بررسی تاثیر بارندگی های تهران روی مخازن سدها

بررسی تاثیر بارندگی های تهران روی مخازن سدها

به گزارش آوا مسكن آمارها از آن حكایت می كند كه بارندگی های استان تهران نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزایش داشته كه این اتفاق سبب شده است ذخیره سدهای پنجگانه تهران با افزایش ۳۰۰ میلیون مترمكعبی نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز ۹۴۰ میلیون مترمكعب عبور كند.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، میزان بارش های استان تهران از آغاز سال آبی جاری(ابتدای مهرماه ۹۷) تابحال به ۳۸۰ میلیمتر رسیده است. این میزان بارندگی در مقایسه با سال قبل از آن ۶۰ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۴۲ درصد افزایش یافته است.
سدهای لتیان، ماملو كرج و طالقان حدودا ۸۵ تا ۹۰ درصد پر هستند و سد لار بر مبنای ظرفیت اسمی حدود ۲۰ درصد، اما بر مبنای ظرفیت آبگیری از زمان بهره برداری تابحال ۴۵ درصد آب دارد. طبق آخرین اخبار ورودی سد كرج حدود هفت تا هشت مترمكعب در ثانیه، سد لتیان حدود شش متر مكعب در ثانیه، سد طالقان حدود هشت مترمكعب در ثانیه، سد ماملو حدود چهار مترمكعب و سد لار حدود هفت مترمكعب در ثانیه است.
به صورت كلی حجم ذخیره سدهای پنجگانه استان تهران(لتیان، امیركبیر، طالقان، ماملو و لار) به ۹۴۰ میلیون مترمكعب رسیده است. سال قبل در همین بازه زمانی حجم آب ذخیره شده در سدهای استان به ۶۴۰ میلیون مترمكعب رسیده بود كه به واسطه بارندگی های بسیار مناسب سال آبی جاری شاهد افزایش ۳۰۰ میلیون مترمكعبی ذخیره سدهای تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.
آخرین وضعیت مصرف آب آشامیدنی تهران
مخازن سدهای تهران درحالی افزایش داشته است كه در مقابل میزان مصرف آب در تهران هم روندی رو به رشدی به خود گرفته است. به قول محمد شهریاری-مدیر بهره برداری از تاسیسات آبی و برق آبی آب منطقه ای تهران- به نقل از وزارت نیرو مصرف سالانه آب آشامیدنی تهران به یك میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمكعب رسیده است. حدودا هر سال ۶ بار حجم مخزن سد امیركبیر برای تامین آب آشامیدنی تهران مورد استفاده قرار می گیرد كه در شرایط نرمال ۷۰ درصد از آب آشامیدنی تهران از آب های سطحی و منابع سدها و ۳۰ درصد آن توسط منابع زیرزمینی تامین می شود.
با این وجود پیشبینی شده است با عنایت به افزایش ۳۰۰ میلیون مترمكعبی ذخیره سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به سال قبل آب آشامیدنی مورد نیاز تهران در سال آبی ۹۹-۹۸ با چالش كم تری تامین گردد.
منبع:

1398/06/29
13:08:48
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: بهره برداری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است