معاون وزیر كشاورزی اعلام كرد:

مشكلی در تولید و عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد

مشكلی در تولید و عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد

آوا مسكن: معاون وزیر جهاد كشاورزی در امور تولیدات دامی اصرار كرد كه هیچ مشكلی در تولید و عرضه محصولات پروتئینی همچون مرغ و گوشت قرمز وجود ندارد.


مرتضی رضایی در حاشیه مراسم روز جهانی زنبور عسل در سالن خوشه وزارت جهاد كشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره نوسانات قیمت گوشت مرغ و گوشت قرمز اظهار داشت: در زمینه قیمت ها مسئولیتی ندارم و نمی توانم صحبت كنم اما درباره تولید و موجودی كشور باید گفت زمانی می توان از واژه كمبود بهره برد كه این محصولات در مغازه ها و صنوف عرضه كننده آن وجود نداشته باشد و این در شرایطی است كه الان نه تنها با كمبود مواجه نیستیم بلكه مازاد تولید داریم و باید فكری برای صادرات آنها داشته باشیم.
وی ادامه داد: الان نرخ مصوب گوشت مرغ كیلویی ۱۱، ۵۰۰ تومان است و در بعضی روزها مشاهده می شود كه در میدان بهمن این محصول كمتر از ۹ هزار تومان هم عرضه می شود اما فاصله قیمت عمده فروشی تا خرده فروشی مشكل بازار گوشت مرغ است و موجب ضربه زدن به تولیدكنندگان و مصرف كنندگان می شود.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در امور تولیدات دامی افزود: گاهی اوقات مردم هم امكان دارد در شرایط هیجانی قرار گیرند كه این خود به نوسانات دامن می زند. بعنوان مثال در شب عید هر چقدر توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز انجام دادیم همچنان در بازار احساس كمبود می شد در صورتیكه با عنایت به سرانه مصرف ۲۷ كیلویی مرغ و سرانه ۱۲ كیلویی گوشت قرمز مقادیر بسیار بیشتری تولید و وارد شده بود. واردات سالانه گوشت قرمز از ۸۰ تا ۱۵۰ هزار تن و بسته به به میزان و شرایط تولید و بازار متفاوت می باشد. اما در زمینه گوشت مرغ و تخم مرغ نه تنها كمبودی نداریم بلكه در بعضی سال ها صادرات این محصولات خصوصاً تخم مرغ به ۸۰ هزار تن هم رسیده است.
رضایی در پاسخ به سوال دیگری در این زمینه كه چرا وقتی عرضه مشكلی ندارد قیمتها كنترل نمی گردد اظهار داشت: در بعضی مقاطع شاهدیم كه قیمت این محصولات با عرضه و تقاضا هم خوانی ندارد و هیجاناتی كه سوار بازار می شود معمولاً موجب افزایش قیمت می شود كه هیچ ارتباطی به تولید و كمبود محصول ندارد. البته قیمت گوشت قرمز طی ماه گذشته كاهش پیدا كرده و تا ۱۰ هزار تومان ارزان تر از ماه گذشته فروخته می شود.

به دنبال صادرات بی رویه جوجه یك روزه نیستیم
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه چرا با وجود اینكه تازه بازار گوشت مرغ به ثبات رسیده و ارزان شدن قیمت جوجه یك روزه درخواست آزاد شدن صادرات جوجه یك روزه را داده اید و تصور نمی كنید با این اقدام قیمت جوجه یك روزه و گوشت مرغ افزایش یابد اظهار داشت: مسلماً به دنبال صادرات بی رویه جوجه یك روزه نیستیم اما اگر جوجه یك روزه بیش از اندازه كاهش قیمت پیدا كند و تولید آن غیر اقتصادی شود موجب حذف گله های مولد مرغ مادر خواهد شد و بطور قطع تولید و بازار گوشت مرغ لطمه خواهد دید.
رضایی افزود: در این زمینه برنامه داریم تا مازاد تولید جوجه یك روزه را صادر نماییم و بنظر می رسد كه باید صادرات در حوزه محصولات پروتئینی راهش باز باشد تا اگر تولیدكنندگان به مشكل خوردند بتوانند با صادرات جلوی ضرر و زیان خودرا بگیرند كه بطور قطع تنها صادرات مازاد آن مدنظر بوده و بطور قطع به تولید كنندگان و مصرف كنندگان را به صورت همزمان توجه خواهیم كرد.

