دو عرصه انجام شده مثال زدنی و در دنیا قابل عرضه است.
وی در ارتباط با برنامه های وزارت نیرو در سال جهش تولید اظهار داشت: سال گذشته پویشی را با عنوان #هرهفته_الف_ب_ایران آغاز کردیم؛ با این تلقی که آب و برق زیربنای توسعه، عمران و تولید هستند، این پویش در نیمه دوم سال ۲۲۷ پروژه را در بخش های آب، برق و فاضلاب با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان در همه استان های کشور به ثمر رساند.
وزیر نیرو اظهار نمود: این نقطه اتکایی برای ما شد که سال جاری هم این پویش را به مناسبت جهش تولید ادامه دهیم که شامل دو بخش "ساخت و سازها" و "ساز و کارها"ست.
اردکانیان توضیح داد: در بخش ساخت و سازها، ۲۵۰ طرح را تا آخر سال با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان کشور به بهره برداری خواهیم رساند؛ به این معنا که ۹ سد در هشت استان بهره برداری و ۹ سد دیگر آبگیری می شود و ۵۴ هزار هکتار شبکه های آبیاری و زهکشی به ثمر می رسد. همینطور ۱۲ تصفیه خانه آب، ۱۸ تصفیه خانه فاضلاب و آبرسانی به ۱۷۰۸ روستا انجام می شود.
اردکانیان اظهار نمود: در بخش برق هم طرح های گوناگونی شامل ۱۸ واحد نیروگاهی و همینطور نزدیک به ۲ هزار کیلومتر خط انتقال و نیروگاه های تجدیدپذیر به بهره برداری می رسد و در بخش ساز و کارها هم می خواهیم سال جاری مقداری روی اصلاح رویه ها و روندها وقت بگذاریم که باعث سرعت بیشتر کار شوند. امید است مانند سال گذشته از حمایت دستگاه ها و مردم در مدیریت مصرف بهره مند شویم.
تعامل با مجلس یازدهم
وی درباره تعامل با مجلس یازدهم هم اظهار داشت: بسیار خوشحالیم از این که یک مجموعه تازه نفس با ایده های جدید برای کمک به دولت همانگونه که عنوان شده و برای فشردن دست همکاری دولت ولو در یک سال پیش رو که از عمر دولت دوازدهم باقی مانده است کار خودشان را شروع کرده اند.
وی ادامه داد: ما بعنوان وزارت نیرو در قالب سیاست های کلان دولت مشتاق این همکاری هستیم و بخصوص سال جاری در سال جهش تولید فکر می نماییم که راهکارهای متنوعی برای این که از این تعامل و ساز و کارهای قانونی و البته نظارتی مجلس استفاده گردد برای ما وجود دارد.
اردکانیان اظهار داشت: در وزارت نیرو از مدتی قبل به پیشواز مجلس یازدهم رفتیم و مجموعه ای را با عنوان جهش تولید با تعامل در قالب قانون تدارک دیده ایم که یکی دو روز پیش در اختیار نمایندگان قرار گرفت و هم معرفی تفصیلی وزارت نیرو، ساز و کارها و ضوابط و رویه ها در بحث منابع انسانی، انتصاب ها و جذب نیرو و هم برنامه های اجرایی سال جاری و هم نیازهایی که داریم انجام شد. امیدواریم بیشترین بهره مندی را از حمایت نماینده ها در اجرای برنامه ها داشته باشیم.
در صنعت آب و برق، هیچ تفکیکی بین دستگاه دولت و بخش خصوصی قائل نیستیم
اردکانیان در ادامه اظهار داشت: ما وقتی می گوییم خانواده آب و برق و صنعت آب و برق هیچ تفکیکی بین دستگاه دولت و بخش خصوصی قائل نیستیم. بخش عمده ای از سرمایه گذاری ها توسط بخش خصوصی در آب و فاضلاب با اشتیاق انجام می شود. حالا می توانیم با افتخار نه در سطح کشور خودمان که منطقه و دنیا اعلام نماییم در ۷ سال قبل به صورت متوسط چیزی حدود یک ماه برای به مدار آمدن یک تصفیه خانه فاضلاب زمان صرف شده است.
وی درباره منابع اجرای پروژه ها اضافه کرد: بخشی، منابع دولتی و کمک دولت می باشد، بخش قابل توجهی مشارکت خود مردم و سرمایه گذاران است؛ علاوه بر آن، صنایعی هستند که به درستی تشخیص داده اند فاضلاب تصفیه شده منبع بسیار مطمئن تری از آب رودخانه و سد برای آنهاست.

اقدام های وزارت نیرو در حوزه آبرسانی روستایی
وزیر نیرو همینطور درباره مشکل تأمین آب غیزانیه اظهار داشت: طبیعی است که وقتی موضوعی در این سطح مطرح می شود و افکار عمومی هم به درستی به آن توجه می کند، این کانون دقت و توجه همه می شود. بخش اول مساله غیزانیه حل شده و بخش کامل و دائم آن هم همانطور که اعلام شده تا آخر تابستان به آخر می رسد.
اردکانیان اضافه کرد: مساله آب روستایی مساله تمام شده ای برای ما نیست، ما هنوز راه طی نشده در این حوزه داریم.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از حیث خدمت رسانی چه در شهر و روستا و چه در آب و برق از نرم جهانی بسیار بالاتر است، در منطقه هم همچنین است و جزو بالاترین ارقام، حتی در مقایسه با قاره آسیا متوسط و قاره آفریقا و برخی کشورهای اروپایی هستیم.
