معاون گمرك اعلام كرد

جزئیات ترخیص دستگاه استخراج بیت كوین

جزئیات ترخیص دستگاه استخراج بیت كوین

آوا مسكن: معاون گمرك ایران ضمن تشریح روند ترخیص دستگاه استخراج بیت كوین آنرا منوط به دریافت مجوزهای لازم از وزارت صمت و انجام ثبت سفارش دانست.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، پس از اما و اگرهایی كه در ارتباط با استخراج بیت كوین و صدور مجوز برای آن در ایران وجود داشت، در ایام اخیر هیات وزیران طی مصوبه ای با استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده موافقت نمود و آنرا بعنوان یك فعالیت صنعتی و با ستاندن مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) مجاز دانست.
این در شرایطی است كه از چندی قبل بحث هایی در مورد واردات ماینرها وجود داشت و گفته می شد در شرایطی كه مجاز نیستند، به كشور وارد شده است.
اما پس از موافقت هیات وزیران با سوژه استخراج بیت كوین، اینكه هم اكنون وضعیت واردات و ترخیص دستگاه های مربوط به آن چگونه خواهد بود، موضوعی است كه از مهرداد جمال ارونقی -معاون امور گمركی گمرك ایران-مورد پرسش قرار گرفت.
وی در این رابطه توضیح داد كه سامانه (سیستم) همانگ شده توصیف و كدگذاری كالا بر طبق كنوانسیون بین المللی سامانه هماهنگ شده توصیف و نشانه گذاری (كدگذاری) كالا در مورخ ۱۴ ژوئن ۱۹۸۳ میلادی به تصویب شورای همكاری گمركی (سازمان جهانی گمرك) رسیده و جمهوری اسلامی ایران بر طبق ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به كنوانسیون یاد شده مصوب ۲۰/۶/۷۳ هجری شمسی به آن پیوسته است.
ارونقی افزود: سیستم هماهنگ شده، یك نمانكلاتور ساختاری متشكل از یك سوی ردیف های (Heading) چهار رقمی است كه اغلب این ردیف ها به ردیف های فرعی با كدهای شش رقمی (Sub Heading) منقسم شده اند. در سیستم هماهنگ شده كالاها نام برده شده و به آنها كد اختصاص یافته است. ضابطه ذكر دقیق نام یك كالا و ذكر مابقی تحت عنوان «سایر» این است كه اگر كالایی در سال، ۱۰۰ میلیون دلار (آمار سازمان ملل) یا بیشتر در سطح جهانی مورد معامله قرار گیرد، آن كالا با یك كد چهار رقمی مشخص می شود و اگر كمتر باشد تحت عنوان «سایر» می آید.
معاون امور گمركی ایران با ذكر این نكته كه هم اكنون ردیف تعرفه مذكوری در سطح شماره های فرعی برای این دستگاه ها وجود ندارد، اضافه كرد: هم اكنون این كالا ذیل ردیف تعرفه ۸۴۷۱ كه مربوط به ماشین های خودكار داده پردازی (Automatic data processing machines)، ماشین های انتقال داده ها (Machines for Transcribing data) و ماشین های بررسی داده ها (Machines for processing data) است طبقه بندی می شود. در این ردیف تعرفه دستگاه های دیگری نیز از قبیل PC، نت بوك (Note Book)، دیسك خوان فوری، سایر واحدهای مربوط به ماشین های خودكار داده پردازی مانند انواع بردها شامل برد اصلی (Main Board)، گرافیك، صدا و ویدئو طبقه بندی می شوند. بدین سبب اعلام ردیف تعرفه دستگاه های استخراج بین كوین «ماینر» از طرف گمرك، امری مرسوم و قانونی بوده و هیچ ارتباطی با شرایط ورود این كالا به داخل كشور و سایر سیاست گزاری ها در این خصوص ندارد.
وی افزود: سوژه مورد اهمیت این است كه واردكنندگان كالاهای مختلف شامل دولتی و غیردولتی، طبق قانون، جهت ستاندن «مجوز ورود» و «ثبت سفارش» باید منحصرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت بازگشت كنند؛ بدین سبب با ارائه ثبت سفارش برای این كالا با ذكر نام كالا به صورت مذكور، ردیف تعرفه صحیح كالا، گمرك ملزم به انجام تشریفات گمركی و ترخیص كالا بوده و نمی تواند ایستایی را در این خصوص ایجاد كنند.
معاون گمرك ایران با ذكر اینكه متصدیان ذیربط در گمرك، در زمان انجام تشریفات گمركی، اساسا مجوزهای قانونی لازم را بررسی و در صورت نیاز مطالبه و دریافت می كنند اعلام نمود: درباب مجوزهای قانونی، گمرك حساسیت ویژه ای داشته و اگر كالایی علاوه بر «ثبت سفارش» نیاز به ستاندن مجوز از سایر سازمان ها برای ترخیص كالا داشته باشد این مجوز یا مجوزها به صورت سیستمی ستاندن و سپس اجازه خروج كالا از گمرك داده می شود.
ارونقی با اشاره به اینكه تشریفات گمركی هر كالایی منوط به اظهار آن با تسلیم اظهارنامه به گمرك توسط صاحب كالا یا نماینده قانونی وی است اعلام داشت: گمرك ایران می تواند نسبت به بررسی و اعلام نظر درباب اقلامی كه به گمرك اظهار شده است اقدام نماید اما باید توجه داشت آمار مربوط به اقلام موجود در بنادر یا مناطق ویژه و آزاد باید از طرف متولیان و مسئولان مربوطه احصاء و اعلام گردد و گمرك ایران در این خصوص نمی تواند اظهارنظر متقنی ارائه نمایند. همین طور آمار دستگاههای ثبت سفارش شده نیز از وزارت صمت باید استعلام شود.1398/05/11
15:50:26
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: بنادر , دستگاه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است