خواسته كارگران تعیین دستمزدی واقعی است

خواسته كارگران تعیین دستمزدی واقعی است

به گزارش آوا مسكن نایب رییس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با اشاره به اینكه منكر مشكلات كارفرمایان و افزایش هزینه های آنان نیستیم، اظهار داشت: همانطور كه هزینه های كارفرمایان افزایش یافته هزینه سبد معیشت كارگران هم بالا رفته است پس شورای عالی كار باید با در نظر گرفتن واقعیتهای روز جامعه دستمزد كارگران را تعیین كند.سید ابوالفضل اشرف منصوری ـ در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر تعیین مزدی شایسته برای كارگران اظهار داشت: تعیین حقوق و دستمزد همچون روال سالهای گذشته و برمبنای تاكید قانون در شورای عالی كار صورت می پذیرد و افزایش حقوق كارگر باید مصوبه شورای عالی كار را داشته باشد.

وی افزود: متاسفانه افزایش قیمت برخی كالاها زندگی كارگران را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. شاید تولید كننده بتواند هر لحظه و زمان محصولاتش را به تناسب افزایش نرخ بنزین یا هزینه حمل و نقل افزایش بدهد ولی هرگونه افزایش در حقوق و دستمزد كارگران باید از مجرای شورای عالی كار و در انتهای سال صورت گیرد پس شورای عالی كار باید با در نظر گرفتن واقعیتهای روز جامعه دستمزد كارگران را تعیین كند.

نایب رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران درباره طرح مباحثی همچون تاثیر دستمزد در قیمت تمام شده تولید كه گاهی در زمان تعیین دستمزد از طرف كارفرمایان مطرح می شود، اظهار داشت: در بحث سهم دستمزد در قیمت تمام شده باید واقع بینانه نگاه نماییم. اعداد ۱۰ درصد و ۱۵ درصدی كه گاهی دراین زمینه مطرح می شود شاید محاسباتش درست درآید ولی كارگران از یكسو با نبود امنیت شغلی دست و پنجه نرم می كنند و از طرف دیگر نگران تامین مایحتاج روزانه خود و خانواده هایشان هستند.

بیكاری و نبود امنیت شغلی، بزرگترین تهدید كارگران

وی معضل بیكاری و نبود امنیت شغلی را تهدیدی برای كارگران دانست و اظهار داشت: متاسفانه گاها می بینیم كارگرانی كه سال ۱۳۹۸ مشغول كار شده اند با كارفرما توافق كرده اند كه مابه التفاوت حقوق سال ۱۳۹۸ را كه شورای عالی كار مصوب كرده نگیرند تا سركار بمانند و خانه نشین نشوند در صورتیكه این ظلم آشكار به كارگر است كه برای حفظ شغل و بیكار نشدن، او را از حقوق قانونی اش محروم می نماییم.

اشرف منصوری درانتها با اشاره به افزایش رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای كارگری، اظهار داشت: نمی توانیم منكر مشكلات كارفرمایان شویم و از آنها انتقاد نماییم كه چرا قیمت محصولاتشان را می افزایند. بدهكاری، پرداخت اقساط وام، نبود نقدینگی و افزایش قیمت مواد اولیه همگی دست به دست هم می دهد و كارفرما و بنگاه را گرفتار ورشكستگی و كارگران را بیكار می كند ولی همانطور كه هزینه های كارفرمایان افزایش یافته هزینه سبد معیشت كارگران هم بالا رفته است پس انتظار داریم در شورای عالی كار با درنظر گرفتن این مساله به سمت واقعی كردن دستمزد كارگران برویم.

به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، اعضای كمیته دستمزد شورای عالی كار سال قبل رقم هزینه سبد معیشت كارگران را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و بررسی های میدانی سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین كردند.
1398/10/10
12:43:31
5.0 / 5
4562
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است