با توافق وزرای دو كشور؛

كانال مالی ویژه ایران و قرقیزستان طراحی می شود

كانال مالی ویژه ایران و قرقیزستان طراحی می شود

آوا مسكن: وزرای راه ایران و قرقیزستان از طراحی سازوكار مالی ویژه برای برقراری ارتباطات مالی دو كشور خبر دادند.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، «جانات بیشن اوف» وزیر حمل و نقل قرقیزستان در نشست خبری با همتای ایرانی خود در «پایان دوازدهمین اجلاس كمیسیون های مشترك اقتصادی دو كشور»، در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر درباره راه اندازی كانال مالی ویژه ایران و قرقیزستان تصریح كرد: مقرر است به شكل دوجانبه ایجاد كانال مالی بانكی پیگیری شود.
وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در خصوص آزادی زندانیان ایرانی كه عمدتاً رانندگان كامیون های ترانزیت به مقصد آسیای میانه هستند، اظهار داشت: در این اجلاس در مورد آزادی زندانیان ایرانی، مذاكراتی انجام نشد.
وزیر حمل و نقل قرقیزستان همینطور از برقراری خط پرواز هوایی تهران ـ بیشكك دوشنبه (ایران ـ قرقیزستان ـ تاجیكستان) از جانب هواپیمایی وارش اطلاع داد.
در ادامه این نشست محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم با اشاره به اولویت دادن ایران به كشورهای آسیانه میانه جهت استفاده از فضای بندری كشورمان اظهار داشت: ما به كشورهای حوزه CIF و كشورهایی كه به آب های آزاد دسترسی ندارند، جهت استفاده از فضای بندری كشور، اولویت می دهیم. طرف قرقیزستانی هم درخواست كرده است تا از بنادر ایران استفاده نماید و سال قبل از یكی از بنادر ما بازدید نمود. ما به سایر كشورهای داوطلب هم طبق ضوابط می توانیم اجازه استفاده از پایانه های لجستیكی بنادر كشورمان و راه اندازی انبار و بارانداز بدهیم.
وی با اشاره به اینكه مقرر است ایرلاین ایرانی هفته ای دو پرواز برای دسترسی روانتر گردشگران و تجار برقرار كند، اضافه كرد: در صورت افزایش تقاضا، امكان پرواز از بیشكك به سایر مقاصد ایران هم وجود دارد.
اسلامی افزود: هم اكنون استان های مازندران، گیلان، گلستان و خراسان های شمالی و رضوی، تفاهمنامه و خواهرخواندگی با استان های بیشكك، ایسیك كول، جلال آباد و اوش در قرقیزستان با هدف تبادل محصولات كشاورزی امضاء كرده اند و پیشنهاد ما این است كه شركت های ایرانی به صورت جوینت ونچر در قرقیزستان به تولید محصول و صادرات آن به سایر كشورها بپردازند.
وزیر راه و شهرسازی درباره سازوكار مالی هم اظهار داشت: تفاهمات بیمه و بانكی دو كشور باید مراحل را بپیماید تا به سازوكار مشخص برسند. هم اكنون با هر كشوری كه رابطه اقتصادی داریم، پروتكل خاصی وجود دارد كه میان بانكهای مركزی دو كشور به امضاء رسیده و بر مبنای آن، تبادلات یا با پول های ملی دو كشور تبادل می شوند یا سازوكار خاصی تعیین می شود كه بتوانند تبادل مالی داشته باشند.
به گفته اسلامی، وزیر اقتصاد قرقیزستان هم هم اكنون در تهران است و مذاكرات آنها در تهران با همتای ایرانی خود در مورد مذاكرات بانكی شروع شده است تا بتوانند سریعاً به پروتكل اجرایی برسند و ملاكی برای همكاریهای مالی دو كشور باشد.


منبع:

1398/09/14
21:25:08
5.0 / 5
4285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است