معاون وزیر راه و شهرسازی به مهر خبر داد

اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی به طرح ملی مسكن

اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی به طرح ملی مسكن

آوا مسكن: مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن از پیش بینی دولت برای تخصیص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی برای رونق تولید مسكن آگاهی داد.علی نبیان در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: در امتداد طرح اقدام ملی مسكن دو اتفاق باید رقم می خورد، یكی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی است كه زمین راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد آن از طرف سازمان ملی زمین و مسكن، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و شركای بازآفرینی شهری در سراسر كشور تأمین می شود. زمین ساخت ۲۰۰ هزار واحد دیگر را نیز شركت عمران شهرهای جدید تأمین می كند. در شهرهایی هم كه بنیاد مسكن و بازآفرینی شهری زمین نداشته باشند، ما در سازمان ملی زمین و مسكن به آنها زمین خواهیم داد.
وی اضافه كرد: اتفاق دیگری كه رقم خورد این بود كه زمین های در اختیار سازمان ملی زمین و مسكن را برای ساخت و ساز مسكن آماده سازی نماییم كه هم اكنون به هزار هكتار در سراسر كشور می رسد. این هزار هكتار زمین پس از آماده سازی، در اختیار سازنده قرار می گیرد تا به اجرای طرح ملی مسكن سرعت داده شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه هزار هكتار زمین معادل راه اندازی چه تعداد واحد مسكونی است، اظهار داشت: بستگی به تعداد طبقات، سطح اشغال زمین، تراكم و... كه سبب می شود در هر پروژه میزان زمین مصرفی برای ساخت و ساز به پروژه دیگر متفاوت باشد. قسمتی از عملیات آماده سازی انجام شده و ظرف دو تا سه ماه آینده، اتمام عملیات آماده سازی را شاهد خواهیم بود.
وی درباره زمان واگذاری اراضی به سازندگان و متقاضیان اظهار داشت: ما در سازمان ملی زمین و مسكن، زمین را آماده می كنیم؛ وقتی این اتفاق رخ داد، دو برنامه پیش روی ماست: یكی آنكه این اراضی در بخش هایی است كه امكان ساخت مشاركتی وجود دارد طرف مقابل ما (شریك) آورده نقدی برای ساخت دارد و آورده دولت نیز زمین است. متقاضیان ساخت نیز بجای آنكه هزینه زمین را در ابتدای ساخت بدهند، درانتها ساخت و ساز هزینه زمین را پرداخت می كنند.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن افزود: در این روش (روش مشاركتی) قرار نیست سازنده هزینه زمین را در نقطه صفر ساخت پرداخت كند. تفاهمی هم با بانك عامل بخش مسكن داشته ایم تا بتوانیم وام مسكن یكمی ها (صندوق پس انداز مسكن یكم) به این طرح متصل نماییم كه بتوانیم سرعت اجرای پروژه را افزایش دهیم.
وی تاكید كرد: ساخت حدود ۱۸۰ هزار واحد مسكونی تا كنون شروع شده است.
نبیان تصریح كرد: دولت بعنوان آن است تا ۵ هزار میلیارد تومان از منابع بانكی را برای ساخت مسكن در اختیار سازندگان مسكن قرار دهد. برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی این است كه تا اختتام این دولت شاهد اتمام ساخت ۴۰۰ هزار واحد باشیم.
وی با اشاره به اینكه اجرای طرح ملی مسكن شروع شده و بنیاد مسكن در حال اجرای پروژه های ساخت و ساز مسكن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر است، اشاره كرد: شركت بازآفرینی هم فعالیت خودرا آغاز نموده و ما در سازمان ملی زمین و مسكن اراضی مورد نیاز را برای آنها تأمین می نماییم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش كه اگر سازنده نتواند در زمان مقرر، تعهدات خودرا اجرایی كند، در قرارداد منعقده با انبوه سازان طرح ملی مسكن چه پیش بینی ای در این خصوص شده است؟ اظهار داشت: در قرارداد تمام این موارد دیده شده و تضامین لازم از سازنده ستاندن خواهد شد. حتی اگر دولت هم به تعهدات خود عمل نكند، پیش بینی های لازم برای جبران مافات انجام شده است.
وی درباره پرداخت وام مشاركت مدنی به سازندگان طرف قرارداد سازمان ملی زمین و مسكن برای اجرای طرح ملی مسكن اشاره كرد: با عنایت به مصوبه ای كه داریم، پرداخت این نوع تسهیلات نیز دیده شده است انتقادی كه انبوه سازان دارند، مربوط به پیش از مصوبه اخیر بود و پرداخت تسهیلات مشاركت مدنی به انبوه ساز در حال اجراست.


منبع:

1398/06/30
20:00:06
5.0 / 5
4653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است