آذری جهرمی:

ایران برای توسعه صنعت صلح آمیز فضایی از كسی اجازه نمی گیرد

ایران برای توسعه صنعت صلح آمیز فضایی از كسی اجازه نمی گیرد

به گزارش آوا مسكن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ایران در توسعه صنایع صلح آمیز فضایی خود از كسی اجازه نمی گیرد و برنامه های خویش را با جدیت پیش می برد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» روز دوشنبه در بازدید خبرنگاران از دستاوردهای سازمان فضایی ایران تصریح كرد: اگر كسی ادعا دارد ایران نباید توسعه فضایی داشته باشد، ما هم می گوییم شما حرف بی ربط می زنید و ما برای توسعه خود از كسی اجازه نمی گیریم.
وی با یادآوری اینكه بیشتر از یك دهه از طراحی ماهواره مصباح می گذرد و در این مدت هیچ همكاری بین المللی برای پرتاب آن به فضا انجام نشد، اظهار داشت: این ماهواره مخابراتی كه با همكاری مشترك یك كشور اروپایی طراحی شد، قرار بود سال ها پیش به فضا پرتاب شود اما چنین نشد.
وی اضافه كرد: این كارشكنی ها در حالی انجام شد كه ماهواره مصباح یك ماهواره سنجشی بوده و استفاده كاملا صلح آمیز دارد اما از دهه هشتاد تابحال هر بار به بهانه هایی جلوی پرتاب آن گرفته شد.
وزیر ارتباطات با تاكید بر اینكه ایران برای توسعه خود نمی تواند منتظر دیگر كشورها بماند، تصریح كرد: اگر تصمیم بر این باشد كه دو ماهواره پیام امیركبیر و دوستی با پرتابگرهای ایرانی در مدار زمین قرار گیرند، این كار صورت خواهد گرفت.
آذری جهرمی اظهار داشت: ماهواره دوستی در ارتفاع 250 كیلومری قرار می گیرد و پرتاب آن با ماهواره بر سفیر صورت خواهد گرفت ضمن آنكه در صورت صلاحدید مسئولان دفاعی كشور در خصوص اینكه ماهواره پیام امیركبیر هم با پرتابگر بومی به فضا ارسال شود، پرتاب آن با سیمرغ خواهد بود.
وی پرتابگرهای سفیر و سیمرغ را دو دستاورد قدیمی صنعت فضایی ایران برشمرد كه در گذشته آزمون خویش را پس داده اند.
وزیر ارتباطات تصریح كرد: این وزارتخانه برنامه توسعه صلح آمیز صنعت فضایی خویش را با جدیت به پیش می برد و در حوزه وزارت دفاع هم شاهدیم آنها به وظایف خود در حوزه پرتابگرها عمل كرده و معطل كسی نمانده اند.
آذری جهرمی اظهار داشت: به یاد داریم كه سایر كشورها در ساخت این ماهواره ها و در پرتاب آنها نه تنها هیچ همكاری با ایران نكردند بلكه در زمانی كه نیاز بود پرتاب ماهواره صورت گیرد، بهانه تراشی كردند به شكلی كه از زمان مفید در نظر گرفته شده برای آنها از بین رفت و امروز از رده خارج شده اند.
اقتصام*2078*2025


1397/10/17
13:19:56
5.0 / 5
4379
تگهای خبر: توسعه , ساخت , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است