آل اسحاق با اشاره به اصلاح قیمت بنزین

نگرانی اقتصادی مردم را باید برطرف كرد

نگرانی اقتصادی مردم را باید برطرف كرد

به گزارش آوا مسكن وزیر اسبق بازرگانی اعتقاد دارد با وجود آنكه امكان درنظر گرفتن برخی شاخصهای دیگر برای اجرای گام جدید اصلاح قیمت بنزین وجود داشت، اما حالا تمام دستگاه ها باید تلاش كنند كه این تصمیم به بهترین شكل ممكن اجرایی شود.


یحیی آل اسحاق در گفتگو با ایسنا، به دو عامل مهم در تصمیم گیری برای تغییر در نظام پرداخت یارانه ها در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از این عوامل، بالا بودن مصرف انرژی در ایران است. با وجود آنكه بخشی از این عملكرد به علت تولید خودروهایی است كه مصرف سوخت بالایی دارند اما بهرحال ایران در قیاس با خیلی از كشورها میزان مصرف انرژی بسیار بالاتری دارد و باید برای آن فكری اساسی كرد.
وی افزود: دیگر عاملی كه در اصلاح سیاست ها تأثیر دارد، بالابودن میزان قاچاق بنزین و خارج كردن غیرقانونی ثروت ملی از كشور است. با عنایت به این دو عامل مهم بطور قطع در نظر گرفتن تغییراتی در سیاست های اجرایی این حوزه مهم و جدی خواهد بود.
مردم نگرانند؛ دولت باید آنرا برطرف كند
آل اسحاق با بیان این كه نحوه تخصیص درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین بر اقشار كم درآمد جامعه اهمیت زیادی دارد، توضیح داد: تجربه نشان داده است كه بعد از افزایش قیمت بنزین یك تورم انتظاری شكل می گیرد و برای مرتفع ساختن این مشكل باید نگرانی مردم در زمان افزایش قیمت حامل های انرژی را برطرف كرد كه اصلی ترین آن چگونگی تامین و توزیع كالاهای مورد نیاز آنهاست.
وی افزود: خیال مردم باید از برطرف شدن نیازهایشان راحت باشد. ازاین رو حتی گزینه هایی مثل عرضه كالا به جای پول نفت یا عرضه كارتی كه به وسیله آن بتوان یك سری كالاهای اساسی خرید كرد هم جزو گزینه هایی بود كه در روزها و ماه های گذشته مطرح شده بود و در صورتیكه پیش از اجرایی شدن این تصمیم جلسات مشاوره با كارشناسان و فعالان بخش خصوصی گذاشته می شد، بطور قطع تفاوتی جدی در شرایط اجرای این تصمیم به وجود می آمد.
اصلاح قیمت حامل های انرژی باید از سالهای قبل به صورت تدریجی انجام می شد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به برنامه ریزی هایی كه از سال ها پیش برای اصلاح قیمت حامل های انرژی وجود داشته است، اظهار نمود: متاسفانه از سال های قبل كه امكان افزایش تدریجی قیمت بنزین وجود داشت، تصمیمی در ارتباط با آن گرفته نشد و سرانجام تصمیم بر آن شد كه در روزهای فعلی قیمت بنزین افزایش پیدا كند. با عنایت به شرایط خاص اقتصادی كه امروز با آن روبه رو هستیم، چگونگی اجرای این تصمیم و نحوه مرتفع ساختن مشكلات مربوط به آن اهمیت بسیار زیادی دارد، چونكه مردم تحت فشار هستند و در صورت اجرایی نشدن درست این سیاست ها احتمال بروز مشكلات جدید در این زمینه هم وجود خواهد داشت.
آل اسحاق تصریح كرد: در شرایط فعلی كه سهمیه بندی بنزین اجرایی شده، باید كوشش كرد كه همه دستگاه های مرتبط و تمام فعالان حاضر در اقتصاد، شرایط را طوری جلو ببرند كه این سیاست به بهترین شكل ممكن اجرایی شود. در مرحله فعلی، تامین نیاز كالایی مردم، مدیریت بازار و كاهش تورم انتظاری نقش مثبتی بر افكار عمومی خواهد داشت و در صورت اجرایی شدن این سیاست می توان به حفظ ثبات اقتصادی امیدوار بود.
به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، با تصمیم شورایعالی هماهنگی اقتصادی سه قوه، نرخ بنزین از اولین دقایق صبح روز جمعه ۲۴ آبان اصلاح گردید. بر طبق این تصمیم، قیمت بنزین سهمیه ای در هر لیتر ۱۵۰۰ و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. دولت اعلام نموده تمام درآمد حاصل از اجرای این تصمیم را برای پشتیبانی از خانوارهای كم درآمد به حساب آنها واریز می كند.1398/08/25
13:55:26
5.0 / 5
4122
تگهای خبر: تولید , خرید , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است