دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری:

انتقال پایتخت از تهران منتفی شد

انتقال پایتخت از تهران منتفی شد

به گزارش آوا مسكن دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری اظهار داشت: تابحال هیچ گزینه ای برای جایگزینی پایتخت مطرح نشده و از نظر ما انتقال پایتخت منتفی است.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، فرزانه صادق مالواجرد قبل از ظهر امروز در نشست خبری «تشریح فعالیت های شورایعالی شهرسازی و معماری ایران»، درباره نقش این شورا در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن تصریح كرد: این شورا می تواند با تغییر كاربری اراضی با كاربری های مختلف در شهرها و كاربری مسكونی، به فرایند تولید مسكن كمك نماید. همینطور اگر لازم باشد در ضوابط ساخت وساز بافت های فرسوده در شورایعالی شهرسازی تغییراتی ایجاد خواهیم كرد كه به افزایش تولید مسكن در این بافت ها كمك گردد البته صرفاً در بافت های فرسوده ای كه فاقد ارزش تاریخی و میراثی باشند، این اتفاق صورت خواهد گرفت.
وی درباره ضمانت اجرایی مصوبات شورایعالی شهرسازی اضافه كرد: طبق ماده ۷ قانون تأسیس شورایعالی شهرسازی و معماری، مصوبات آن برای تمام شهرداری ها قابل اجراست ازاین رو اگر شهرداری از قانون عدول كند، با قوه قضائیه هماهنگ كرده ایم تا تخطی از مصوبات شورایعالی از جانب شهرداری ها، جرم انگاری محسوب شود.
دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری در مورد طرح ساماندهی دانشگاه تهران اظهار داشت: مصوبه محدوده ساماندهی دانشگاه تهران در هیئت وزیران به سال ۸۲ برمی گردد كه بر طبق این مصوبه، دانشگاه تهران از جنوب به خیابان انقلاب، از شرق به خیابان وصال، از شمال به بلوار كشاورز و از غرب به خیابان ۱۶ آذر توسعه خواهد یافت. ازاین رو طرحی به شورایعالی شهرسازی و معماری آمد كه متأسفانه پاسخگوی مشكلات ساماندهی دانشگاه تهران نبود در نتیجه در شورایعالی شهرسازی و معماری رد شد.
به گفته صادق مالواجرد، ساكنان و شهروندان اطراف دانشگاه تهران كه در محدوده طرح سكونت داشتند، در سال های گذشته با مشكلات زیادی روبرو بودند چون طبق مصوبه هیئت دولت، قرار بود تمام املاك موجود در این محدوده، تملك، تخریب و سپس بناسازی شود. ازاین رو در شورایعالی شهرسازی و معماری تصویب كردیم تا از این پس مبحث تملك واحدهای صنفی و مسكونی موجود در این منطقه، متوقف شده و رویكرد شورایعالی شهرسازی درباره ساماندهی دانشگاه تهران از توسعه آموزشی به توسعه واحدهای دانش بنیان تغییر یافت كه بر این اساس، دیگر لازم به تملك خانه های ساكنان این منطقه نخواهد بود. از جانب دیگر، ضوابط ساخت و ساز در این منطقه با عنایت به اینكه دانشگاه تهران ثبت میراث فرهنگی دارد، بر مبنای ضوابط میراث فرهنگی خواهد بود. معاون اول رئیس جمهور هم تاكید دارد به جای توسعه، پیرامون دانشگاه تهران ساماندهی گردد.
معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی درباره باغات تهران اظهار داشت: بیشتر از ۳۰۰۰ باغ در تهران شناسایی و شناسنامه دار شده اند كه در سامانه شهرداری تهران به ثبت رسیده است. تثبیت این باغات در سامانه شهرداری، به ادامه حیات آنها منجر خواهد شد ضمن اینكه مصوب كرده ایم تا هیچ باغی در تهران امكان تفكیك به قطعات كمتر از ۱۰ هزار متر را نداشته باشد.
وی درباره مماشات شورایعالی شهرسازی و معماری در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی و با حضور اسلامی در رأس این وزارتخانه اظهار داشت: هیچ مماشاتی با شهرداری ها در حوزه شهرسازی و معماری نداریم و در یك سال گذشته مصوبات شورایعالی شهرسازی در دوره وزارت عباس آخوندی و دبیری پیروز حناچی و محمدسعید ایزدی را عملیاتی كرده ایم؛ مواردی چون ممانعت از ساخت خیابان آقانجفی اصفهان، پیگیری طرح های پیرامونی حرم مطهر رضوی، طرح ساماندهی پیرامون دانشگاه تهران، طرح ممانعت از تخریب باغات قزوین و... همچون مصوبات سابق شورایعالی شهرسازی و معماری است كه در این دوره اجرا شده است.
