مالیات خانه های خالی معطل سازمان ثبت اسناد

مالیات خانه های خالی معطل سازمان ثبت اسناد

به گزارش آوا مسكن سامانه املاك و اسكان كه پیش نیاز دریافت مالیات از خانه های خالی است با گذشت حدود دو ماه از رونمایی آن بنا به قول یك نماینده مجلس معطل عرضه اطلاعات ملكی از جانب سازمان ثبت اسناد و املاك است.


به گزارش آوا مسکن به نقل از ایسنا، سامانه املاک و اسکان در روز ۲۹ بهمن ماه توسط وزارت راه و شهرسازی رونمایی گردید. بعد از آن مسؤلان این وزارتخانه عنوان کردند که این سامانه برای اجرای اهداف خود همچون دریافت مالیات از خانه های خالی نیازمند اتصال به دستگاه های مرتبط همچون شهرداری ها، سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد است.
در این خصوص اواخر سال قبل جلساتی بین مسؤلان وزارت راه و شهرسازی و دستگاه های در رابطه با سامانه املاک و اسکان برگزار شده بود که با شیوع کرونا، این جلسات به بعد موکول شد.
اخیرا هم مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفته است که برخی کارشناسان، علت عدم راه اندازی سامانه املاک و اسکان را عدم عرضه اطلاعات ملکی از جانب سازمان ثبت اسناد اعلام می کنند.
این نماینده مجلس، ساماندهی خانه های خالی و دریافت مالیات از این واحدها را ضروری دانسته و گفته است: در شرایط کنونی بر مبنای آمارها حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد.
کارشناسان همواره عنوان می کنند اگر واحدهای مسکونی خالی از سکنه وارد بازار مسکن شود قیمت های فروش و اجاره تعدیل خواهد شد.
چند روز قبل هم محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - گفته بود مقرر است با فعال شدن سامانه ملی املاک و اسکان، مالیات خانه های خالی از همان سال ۱۳۹۶ محاسبه و دریافت شود.
گفته می شود بر مبنای مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۹ سازمان امور مالیاتی مکلف شده با همکاری شهرداری های سراسر کشور، واحدهای مسکونی خالی از سکنه واقع در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر در سال های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ را شناسایی و مالیات متعلق به این واحدها را بر مبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم از مالکان آنها دریافت کند.1399/02/23
23:40:21
5.0 / 5
2511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است