گزارش آوا مسكن

روزهای نسبتا خوش مستأجران

روزهای نسبتا خوش مستأجران

آوا مسكن: بررسی فایل های مشاوران املاك نشان میدهد به سبب سودده بودن این روزهای بازار سرمایه، خیلی از موجران به سمت رهن كامل رفته اند كه با استقبال خوب مستأجران خصوصا زوج های جوان روبه رو شده است.به گزارش آوا مسکن به نقل از مهر، همزمان با بیان برخی مشاوران املاک در برخی از مناطق تهران که از افزایش اجاره بها در ماه های فروردین و اردیبهشت خبر می دهند، حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز می گوید اجاره بها در ماه های ابتدایی امسال با افزایش روبه رو شده است.
تعدادی از فایل هایی که در نقاط مختلف پایتخت عرضه می شود، افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی اجاره بها را در مقایسه با دو ماه نخست ابتدایی سال قبل یادآور می شوند که بنظر می رسد فعلاً حول و حوش تورم عمومی باشد؛ هر چند که در بعضی نقاط نیز موجران به سبب شرایط کرونایی موجود، کمتر از نرخ تورم و تا ۱۰ درصد مبادرت به افزایش اجاره بها کرده اند.
از سوی دیگر، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص گردنگیر موجران به تمدید اجاره نامه های منتهی به اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ بدون افزایش اجاره بها، سبب شده تا بطور کلی فضای بازار رهن و اجاره مسکن آرامش بیشتری داشته باشد.
سود بازار سرمایه، سبب افزایش فایل های رهن کامل شد
از سوی دیگر باتوجه به استقبال مردم از سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یکی از مواردی که مشاوران املاک به آن اشاره می کنند، افزایش بیش از تصور فایل های رهن کامل است؛ مواردی که در سال های گذشته کمتر اتفاق می افتاد؛ به خصوص که بعد از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، بیم آن می رفت که موجران بیشتر به ستاندن اجاره ماهانه متمایل باشند تا رهن کامل.
این موضوع با استقبال مناسبی از طرف متقاضیان واحدهای رهنی خصوصاً زوج های جوان که با دریافت وام ازدواج، از نقدینگی اولیه مناسب تری نسبت به درآمد ماهیانه برخوردار می باشند، روبه رو شده است.
یکی از مشاوران املاک مناطق میانی به بالای تهران به خبرنگار مهر می گوید: سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای بعضی از خانوارها به حدی جذاب شده که مواردی داشته ایم که خانواده حاضر به امضای قرارداد رهن کامل واحد مسکونی ملکی خود با مستأجر شده که با قسمتی از آن در بورس سرمایه گذاری و با بخش دیگر واحد کوچک تری در مناطق پایین تر پایتخت رهن کند.
این در حالی است که حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک نیز از افزایش اجاره بها در ماه های فروردین و اردیبهشت ۹۹ در تراز تورم عمومی معادل ۳۰ درصد اعلامی مرکز آمار آگاهی داد و علت وقوع این اتفاق را انباشت تقاضایی دانست که در دو ماه گذشته به سبب تعطیلی دفاتر مشاوران املاک رخ داده بود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک: عدم استقبال موجران از مصوبه ستاد کرونا، صحت ندارد
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینکه آیا گزارش هایی از مشاوران املاک درباب اجرای مصوبه تمدید دو ماهه اجاره نامه های منتهی به سه ماه اخیر از طرف موجران دریافت کرده یا خیر؟ اظهار نمود: این مساله بلااستثنا باید اجرا شود و ارتباطی به مشاوران املاک ندارد. دفاتر واسطه های ملکی، فقط محلی برای ثبت تمدید اجاره نامه هاست.
وی اضافه کرد: طبق گزارش هایی که دریافت کرده ایم، موجران از این مساله استقبال کرده و اجاره نامه هایی که در ۳ ماه اخیر اختتام می یابد، دو ماه بدون دریافت «اضافه اجاره بها»، تمدید شده است.
رئیس کمیسیون تخصصی املاک و مستغلات اتاق اصناف کشور با اعلان اینکه در آخر دو ماهی که اجاره نامه ها تمدید شده، موجر و مستأجر باید اجاره نامه جدیدی تنظیم کرده و قرارداد جدید برمبنای قانون تنظیم روابط موجر و مستأجر اجرا کنند و دیگر ارتباطی به شرایط کرونایی و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: اینکه برخی رسانه ها گفته اند که موجران از مصوبه ستاد ملی کرونا استقبال نکرده اند، صحت ندارد؛ چون اگر این تمدید انجام نشود، مستأجر حق شکایت از موجر را داشته و از طرف دیگر شکایت موجر در خصوص دریافت خسارت تأخیر در تخلیه واحد مسکونی، از طرف محاکم قضائی قابل استماع نیست.


منبع:

1399/02/24
16:01:16
5.0 / 5
2922
تگهای خبر: آرامش , قرارداد , مسكن , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است