صادق مالواجرد درباره علت توقف مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری در مورد طرح پیرامونی حرم مطهر رضوی اضافه كرد: علت توقف این طرح، شكایت شهرداری مشهد از مصوبه شورایعالی و دستور دیوان عدالت اداری برای توقف این مصوبه بوده است. در یك سال قبل جلساتی با مدیریت جدید شهری مشهد و مدیریت جدید آستان قدس رضوی برگزار كرده ایم كه آنها هم كاملاً با رویكرد شورایعالی شهرسازی و معماری هماهنگ هستند.
به گفته وی، جلساتی هم در مورد طرح ساماندهی پیرامون حرم مطهر رضوی با رئیس قوه قضائیه و رهبر معظم انقلاب مطرح شده ضمن اینكه مصوبه شورایعالی، عیناً با منویات رهبر معظم انقلاب در مورد بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی كاملاً منطبق است. طبق دستوری كه رهبر معظم انقلاب در سال ۸۶ برای دولت وقت دادند، باید رضایت ساكنان پیرامون حرم در طرح ساماندهی بافت، رعایت شود كه در مصوبه این مورد هم گنجانده شده است.
دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری افزود: روز گذشته تفاهمنامه ای میان وزیر راه و شهرسازی بعنوان رئیس شورایعالی شهرسازی و معماری با استاندار خراسان رضوی در مورد ساماندهی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی به امضاء رسید كه در آن بر اجرای مصوبه شورایعالی تاكید شد. همینطور قرار شد اگر حقوق مكتسبه ای برای شهرداری بر مبنای مصوبات سابق شورایعالی تثبیت شده، رعایت شود اما اگر این حقوق مكتسبه، تخلف از مصوبات شورایعالی باشد، حقوق مكتسبه محسوب نخواهد شد. همینطور مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری درباره طرح ساماندهی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی عیناً مصداق رعایت معماری ایرانی ـ اسلامی بوده است.
صادق مالواجرد درباره كمیسیون های ماده ۵ شهرداری ها اظهار داشت: متأسفانه مصوبات كمیسیون های ماده ۵ به محل درآمد شهرداری ها تبدیل گشته است. شورایعالی شهرسازی و معماری هم بعنوان نهاد بالادستی بر مصوبات این كمیسیون ها نظارت عالیه دارد. ما معتقدیم باید مصوبات كمیسیون های ماده ۵ شفاف سازی و انتشار یافته كه به كاهش تخلفات در كمیسیون های ماده ۵ منجر شود. در كمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران هم در دوره جدید مدیریت شهری، بیشتر مواری كه بررسی شده، موارد كلان و عمومی است.
وی درباره منطقه ۲۲ تهران اظهار داشت: تمام تلاش ما این است كه در تهران دیگر مال سازی ادامه نیابد. در منطقه ۲۲ تصویب كرده ایم كه اگر بارگذاری كلان تجاری ـ اداری شده و این بارگذاری ها بر ساكنان منطقه اثر نامطلوب داشته است، توسعه حمل و نقل عمومی این منطقه از جانب سرمایه گذاران واحدهای تجاری بزرگ صورت گیرد.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت تصریح كرد: تعادل بخشی به توزیع جمعیت جزو وظایف شورایعالی شهرسازی و معماری است و مصوبه مجلس در این خصوص از شورایعالی خواسته است تا انتقال مراكز اداری و سیاسی پایتخت امكان سنجی شود. تابحال به هیچ گزینه ای برای انتقال پایتخت نرسیده ایم و هیچ شهری انتخاب نشده است. سیاست پیشنهادی ما تمركززدایی از تهران است و انتقال پایتخت به صورت كامل منتفی است.

1398/08/16
19:03:29
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: آموزشی , اثر , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است