رئیس اتاق بازرگانی شیراز:

ارز چند نرخی، برای تولیدكنندگان مشكل ساز است

ارز چند نرخی، برای تولیدكنندگان مشكل ساز است

آوا مسكن: رئیس اتاق بازرگانی شیراز معتقد است: در شرایطی كه در روزهای تحریم پشتیبانی از تولیدكنندگان اهمیت بالایی دارد، اما برخی سیاست های اتخاذ شده در ماه های گذشته، عملاً بر خلاف این مسیر حركت كرده است.


جمال رازقی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: افزایش نرخ ارز هر چند در نگاه نخست برای اقشار مختلف مردم لطمه زا به نظر رسیده و در قیمت تمام شده محصولات را بیشتر می كند اما در عمل یك تأثیر بسیار مهم اقتصادی دیگر نیز دارد و آن فشار بسیار بالا بر تولیدكنندگان است.
بگفته وی با افزایش نرخ ارز از یك سو هزینه خدمات دریافتی تولیدكنندگان افزایش می یابد و از طرف دیگر، دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز در تولید نیز دشوار می شود و تركیب این عوامل اگر با حمایت های لازم همراه نشود، می تواند خیلی از تولیدكنندگان را با مشكلات جدی مواجه كند.
رئیس اتاق بازرگانی شیراز با اشاره به اهمیت تسهیل دسترسی به مواد اولیه، توضیح داد: متأسفانه در شرایط فعلی یكی از سیاست هایی كه به كار گرفته شد، محدود كردن واردات بود اما با عنایت به باز شدن فضا برای برخی رانت خواران عملاً برخی از این افراد توانستند كالاهای غیر ضروری وارد كنند و بعضی از تولیدكنندگان واقعی از رسیدن به مواد اولیه مورد نیازشان باز ماندند.
رازقی افزود: وقتی نرخ ارز چندگانه می شود، كسانی كه ارتباط دارند امكان دسترسی به ارز ارزان قیمت را پیدا می كنند و این در شرایطی است كه خیلی از آنها كارنامه اقتصادی مشخصی ندارند. در كنار آن خیلی از تولیدكنندگان واقعی، باید زمانی طولانی برای رسیدن به این ارزها طی كنند و همین مسئله كارشان را دشوار می كند.
بگفته وی، در صورت تك نرخی شدن ارز، لااقل تكلیف تولیدكننده و فعال اقتصادی مشخص است و تمامی فعالان بازار می توانند تصمیم بگیرند كه در شرایط فعلی و با عنایت به نرخ های موجود چگونه فعالیت های خودرا مدیریت كنند. این مساله تفاوت زیادی با بلاتكلیفی دارد كه معین نمی باشد تولیدكننده چه ارزی خواهد گرفت و در چه بازاری آنرا عرضه خواهدنمود.
به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، به دنبال افزایش قیمت ارز در ماه های ابتدایی سال قبل، دولت تصمیم گرفت با چند نرخی كردن آن، قیمت ها در بازار كالاهای اساسی را مدیریت كند.
با افزایش قیمت ها در بازارهای اساسی، خیلی از كارشناسان معتقدند باید در سیاست فعلی تجدیدنظر صورت گیرد.
چند روز قبل گمانه زنی هایی درباره احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح شده بود كه مقامات دولتی اعلام نمودند فعلاً چنین تصمیمی در دستور كار نیست.
منبع:

1398/04/07
14:07:21
5.0 / 5
4236
تگهای خبر: تولید , خدمات , محصول , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است