ظرف سه ماه رقم خورد

افزایش 15 هزار تومانی میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسكن

افزایش 15 هزار تومانی میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسكن

آوا مسكن: یك مقام مسئول اظهار داشت: میانگین قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسكن (تسه) طی یك روند سه ماهه از حدود 40 هزار تومان در ابتدای دی به بیش از 55 هزار تومان در ایام اخیر رسیده است.به گزارش آوا مسكن به نقل از بانك عامل بخش مسكن، ندا بشیری مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس اظهار داشت: در صورتیكه میانگین قیمت اوراق مسكن در سال ۹۶ حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان بود، این اوراق با شروع ركود مسكن در سال ۹۷ و باتوجه به جهش قیمت مسكن و ناكارآمد شدن سقف قبلی تسهیلات، با كاهش ارزش روبرو شد و طی یك روند تدریجی به قیمت حدود ۴۰ هزار تومان كم شد.
وی افزود: در دی ماه امسال تنها طی دو هفته بعد از مصوبه جدید درباره سقف تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق، میانگین حجم معاملات «تسه» نسبت به در ایام پیش از تصویب افزایش سقف تسهیلات بطور متوسط به دو برابر افزایش پیدا كرد. البته این افزایش دو برابری حجم معاملات در ابتدا زمینه ساز صعود شایان توجهی در قیمت اوراق نشد و فقط بهای هر ورقه را حداكثر به حول و حوش ۴۴ هزار تومان افزایش داد.
بشیری تصریح كرد: اما در طول سه ماهه زمستان سالی كه گذشت، به تدریج با استمرار افزایش تقاضای اوراق، قیمت این اوراق نیز به سطوح قبل از ركود مسكن نزدیك تر شد، بدین سان كه در زمستان این قیمت در بعضی روزها به ۶۰ هزار تومان نیز رسید.
وی اشاره كرد: تصمیم بانك مسكن برای افزایش سقف تسهیلات اوراق و موافقت و همراهی بانك مركزی و شورای پول و اعتبار سبب شد بازار این اوراق نیز از شروع زمستان از كما بیرون رود و قیمت ها با افزایش تدریجی به سطوح پیشین نزدیك شود. آنچه زمینه ساز این افزایش قیمت شد، افزایش تقاضای خرید اوراق و خیز معاملاتی در این بازار بود. تازه ترین گزارش از معاملات تسه در فرابورس حكایت از آن دارد كه میانگین قیمت اوراق تسهیلات بانك مسكن در اغلب نمادها حول و حوش ۵۳ تا ۵۷ هزار تومان رسید.
مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس اشاره كرد: بعضی از كسانی كه در طول دو ماه كاری گذشته مبادرت به خرید اوراق كرده و رشد معاملات و در نتیجه افزایش قیمت به دنبال افزایش تقاضای اوراق را رقم زده اند، همان كسانی هستند كه نسبت به خرید خانه اقدام نموده اند. در واقع این حضور تقاضای مصرفی در معاملات دی و بهمن بوده كه زمینه ساز تغییر و تحولات در بازار اوراق مسكن نیز شده است.
وی درباب آینده اوراق تسهیلات مسكن باتوجه به احتمال قوی استمرار ركود معاملات مسكن در سال ۹۹، پیش بینی كرد: ركود مسكن بطور قطع ادامه خواهد داشت البته ممكنست با عمقی كه در اغلب ماه های سال ۹۸ تجربه كردیم، رخ ندهد. از طرفی با توجه به این كه سقف های افزایش یافته تسهیلات اوراق مسكن در سایر شهرها به جز پایتخت كارآمدتر بوده و سهم بالایی از قیمت تمام شده ملك را پوشش می دهد، احتمالاً به تدریج تقاضای خرید مسكن با تسهیلات در سایر استانها قدری افزایش خواهد یافت و این تسهیلات جدید جای خودرا بیش از پیش در معاملات مسكن باز می كند. بدین سبب نوسان افزایشی قیمت اوراق متناسب با میزان رشد تقاضا محتمل است؛ هر چند این افزایش باتوجه به استمرار شرایط ركودی بازار مسكن، احتمالاً محدود خواهد بود.
گفتنی است از شروع زمستان ۱۳۹۸، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن از محل اوراق تقدم تسهیلات كه بدون نوبت و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد به متقاضیان ارائه می شود، موافقت نمود.
افزون بر این سقف پرداخت تسهیلات جعاله نیز كه با نرخ ۱۸ درصد به متقاضیان تعمیرات یا خرید مسكن و در ازای وثیقه ملكی پرداخت می شود، دو برابر شد و از ۲۰ به ۴۰ میلیون تومان رسید.
به این ترتیب سقف تسهیلات زوجین به انضمام جعاله در تهران از ۱۲۰ میلیون تومان در گذشته به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش یافت و این افزایش به همین نسبت در شهرهای بزرگ و سایر مناطق شهری نیز اعمال شد.


منبع:

1399/01/18
21:06:27
5.0 / 5
2969
تگهای خبر: ابزار , خرید , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است