واردكننده نهاده بخش خصوصی و توزیع كننده دولت است
معاون وزیر كشاورزی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه برخی واردكنندگان، نهاده های دامی را كه با ارز دولتی وارد می كنند در اختیار تولیدكنندگان قرار نمی دهند و دولت هم بعنوان ناظر، بر این واردكنندگان كه سهم بالایی در این زمینه دارند، نمی تواند نظارت كند، اظهار داشت: از اواخر سال قبل كه مشكل در قیمت نهاده های دامی و نحوه توزیع آن به وجود آمد مصوب كردیم تا دولت و وزارت جهاد كشاورزی بعنوان حاكمیت و مسئول نظارت، نهاده های دامی واردكنندگان را در اختیار بگیرد و آنرا بین تولیدكنندگان و با مشاركت سازمان های نهاد كشاورزی و تشكلهای تولید كنندگان، توزیع كنند. این به مدلول این نیست كه دولت واردات را انجام می دهد و به دنبال سود است چونكه واردات توسط بخش خصوصی انجام می شود و همه پول آنرا واردكنندگان دریافت می كنند اما وزارت كشاورزی توزیع نهاده ها را برعهده خواهد داشت.
خبرنگاری از این مقام مسئول پرسید گاهی بعضی از واردكنندگان مرغداران را تهدید می كنند كه آنها را در فهرست سیاه قرار می دهند و خوراك دام و طیور را به آنها نمی دهند كه رضایی پاسخ داد: به هیچ وجه اینگونه نیست و وزارت جهاد كشاورزی بطور قطع بر این زمینه نظارت خواهدنمود و واردكننده ای نداریم كه محصول وارداتی خودرا در اختیار وزارت جهاد كشاورزی قرار ندهد و اگر واردكننده ای دست به این تخلفات بزند بطور قطع با آن برخورد می نماییم چرا بعنوان مثال سالانه حدود ۳.۵ میلیون تن كنجاله سویا وارد می شود و در ایام و هفته های گذشته از سال جاری بالغ بر ۸۰۰ هزار تن از این محصول كه به دست بخش خصوصی وارد شده بین تولیدكنندگان توزیع كردیم اما اگر به صورت موردی دامداران و مرغداران مشكلی داشتند، وزارت جهاد كشاورزی در جریان قرار دهند تا با وارد كنندگان متخلف برخورد نماییم.
او همینطور در مراسم روز جهانی زنبور عسل نیز اظهار نمود: هر گرم زهر زنبور عسل ۸۰ دلار قیمت دارد و ژل رویال زنبور عسل یكی از فرآورده های باارزش در این صنعت شمرده می شود كه اگر روی این زمینه ها بیشتر كار نماییم عسل به فرآورده فرعی تبدیل می شود و هم اكنون در این زمینه بسیار عقب هستیم.

ایران سومین تولیدكننده عسل است
رضایی افزود: روسیه در این زمینه جزو كشورهای پیشرو شمرده می شود، این در شرایطی است كه ایران سومین تولید كننده عسل به حساب می آید و از نظر تعداد كلونی های عسل رتبه چهارم را در جهان دارد.
وی اشاره كرد: در سال های اخیر در زمینه زنبور عسل تخصصی تر ورود كرده ایم و ضمن تعریف مشاور و مجری طرح توسعه زنبور عسل، سند استراتژیك توسعه این صنعت را تدوین كردیم كه در این مراسم رونمایی می شود و اجرای این سند از وزارت جهاد كشاورزی تا زنجیره های مربوط به زنبور عسل ادامه پیدا خواهدنمود.
رضایی همین طور درباب ملزومات رشد و پیشرفت صنعت زنبور عسل اظهار داشت: توسعه محصولات جدید با ارزش افزوده، حفظ، توسعه و تنوع مواد ژنتیكی مورد استفاده با نگاه به بازارهای صادراتی در كنار كاهش ریسك و افزایش تاب آوری صنعت می تواند از عوامل رشد و پیشرفت زنبور داری در كشور باشد.
وی به افزایش بهره وری عوامل تولید، آموزش، تحقیق و ترویج در این زمینه و تضمین كیفیت محصولات بعنوان دیگر عوامل رشد و توسعه صنعت زنبورداری اشاره نمود و اظهار داشت: هم اكنون یكی از اشكالات صنعت زنبور عسل همین مسئله یعنی كیفیت است. اما اخیراً در زمینه صادرات توفیقاتی داشته ایم و توانسته ایم با آفریقای جنوبی به توافقاتی دست پیدا نماییم.
به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، درانتها این مراسم سند توسعه راهبردی صنعت زنبور عسل در حضور معاون وزیر جهاد كشاورزی رونمایی گردید و از تولیدكنندگان و مدیران نمونه این صنعت تقدیر به عمل آمد.
منبع:

1398/02/30
14:32:05
5.0 / 5
4352
تگهای خبر: توسعه , تولید , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است