تحلیل كارشناسی از نقدینگی امسال

تحلیل كارشناسی از نقدینگی امسال

به گزارش آوا مسكن با عنایت به این كه رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده كه با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی امسال نسبت به سال قبل كمتر می شود، یك كارشناس اقتصادی اعتقاد دارد كه اگر دولت از اقدامات بانك مركزی در جهت كنترل تورم، كاهش رشد نقدینگی و انتشار اورق بدهی حمایت كند، می توان سال اقتصادی جاری را دور از رشد نقدینگی و تورم بالا سپری نمود.


لطفعلی بخشی در گفتگو با ایسنا، درباره چگونگی کاهش رشد نقدینگی در سالجاری، اظهار نمود: ابتدا در این حوزه لازم است که دولت با صرفه جویی، هزینه های خویش را کنترل کند و تلاش کند تا از حد و حدودی که در بودجه در این حوزه تعیین شده، خارج نشود. همچنین، دولت باید بانک مرکزی را حمایت کند تا وجه مورد نیاز را از این طریق برای دولت تأمین کند، در غیر اینصورت امکان دارد که شاهد تورم های بسیار بالایی باشیم که خیلی به ضرر مردم تمام می شود.
وی افزود: بنابراین، بانک مرکزی اگر مکانیسم هایی که باعث می شود تا دولت را از استقراض از بانک مرکزی منع کند؛ انجام دهد می توانیم شاهد کاهش تورم باشیم.
در ادامه این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به اینکه میزان بدهی های کم دولت، پتانسل مناسبی برای انتشار اوراق بدهی فراهم می آورد، اظهار داشت: نقدینگی زمانی رشد پیدا می کند که پول جدیدی خلق و وارد بازار شود اما زمانی که دولت با انتشار اوراق بدهی از بانک ها قرض می گیرد، به این صورت پول جدیدی خلق نمی گردد و تاثیری بر تورم نخواهد داشت.
این کارشناس اقتصادی در انتها سخنانش با تاکید براینکه با صرفه جویی دولت در هزینه ها و دریافت مالیات از نهادها، می توان امسال در زمینه اقتصادی به سلامت عبور کرد که در طول آن با تلاشهای بانک مرکزی در خصوص کنترل تورم و پیشگیری از رشد نقدینگی و حمایت های دولت از این اقدامات بانک مرکزی با استقراض نکردن از آن، نه نقدنیگی رشد کند و هم اینکه تورم کاهشی شود.
به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، اخیرا هم رئیس کل بانک مرکزی اعلام نموده که با فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی دولتی، رشد نقدینگی در سالجاری نسبت به سال قبل کاهش پیدا خواهد نمود.1399/03/18
14:07:15
5.0 / 5
2775
تگهای خبر: فروش , مالیات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است