بازار سهام با عرضه های اولیه تكان خورد

بازار سهام با عرضه های اولیه تكان خورد

به گزارش آوا مسكن با اینكه تنها ۴ روز كاریِ سال ۱۳۹۷ باقی مانده فعالان بازار سهام شاهد عرضه اولیه هایی پیاپی در بورس و فرابورس ایران هستند. این مورد تحرك اهالی بازار سرمایه را افزایش داده است.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، در ایام پایانی سال ۱۳۹۷، بورس و فرابورس ایران شاهد عرضه های اولیه پیاپی هستند. به صورتی كه امروز در بورس تهران ۱۰ درصد از سهام شركت تأمین سرمایه نوین برای نخستین بار ارائه شد. همینطور مقرر شد كه در شنبه پیش رو (۲۵ اسفند) پنج درصد از سهام شركت بیمه معلم در فرابورس ایران عرضه اولیه شود. علاوه بر این دو عرضه مقرر است یكشنبه ۲۶ اسفند ماه، ۱۵۰ میلیون از سهام شركت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس كوثر در بازار دوم فرابورس ایران عرضه اولیه شود كه دامنه نوسانات قیمت آن از ۱۴۰ تومان تا ۱۵۰ تومان است. این عرضه به روش ثبت سفارش كسب قیمت خواهد شد و متعهد خرید این عرضه سرمایه گذاری عمران سبحان است. همینطور سقف تعهد خرید برای متعهد خرید مجموعاً ۵۰ درصد سهام قابل عرضه در عرضه اولیه در نظر گرفته شده است.
امروز فعالان بورس تهران شاهد افزایش ۱۲۰۵ واحدی در شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران بودند. به صورتی كه این شاخص تا تراز ۱۶۹ هزار و ۱۱۵ واحدی بالا رفت. همینطور شاخص كل هم وزن با ۱۷۲ واحد رشد مواجه گردید و رقم ۳۱ هزار و ۵۸۹ رسید.
شاخص آزاد شناور هم ۱۸۳۹ واحد رشد كرد و تا تراز ۹۰ هزار و ۲۶۶ واحدی بالا رفت. همینطور شاخص بازار اول و دوم هر كدام به ترتیب ۱۰۷۳ و ۱۵۲۷ واحد رشد كرده اند.
امروز هم بعضی از نمادها در گروه فلزات اساسی، بانكی، پالایشی و پتروشیمی بیشترین تأثیر مثبت را بر روی شاخص های سهام داشته اند. به صورتی كه فولاد مباركه اصفهان به تنهایی ۲۱۹ واحد شاخص بازار را تقویت كرد.
اما در طرف مقابل پتروشیمی پارس، معدنی و صنعتی چادرملو و آلومینیوم ایران به ترتیب ۵۵، ۴۲ و ۱۷ واحد تأثیر كاهنده روی شاخص های بالا داشتند.
در گروه فلزات اساسی نوسان قیمت سهم ها اكثراً كمتر از دو درصد بود. هر چند كه بعضی از سهم ها تا چهار درصد هم نوسان داشتند. ارزش معاملات این گروه به ۷۸ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به كمتر از ۲۰ میلیارد تومان دست یافت. گروه محصولات شیمیایی ارزش معاملات ۱۳۳ میلیارد تومان را تجربه نمود كه نسبت به دیگر گروه ها بیشترین ارزش معاملات را نشان داده است. حجم معاملات این گروه به ۳۰۴ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
در آخرین روز كاری این هفته در گروه بانك ها و مؤسسات اعتباری دو سهم تأثیرگذار تجارت و صادرات به منظور تصویب صورت های مالی متوقف بود و بانك ملت با چهار درصد رشد قیمتی شاهد صف های خرید بود. این گروه هم پس از گروه محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در گروه فرآورده های نفتی كك و سوخت هسته ای هم شاهد نوسانات قیمت كمتر از دو درصد بودیم و در برخی از نمادهای تأثیرگذار و شاخص ساز در گروه محصولات شیمیایی شاهد صف های خرید بودیم.
ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۹۹۸ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به شدن ۳.۷ میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۵۳۴ هزار و ۱۱۵ نوبت در داد و ستد بود.
شاخص كل فرابورس هم امروز با پنج درصد رشد مواجه گردید و رقم ۲۰۹۵ واحدی را تجربه نمود. ارزش معاملات این بازار به رقم ۷۴۴ میلیارد تومان رسید كه این رقم ناشی از دست به دست شدن ۹۲۷ میلیون سهم و اوراق مالی بود.1397/12/22
17:27:43
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: تقویت , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است