گزارش آوا مسكن به نقل از مهر

بلم رفیق راه اهالی روستای عطیش، راه اندازی جاده از نان شب واجب تر است

بلم رفیق راه اهالی روستای عطیش، راه اندازی جاده از نان شب واجب تر است

به گزارش آوا مسكن اهالی روستای عطیش شهرستان كارون همه چیز خویش را در سیل خوزستان از دست داده اند اما تنها مطالبه ای كه دارند راه اندازی جاده دسترسی است.خبرگزاری مهر -گروه استان ها: زهرا كاظمی منش: «بابا آمد؛ بابا با یك بلم آمد! بلم آن سوی جاده خراب شده بود! بابا به جهت اینكه خویش را به آن سوی جاده برساند، باید به آب می زد؛ بلم را آورد تا مادرم، خواهرم، خاله، عمه، زن عمو و زن دایی را سوار كرده و به آن سوی جاده برساند. از آنجا سوار ماشین می شوند و خویش را به شهر می رسانند تا مایحتاج یك هفته خانه را خریداری كنند!»
ماجرای آب و آتش این روزها برای بیشتر روستاهای سیل زده خوزستان مفهوم قبلی خویش را از دست داده و آب دیگر دوای آتش نیست. آب ۴۰ روز است برای اهالی روستای «عطیش» در ۴۰ كیلومتری شهر كوت عبدالله و از توابع شهرستان كارون با ۱۴۵ خانوار و ۷۰۰ نفر جمعیت، خودِ آتش است!

۸۵۰ هكتار زمین كشاورزی اهالی كه چیزی تا برداشت محصولشان باقی نمانده بود، زیر آب رفت؛ ۱۵۰ رأس گوسفند و ۴۰ رأس گاوشان تلف شد. آب از دو مقطع، مسیر دسترسی به روستا را شست و با خود برد.
بلم، رفیق راه مردمِ صبور
بلم رفیق راهشان شده اما همچنان صبور هستند؛ صبور، سپاسگذار كمك هایی به آنها رسید و منتظر؛ منتظر جاده ای كه دسترسی به روستا را آسان كند. اینجا مردِ خانه مفهوم ندارد! هر یك مرد، مردِ یك روستای ۷۰۰ نفری است. غیرت مردانه شأن اجازه نمی دهد زنان و كودكانشان اینگونه برای تردد زجر بكشند.
از دور می بی نم كه دو كودك را سوار بلم كرده و آهسته مسیری كه قبلاً جاده بوده و الان آب آنرا برده است را طی می كند تا خویش را به این سو برساند.
ما را كه می بیند سلامٌ علیكم می گوید و جواب سلام ما را كه می شنود بدون هیچ كلامی «الحمدلله علی كُل حال» را به زبان می آورد.
ابو محمد می گوید: «هرآنچه داشتیم رفت؛ زمین های كشاورزیمان، دام هایمان.» رفت را با حسرت بیان می كند. راه اندازی جاده تنها خواسته اش است چون تردد با بلم سختی و مشكلات خودش را دارد؛ مخصوصاً برای زنان روستا.

از وضع تحصیل كودكانشان می پرسم كه می گوید: هر دو مدرسه روستا تعطیل هستند چون جاده ای نیست كه معلم ها خویش را به اینجا برسانند.
نگران كودكان است؛ مخصوصاً كودكی كه چند شب قبل گرفتار تشنج می شود و تا او را با بلم به جاده رسانده و از آنجا سوار ماشین كرده و به بیمارستان رسانده بودند، ساعت از ۳ نصف شب هم گذشته بود. البته این را هم می گوید كه چندباری بالگردهای امدادی برای انتقال بیماران اورژانسی به روستا آمده اند.
۴۰ روزِ سخت
گرم صحبت با ابومحمد، چشمم به مردی می افتد كه خویش را به آب زده تا بلم را از این سو به آن سوی جاده ببرد. نزدیك تر كه می شود می پرسم چند روز است چنین مشكلی دارند؟ می گوید: «اربعین یوم؛ تَعَبنَه حِیل؛ بِس علی الله» یعنی ۴۰ روز و بسیار از این وضعیت خسته شدیم اما امیدمان به خداست.
ناصر نزدیك تر كه می شود صدایش را واضح تر می شنوم. ادامه می دهد: دولت كمك های زیادی به ما داشته و متشكریم اما تقاضا داریم مشكل جاده دسترسی به روستا را حل كنند.
می گوید: ما مرد هستیم و به آب می زنیم تا خویش را به جاده برسانیم اما این شرایط برای زن ها دشوار می باشد.

