در گزارش آوا مسكن مطرح شد

ظرفیت جابجایی ۲۴۰ هزار زائر اربعین در هر شبانه روز

ظرفیت جابجایی ۲۴۰ هزار زائر اربعین در هر شبانه روز

آوا مسكن: مدیركل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از ایجاد ظرفیت برای تردد 240 هزار زائر اربعین در هر شبانه روز با استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی آگاهی داد.داریوش باقرجوان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره اتوبوس های اربعین گفت: هم اكنون ۸ هزار دستگاه اتوبوس را به كار گرفته ایم و اگر نیاز باشد، مابقی ناوگان را هم بسیج خواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه امكان پشتیبانی توسط اتوبوس های سایر نهادها و دستگاه ها را هم پیش بینی كرده ایم، افزود: اگر این ۸ هزار دستگاه اتوبوس به صورت مناسب به كارگیری شوند و در چرخه پایانه های مرزی و پایانه های اتوبوس رانی شهرها گردش صحیحی داشته باشند، مشكل خاصی نخواهیم داشت.
مدیركل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه كرد: اتفاق دیگری كه امسال نسبت به پارینه رقم خورد، این بود كه مردم یك هفته زودتر از تاریخ پیش بینی انجام سفرهای اربعین مبادرت به مسافرت به پایانه های مرزی كردند ما قرار بود طرح اربعین امسال را از ۱۷ مهر كلید بزنیم اما از دهم شروع كردیم با این وجود بنظر می رسد چرخش ناوگان میان پایانه های مرزی و پایانه های اتوبوسرانی شهرها مناسب تر انجام شده و شاهد ازدحام كمتری در پایانه های مرزی هستیم.
برخی شركت های اتوبوسرانی با عنایت به عرضه مناسب ناوگان مبادرت به ارائه تخفیف از نرخ مصوب شده اند
وی با تاكید بر اینكه نسبت به سال قبل از نظر تعداد زائر، افراد بیشتری به پایانه های مرزی ایران و عراق مراجعه نموده اند، اظهار داشت: روز گذشته ۶۳ هزار نفر در مرز مهران ورود و خروج داشتیم كه نسبت به ایام مشابه، نشان دهنده حجم تردد بسیار بالایی است در صورتیكه عملا هنوز طرح اربعین ۹۸ شروع نشده است.
باقرجوان اشاره كرد: برخی شركت های اتوبوسرانی با عنایت به عرضه مناسب ناوگان مبادرت به ارائه تخفیف از نرخ مصوب شده اند.
وی اشاره كرد: در هر ۲۴ ساعت امكان استفاده از ظرفیت ۲۴۰ هزار نفری صندلی اتوبوس برای جابجایی زوار اربعین به وجود آمده است كه هم در رفت و هم در برگشت این ظرفیت قابل استفاده و تا ۳۰۰ هزار صندلی در شبانه روز هم قابل افزایش است.
این مقام مسئول در سازمان راهداری درباره گلایه مندی برخی رانندگان اتوبوس از پایین بودن نرخ كرایه حمل مسافر در این ایام به سبب مجبور بودن به تردد یك سر خالی چه در روزهای پیك رفت زوار و چه ایام پیك برگشت، اظهار داشت: سیستم بازار به این شكل است كه ارائه دهندگان خدمات در بعضی ایام مجبورند ارقام كمتری از مشتریان دریافت نمایند.
برای خارج كردن اتوبوس از مرز، تعداد ناوگانی كه برای ایام اربعین در نظر گرفته ایم، ۴۰۰ دستگاه است؛ به این دلیل كه بیم آن داریم كه جهت استفاده ناوگان در داخل با مشكل كمبود ناوگان مواجه شویم
وی افزود: ما منكر نبود چنین مشكلی نیستیم اما بطور كلی با در نظر گرفتن هزینه های سرسام آور نگهداری اتوبوس، دریافت چنین ارقامی سرجمع برای رانندگان به صرفه است. وضعیت مسافر هم در شرایط فعلی و تقاضای صندلی چه در روزهای اربعین و چه در سایر ایام سال نشان داده است كه رشد مناسبی داشته و رونق نسبی به بخش حمل و نق مسافری بازگشته است.
مدیركل مسافری سازمان راهداری درباره كاپوتاژ اتوبوس در شرایط فعلی كشور عراق اظهار داشت: برای خارج كردن اتوبوس از مرز، تعداد ناوگانی كه برای ایام اربعین در نظر گرفته ایم، ۴۰۰ دستگاه است؛ به این دلیل كه بیم آن داریم كه جهت استفاده ناوگان در داخل با مشكل كمبود ناوگان مواجه شویم. اما در سایر روزهای سال محدودیتی برای خروج اتوبوس ها از كشور نداریم.
وی افزود: كاپوتاژ اتوبوس ها صرفا برای جانبازان، معلولان و افراد با شرایط خاص جسمی كه امكان تردد به تنهایی را ندارند، در نظر گرفته شده است. در مرز مهران هم ستاد اربعین برنامه ریزی كرده تا با استفاده از ناوگان درون شهری برای جابجایی زوار تا نزدیكی مرزها استفاده و وارد خاك عراق كند تا در قسمتی از مسیر زوار بطور بلاعوض طی طریق كنند.


منبع:

1398/07/14
22:48:13
5.0 / 5
4303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است