مشاور معاون اول رئیس جمهور:

دوره صادرات صرف به عراق در حال اتمام است

دوره صادرات صرف به عراق در حال اتمام است

آوا مسكن: مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه اصرار كرد كه دوره صرف صادرات به عراق در حال اتمام است و باید به فكر سرمایه گذاری و تولید مشترك در بازار این كشور بود.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، حسن دانایی فر امروز در جلسه بررسی موانع و مشكلات فراروی تجار و صادركنندگان استان فارس، بیان كرد: ۱۵ كشور پیرامونی ایران، در سال ۲۰۱۸ حدود هزار میلیارد دلار واردات داشتند كه ۲.۵ درصد از آن سهم ایران بوده كه از این میزان، ۹ میلیارد دلار آن به عراق رفته و همین عدد ما را به یك قضاوت می رساند.
وی ادامه داد: باید شرایط محیطی را تشخیص دهیم و اگر تصورمان این باشد كه صادراتمان به عراق همانند سال های ۱۹۹۰ باشد، اشتباه است؛ چونكه یك دوره پس از ۲۰۰۳ و سقوط صدام و بعد از آن دوره پسا داعش را داریم.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با تاكید بر اینكه باید بدانیم كه عراق یك كشور رقابتی است و مشكلی برای واردات از هیچ كجای دنیا ندارد، ابراز كرد: باید خودرا متناسب با شرایط تنظیم نماییم، برای اینكه نمی گردد گفت تا ابد می خواهیم نمك و بستنی به عراق صادر نماییم، بلكه باید خودرا بجای مسئولان عراقی بگذاریم.
دانایی فر اظهار نمود: باید در نظر داشت كه بااینكه فسادهایی وجود دارد و با هر كیفیتی كالا به عراق ارسال شده اما امروز در دوره پسا داعش، اولویت عراق، كنترل واردات و تنظیم بازار است.
وی افزود: در سوژه صادرات به عراق نیاز به مشاوره داریم، چونكه وضعیت عراق متفاوت شده و باز هم تغییر خواهدنمود.

۱۳ سال قبل ۷۶۰ میلیون دلار صادرات كالا داشتیم الان ۱۲.۵ میلیارد دلار
بگفته مشاور معاون اول رئیس جمهور، ایران ۱۳ سال قبل ۷۶۰ میلیون دلار صادرات داشت اما امروز به صادرات ۹ میلیارد دلاری تنها در بخش كالا رسیده و با احتساب بخش انرژی به صادرات ۱۲.۵ میلیارد دلاری رسیده است كه نشان از برنامه و اراده دارد.
دانایی فر تصریح كرد: در گذشته تنها سه گذرگاه صادراتی داشتیم اما امروز به ۱۸ گذرگاه افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: حدود ۸۷ پرواز هر هفته بین ایران و عراق انجام می شود و از نظر سازمان هواپیمایی عراق مشكلی نداریم.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه همین طور بیان كرد: گردشگری سلامت و درمان به ساز و كار نیاز دارد؛ فارس قطب درمان كشور است و كسی در آن تردید ندارد و ما نیز از طریق اندازی شركت های توریست سلامت و سیاحت حمایت می نماییم.
دانایی فر پیشنهاد كرد كه نمایشگاهی از صنایع دستی فارس در عراق برپا شود.
منبع:

1398/05/09
21:41:43
5.0 / 5
4183
تگهای خبر: توسعه , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است