به حضور معاون رئیس جمهور در روستا اشاره می كند و می افزاید: قول داده اند علاوه بر حل مشكل جاده، مشكل زیرساخت های برق و گاز روستا كه در اثر سیلاب گرفتار صدمه شدند را هم برطرف كنند.
جاده برایشان از نان شب هم واجب تر شده است؛ سوار بر بلم می شود و مسیر آمده را بر می گردد تا این دفعه زن ها را به این سو بیاورد؛ حین رفتن می گوید: «اِحنَه وفّایه؛ بِس نَرجو المساعده» یعنی ما وفاداریم و تنها از مسئولان كمك می خواهیم.
جاده راه اندازی می شود
فرماندار شهرستان كارون در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد راه اندازی جاده دسترسی به روستای عطیش می گوید: تمامی مسیر دسترسی به این روستا طی ماه گذشته به زیر آب رفته بود و سبب تخریب جاده در دو مقطع شده است.
معصومه خنفری می افزاید: با فروكش كردن آب، شرایط برای راه اندازی جاده دسترسی مورد بررسی قرار گرفت و با عنایت به تصمیم گیری های صورت گرفته، این كار بزودی شروع می شود.
مسئول اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای اهواز هم در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد شرایط راه اندازی جاده دسترسی به روستای عطیش می گوید: با عنایت به طغیان رودخانه، مسیر این روستا در طول ۱۰ كیلومتر و عرض ۳ متر به صورت كامل تخریب شده است؛ علاوه بر این زیرساخت جاده بر اثر زیر آب قرار گرفتن در مدت طولانی، به صورت كامل شسته شده و جاده برای تردد ماشین آلات سنگین كاملاً ناامن است.

وی ادامه می دهد: هم اكنون دو دستگاه بیل مكانیكی و دو دستگاه لودر برای كار گذاشتن ۱۸ لوله با قطر ۱۳۰۰ میلی متر در نزدیكی روستا مستقر هستند اما با عنایت به سست شدن زیرسازی آسفالت و عدم امكان تردد خودرو های سنگین، هنوز كار لوله گذاری آغاز نشده است.
رحیمی این را هم گفت مقرر است كامیون ها پنج هزار تن مصالح را برای راه اندازی جاده دسترسی جابجا كنند اما عرض جاده كم شده و كامیون ها بعد از تخلیه بار، امكان دور زدن ندارند؛ ازاین رو در گام نخست راه اندازی دور برگردان در كوتاه ترین زمان ممكن در دستور كار قرار گرفته است.
به گفته مسئول اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای اهواز در صورتیكه شرایط تردد ماشین آلات سنگین در جاده مهیا شود، لوله گذاری و راه اندازی جاده دسترسی طی ۲۴ ساعت قابل اجرا بوده و در اسرع وقت انجام می شود.

به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، آبی كه این روزها خوزستان را درگیر خود كرده برای خیلی از شهرها و روستاهای سیل زده، آب نطلبیده ای است كه سبب شده نه راه پس داشته باشند و نه راه پیش!
روستای عطیش یكی از چندین روستای خوزستان است كه به علت سیلاب راه ارتباطی با آن به صورت كامل قطع شد. تابحال ۶۴۸ میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل به بخش زیرساخت های جاده ای استان وارد شده و با فروكش كردن بیشترِ آب، حجم وسیعی از خرابی ها در جاده ها و محورهای مواصلاتی نمایان خواهند شد و بدون تردید این رقم افزایش می یابد اما مردم بلم سوار منتظر هستند تلاش های مسئولان برای راه اندازی جاده های دسترسی كارساز باشد.

1398/02/14
15:31:01
5.0 / 5
4387
تگهای خبر: اثر , احداث , حمل و نقل , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است