نوسان قیمت مسكن در مناطق مختلف تهران بعلاوه نمودار

نوسان قیمت مسكن در مناطق مختلف تهران بعلاوه نمودار

آوا مسكن: با وجود آن كه قیمت مسكن در شهر تهران دو درصد كم شد و كارشناسان چشم انداز صعودی برای این بازار متصور نیستند، بررسی ها گویای مقاومت فروشندگان مناطق مصرفی شهر نسبت به كاهش قیمت ها دارد.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، قیمت مسكن در كل شهر تهران دو درصد كم شد اما آمار به دست آمده از مناطق میانی پایتخت، امتناع مالكان در مقابل كاهش قیمت را نشان میدهد. این در حالیست كه قیمت در مناطق شمالی باردیگر افت كرد. بعد از آن كه برخلاف ماه های قبل در مهرماه ۱۳۹۸ امسال میانگین قیمت مسكن در مناطق یك تا سه شهر تهران نسبت به شهریورماه به ترتیب ۷.۶، ۹ و ۰.۵ درصد بالا رفت، در آبان ماه ۱۳۹۸ باردیگر قیمت ها در سه منطقه شمالی شهر ۱۳، ۱۳.۲، ۳.۶ درصد كاهش پیدا كرد. از طرف دیگر در مناطق پرتقاضا مثل ۴، ۵، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ رشد ماهیانه قیمت ها به ترتیب ۴، ۱.۶، ۲، ۶ و ۴ درصد بود. این در حالیست كه ماه گذشته در مناطق مصرفی شاهد كاهش قیمت ها بودیم. بنظر می رسد دو افزایش ۲۲ و ۱۹ درصدی ماهیانه تعداد معاملات طی دو ماه گذشته در افزایش قیمت ها بی تاثیر نبوده است.
اگرچه قیمت ماهیانه در مناطقی كه بالاترین میزان معاملات برخوردار می باشند افزایش یافته اما سه منطقه ی ۸، ۱۱ و ۲۰ بازار نزولی و قیمت ها به ترتیب ۳.۳، ۷.۳ و ۱۴ درصد پایین آمد.
آمار به دست آمده از تحولات بازار مسكن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۸ می تواند نشان دهنده تصویر قالب از نزدیك شدن قیمت مسكن به كف باشد. گروهی از خریداران با این تصور كه در ماه های پایانی سال ممكنست با تورم در بخش ملك مواجه شوند وارد بازار شده اند. از طرف دیگر بعد از ثبات بازارهای ارز، طلا و بورس در ماه های اخیر معاملات بازار مسكن اندكی افزایش پیدا كرد؛ در صورتیكه قیمت ها پایین آمد. البته به دنبال تغییر نرخ بنزین نیز گروهی از مالكان تا اطلاع ثانوی، فروش املاك خودرا به حالت تعلیق درآوردند؛ هرچند كارشناسان، رشد قابل توجهی را برای بازار مسكن متصور نیستند.


پیش بینی قیمت مسكن در سال ۹۸
دبیر كانون انبوه سازان درباره تاثیر نرخ سوخت بر قیمت مسكن اظهار داشت: مهم ترین عامل ركودی حال حاضر بازار مسكن، كاهش قدرت خرید متقاضیان است. وقتی قیمت یك كالای استراتژیك مثل بنزین افزایش می یابد ممكنست التهاباتی را در كوتاه مدت در بعضی كالاها ایجاد كند. اما در بخش مسكن، با وجود وجود تقاضای بالقوه ای كه دیده می شود هر نوع افزایش قیمت، عمق ركود را بیشتر می كند. پس افزایش قیمت ها در بازار مسكن بعید بنظر می رسد.
وی اضافه كرد: كاهش نسبی قیمت مسكن شهر تهران در دو سه ماه اخیر به ثبات اقتصادی مربوط می شود كه ریسك سرمایه گذاری در دو بخش خرید و ساخت را كم كرد. از طرف دیگر ثبات بازارهای موازی مسكن، تقاضا را به سمت بازار ملك هدایت كرد. پس از یك دوره پرالتهاب در سال ۱۳۹۷ كه فعالیت های سوداگرانه در بازار ملك را تشدید كرده بود بازار در ماه های اخیر به آرامش نسبی رسیده و بنا بر این رغبت فعالان عرصه ساخت و ساز برای حضور در بازار بیشتر شده است. بعضی از متقاضیان مصرفی نیز در این شرایط مبادرت به خرید كردند كه به افزایش نسبی معاملات انجامید.
این كارشناس بازار مسكن با اشاره به كاهش ۲ درصد ماهیانه قیمت مسكن شهر تهران و افزایش ۱۹.۵ درصدی معاملات در آبان ماه اشاره كرد: اگر به همین منوال ثبات اقتصادی در بازار حاكم باشد می توان امیدوار بود كه خرید و فروش مسكن به تدریج افزایش یابد. بازار مسكن هنوز جاذبه خودرا دارد. میزان ثبت نامی كه برای طرح اقدام ملی مسكن در بعضی استان ها صورت گرفته موید این مساله است كه تقاضای بالقوه برای مسكن در سراسر كشور وجود دارد اما شرایط برای آنها فراهم نیست كه باید در جای خود مورد تحلیل قرار گیرد.
به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، آبان ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به ۴۱۰۰ واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد كاهش داشته است. هم چنین متوسط قیمت خرید فروش یك مترمربع زیربنای واحد مسكونی معامله شده بوسیله بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب دو درصد كاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان میدهد.
منبع:

1398/09/09
23:10:13
5.0 / 5
4279
تگهای خبر: آرامش , ثبت نام , خرید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است