اردکانیان با اشاره به اینکه در سال ۵۷ فقط ۱۲ درصد جمعیت روستایی ما بهره مند از دسترسی به آب بوده است، اظهار داشت: تلاشی که فارغ از این دولت و آن دولت، در این چهار دهه در این دو عرصه انجام شده مثال زدنی و در دنیا قابل عرضه است.
وی با اشاره به تعریف جهانی از دسترسی جمعیت روستایی به آب از نگاه سازمان جهانی بهداشت و یونیسف اظهار داشت: وقتی یک هموطن روستایی بتواند در زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه به صورت پیاده روی به یکی از منابع آب دسترسی پیدا کند شامل چاه یا منبع سطحی یا لوله کشی، از نظر این تعریف بعنوان جمعیت زیر پوشش و قابل دسترس شمرده می شود.
او اظهار داشت: با این تعریف، ۸۲.۵ درصد جمعیت روستایی ما بهره مند هستند، اما خودمان تعریف علی حده ای کردیم که عموما از حدود سال ۹۳ به این طرف بوده است. تا پیش از ۹۳، ابتدای دوران بعد از انقلاب، نهاد جهاد سازندگی و وزارت بهداشت و درمان به کار آبرسانی روستاها می پرداختند. در آن زمان حدود ۲۹ درصد جمعیت زیر پوشش بود. بعد، شرکت های آب و فاضلاب روستایی در وزارت جهاد کشاورزی در سال ۷۷ تشکیل شده است.
جمعیت روستایی برخوردار از آب آشامیدنی به ۱۰ میلیون نفر می رسد
وی ادامه داد: مطابق تعریف جدید و از سال ۹۳ با اجازاتی که مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی داده اند می گوییم جمعیت برخوردار روستایی، جمعیتی است که همانند جمعیت شهری از آب شرب در داخل منزل خود برخوردار باشد. بر این اساس، جمعیت برخوردار ما در سال ۹۲ بر طبق این تعریف حدود یک میلیون نفر بود که حالا نزدیک به ۸ میلیون نفر رسیده است و آخر دولت به حدود ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.
مسئله تنش آبی و لزوم همراهی مردم
وی درباره تنش آبی و امکان وقوع آن اظهار داشت: با این تعریف که تولید و مصرف در هر منطقه ای در حد هم باشند در این صورت گفته می شود که این منطقه گرفتار تنش است. با همراهی مردم بخصوص دو سال گذشته چه خشک ترین سال ۵۰ سال گذشته که سال آبی ۹۷-۹۶ بود و چه در یکی از ترترین سال ها که بعد از آن بود، این تابستان را بدون مشکل پشت سر می گذاریم.
افزایش بارش ۱۲۰ درصدی در بعضی استان ها
وی تصریح کرد: تابحال ۳۰۵ میلی متر در کشور بارش داشتیم که ۳۰ درصد از متوسط بلند مدت بالاتر و ۸ درصد از سال آبی گذشته کمتر است. در بعضی استان ها مانند چهارمحال و بختیاری، اردبیل و خوزستان متوسط بارش بین ۷ تا ۳ درصد کمتر بوده، اما در استان هایی مانند هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان تا ۱۲۰ درصد هم افزایش بارش داشتیم.
اوج بار مصرف برق پارسال فقط یک درصد افزایش یافت
وزیر نیرو از روند کاهشی اوج بار مصرف برق کشور اطلاع داد و اظهار داشت: آغاز زودرس گرما و پایدار بودن آن، اثر قابل ملاحظه ای روی مصرف گذاشته و چیزی حدود ۲۰ تا ۲۱ هزار مگاوات توان موجود صرف دستگاه های سرمایشی می شود.
او اظهار داشت: پیک یا اوج بار به صورت متوسط در ۱۰ سال پیش از سال گذشته، هر سال نسبت به تابستان سال قبل آن، حدود ۵.۲ درصد رشد داشته است که از دو سال پیش با همکاری مردم در بخش های مختلف شامل خانگی، صنعت و کشاورزی مدیریت مصرف آغاز شد؛ به نحوی که بتوانیم این اوج بار را بدون ایجاد خدشه برای تولید انرژی و عرضه آن کاهش دهیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه در اولین سال این تمرین، ۵.۲ درصد به ۲.۹۸ درصد کاهش پیدا کرد و سال گذشته رکورد بسیار دلچسبی داشتیم و اوج بار نسبت به سال قبل فقط یک درصد افزایش پیدا کرد.

اردکانیان افزود: سال قبل با مدیریت مصرف توانستیم ۳ هزار و ۸۷۴ مگاوات اوج بار را کاهش دهیم و این سرمایه گذاری زیادی را به نفع صنعت برق کم کرد که اگر می خواستیم این میزان اوج بار را داشته باشیم باید ۵ هزار مگاوات نیروگاه می ساختیم و رقم بسیار وسیعی از منابع باید صرف می شد اما سال جاری شرایط متفاوت است؛ هم گرما زودتر شروع شده و این گرما هم گرمای پایداری است و این اثر قابل ملاحظه ای روی مصرف گذاشته است.
به قول وزیر نیرو، چیزی حدود ۲۰ تا ۲۱ هزار مگاوات توان موجود صرف دستگاه های سرمایشی می شود و کرونا هم مزید بر علت است؛ به این معنا که به صورت طبیعی خانه نشینی باعث استفاده بیشتر از این وسایل شده است. حساسیت نداشتن خاموشی و قطعی برق بخصوص برای مناطق حساس، سال جاری به مراتب بیشتر از سال قبل و سال های ماقبل آن است.
1399/03/21
11:50:40
5.0 / 5
2702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است