با تشدید بحران نفتی ونزوئلا

دزدان دریایی كارائیب در راهند!

دزدان دریایی كارائیب در راهند!

آوا مسكن: جدیدترین تحریم های ترامپ برای محدود كردن صادرات ۱۱ میلیارد دلاری نفت شركت PDVSA ونزوئلا به آمریكا، خیلی از رهبران جهان را نسبت به تبعات بین المللی این اقدام از رشد سریع قیمت نفت گرفته تا مشكلات بدهی كاراكاس نگران ساخته است اما تنها عده معدودی حواس شان به آب های پرتنش در منطقه كارائیب است.به گزارش آوا مسكن به نقل از ایسنا، آب های كارائیب مدتهاست شاهد تنش های اقتصادی و قانونی میان صادركنندگان و نفتكش های شركت PDVSA بوده كه صورت حساب های خودرا پرداخت نمی كنند و این امر امكان دارد راه را برای فعالیت دزدی دریایی هموار كند، برای اینكه شركت های خدمات زیادی نفتكش های حامل محموله های نفتی را در بنادر كارائیب توقیف می كنند تا حسابشان را تسویه كنند.

بلومبرگ در گزارش مشروحی به شرح اقدامات كشورها و شركت های غربی پرداخته كه امكان دارد جنگ اقتصادی مقابل شركت PDVSA به سركردگی آمریكا را گسترش دهد.

به عنوان نمونه كشتی ایكارو كه حامل ۴۰۰ هزار بشكه نفت ونزوئلا است، بیشتر از یك ماه است كه در آب های دریای كارائیب در جزیره كوراكائو لنگر انداخته است و تا زمانی كه شركت PDVSA بدهی خودرا پرداخت نكند، جایی نمی تواند برود.

كشتی ایكارو نماد مشكلات ونزوئلا شده است و نشان داده است حتی قبل از این كه دوشنبه گذشته تحریم های آمریكا مقابل شركت PDVSA اعلام گردد این شركت برای تحویل نفت به مشتریانش در جهان با چه مشكلاتی دست و پنجه نرم می كرد. این مسئله امكان دارد مشكلات ونزوئلا را كه تلاش می كند از دست رفتن بازار آمریكا را جبران كند وخیم تر كند.

شركت هایی كه با شركت PDVSA همكاری می كنند از تأمین كنندگان سوخت گرفته تا مكانیك ها و تكنسین های سیستم ها و اپراتورهای قایق های یدك كش زمانی كه پول خدماتشان را دریافت نمی كنند خودرا در وضعیت بغرنجی پیدا می كنند و از یك طرف تلاش می كنند بهر نحوی پول خدماتشان را دریافت نمایند و از طرف دیگر به همكاری با یكی از بزرگترین تولیدكنندگان و صادركنندگان نفت جهان ادامه دهند. الان هم با متوسل شدن به دادگاه های كارائیب هلند برای دریافت حق توقیف محموله های نفت ونزوئلا برای دریافت بدهی خود، به حد كافی روابشان با غول نفتی ونزوئلا تیره شده است.

اكنون كه كاخ سفید خواهان انتقال مسالمت آمیز قدرت از حكومت مادورو شده است و شركت ها احتمال در پیش بودن طوفانی از ناآرامی، جنگ داخلی و مداخله نظامی خارجی را پیش بینی می كنند شركت ها تلاش می كنند با توسل به زور وثیقه مطمئنی دست و پا كنند.

شركت های متعددی حالا از شركت آمریكایی كونوكو فیلیپس الگوبرداری كرده اند كه سال قبل در دادگاه های كارائیب هلند پیروزی مهمی به دست آورد كه كمك كرد دو میلیارد دلار خسارت خودرا دریافت كند. این شركت توانست حكمی را برای توقیف ۱۲ نفتكش ونزوئلایی كه از آب های كارائیب عبور می كردند دریافت كند.

با توجه به این كه شركت PDVSA ترمینال هایی را در كوراكائو، بونر و آروبا برای نگهداری و صادرات مجدد نفت به آمریكا و آسیا دارد، جزایر كارائیب هلند به منطقه مهمی برای اتخاذ چنین روش های حقوقی تبدیل گشته است. قوانین و دادگاه های هلند از راه راه های قانونی و توقیف دارایی ها امكان می دهد شركت های بدهكار ملزم به پاسخگویی شوند.

در این بین، نفتكش های PDVSA تلاش نموده اند از جزایر كارائیب دوری كنند و دیگر آن طور كه شركت دولتی PDVSA تلاش داشت ضررهای ناشی از محدودیت های جدید برای صادرات به بازار آمریكا را جبران كند، نمی توانند فعالیت كنند. طبق آمار گردآوری شده از طرف بلومبرگ، سال قبل به دنبال مرافعه حقوقی شركت كونوكو فیلیپس، تنها ۱۷ كشتی شركت PDVSA محموله خودرا در كوروكائو تخلیه كردند در حالیكه ۱۳۲ كشتی در سال ۲۰۱۷ محموله خودرا در این جزیره تخلیه كرده بودند.

یكی از مسائلی كه در گزارش بلومبرگ مطرح گردیده است این است كه آیا هرج و مرج سیاسی در ونزوئلا امكان دارد در منطقه كارائیب به شكل دزدی نفتكش ظهور كند و شركت ها و دادگاه هایی كه منتظر تغییر حكومت در ونزوئلا هستند توجیه قانونی بتراشند.
1397/11/13
14:26:25
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: بنادر , تولید , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است