در گفتگو با مهر مطرح شد؛

نگران هستیم شكایت مسافران از ایرلاین ها به رویه تبدیل گردد

نگران هستیم شكایت مسافران از ایرلاین ها به رویه تبدیل گردد

آوا مسكن: دبیر انجمن صنفی شركت های هواپیمایی اظهار داشت: نگرانی ایرلاین ها این است كه از این پس مسافران به بهانه خسارت معنوی از شركت های هواپیمایی در هر بار تأخیر یا ابطال پرواز، شكایت كنند.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، هفته گذشته یكی از رسانه ها از اعلام شكایت یك فرد حقیقی از یك شركت هواپیمایی به دنبال ابطال پرواز استانبول ـ ارومیه آگاهی داده بود. در شكایت این فرد كه استاد دانشگاه است، آمده بود كه ابطال این پرواز علاوه بر احداث خسارت مادی، سبب وارد آمدن خسارت معنوی شده است. چونكه شاكی در زمانی كه وارد فرودگاه استانبول شده و از ابطال پرواز باخبر گردیده، پول به اندازه كافی همراه نداشته و پس مجبور شده است از یك ایرانی مبلغی را استقراض كند تا بتواند خودرا به ارومیه برساند.
بنابر ادعای شاكی حقیقی، این اقدام شركت هواپیمایی سبب شده تا جایگاه اجتماعی وی به خطر بیفتد؛ به دنبال طرح این شكایت، دادگاه باز علاوه بر صدور رای به پرداخت هزینه بلیت پرواز استانبول ـ ارومیه، این شركت هواپیمایی را محكوم به پرداخت ۵ برابر هزینه بلیت این پرواز به منظور جبران «خسارت معنوی وارده بر شاكی»، كرده است.
در حكم دادگاه علاوه بر پرداخت خسارت مادی و معنوی، ایرلاین به عذرخواهی از فرد زیان دیده به صورت رسمی و چاپ در جراید هم محكوم شده است.
شكایت از ایرلاین در اردیبهشت ۹۶ و دستور قضایی منع نمایش خدمات فرودگاهی به زاگرس ایر
شكایت از ایرلاین ها مسبوق به سابقه است. اردیبهشت ماه سال گذشته، قاضی محمدحسن اصولی صفار دادیار ویژه جرائم مستقر در فرودگاه بین المللی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد باز به دنبال تأخیر ۱۴ ساعته پرواز ۲۵ فروردین زاگرس ایر نجف ـ مشهد و شكایت مسافران این پرواز و عدم پیاده شدن آنان از هواپیما، دستور داد تا زمانی كه درخواست مسافران از طرف شركت هواپیمایی مربوطه صورت گیرد، فرودگاه مشهد از نمایش خدمات فرودگاهی به زاگرس ایر خودداری كند.
حسن جعفری سخنگوی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در گفت وگو با خبرنگار مهر (اردیبهشت ماه ۹۶) اظهار داشته بود: سپس صدور این دستور قضایی، مسافران و ایرلاین مربوطه با یكدیگر به تفاهم رسیده و مبلغی از شركت هواپیمایی زاگرس دریافت نمودند كه این مساله صورت جلسه شده و به اطلاع دادیار جرائم فرودگاه مشهد رسیده است كه درنتیجه حكم قضایی منع نمایش خدمات فرودگاهی به شركت هواپیمایی لغو شد.
آیین نامه حقوق مسافر چه می گوید؟
آیین نامه حقوق مسافر كه در شورای عالی هواپیمایی به تصویب رسیده و از شروع اردیبهشت سال ۱۳۹۴ اجرایی شد، در بندهایی كه مربوط به ابطال پروازهای داخلی است می گوید:
اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیت تا یك هفته پیش از انجام پرواز باشد در این صورت شركت حمل كننده موظف به پرداخت كامل وجه بلیت است و اگر ابطال پرواز از شش روز تا ۲۴ ساعت پیش از انجام پرواز باشد، در این صورت شركت حمل كننده موظف به پرداخت كامل وجه بلیت و نمایش یك بلیت مشابه با ۳۰ درصد تخفیف از لحاظ مسیر و كلاس پروازی به مسافر است.
اگر ابطال از ۲۴ ساعت مانده تا زمان انجام پرواز، انجام پذیرد در این صورت شركت حمل كننده موظف به پرداخت كامل وجه و نمایش یك فقره بلیت نیم بهاء مشابه از لحاظ مسیر و كلاس پروازی است.
همچنین نمایش بلیت مشابه (از لحاظ مسیر و كلاس پروازی) در آغازین فرصت زمانی انجام می گیرد؛ همین طور در صورت انتقال مسافر توسط سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه و یا مابه التفاوت توسط مسافر و یا خسارت توسط شركت های هواپیمایی انجام خواهد پذیرفت.
اما این دستورالعمل ویژه پروازهای داخلی است و معین نمی باشد این قانون در مورد لغو پرواز استانبول- ارومیه با عنایت به اینكه پرواز را یك شركت هواپیمایی ایرانی و به مسیر ایران انجام می داده، جاری هست یا خیر.
ماده ۲۰ كنوانسیون ورشو ـ مونترآل چه می گوید؟
اگر پرواز مورد نظر شاكی حقیقی پرواز استانبول-ارومیه را جزء پروازهای خارجی بدانیم، نحوه مواجهه با ابطال پروازهای خارجی مشمول كنوانسیون ورشو ـ مونترآل (تصویب ۱۹۲۹ ورشو و اصلاحیه آن در ۱۹۷۵ مونترآل) میگردد. ایران در سال ۱۳۵۴ و قبل از انقلاب به این كنوانسیون پیوست و سپس در سال ۱۳۹۴ در مجلس شورای اسلامی بخش هایی از آن اصلاح گردید و به تأیید شورای نگهبان رسید و از آن زمان اجرا میگردد.
اگرچه در كنوانسیون ورشو به صراحت درباب ابطال پرواز اظهار نظر نشده، اما حقوقدانان بر اعتقادند كه ماده ۲۰ این كنوانسیون به ابطال پروازهای بین المللی مربوط میگردد.
بر اساس این ماده، چنانچه ثابت شود شركت هواپیمایی در زمینه ابطال مقصر بوده، باید خسارت وارده را جبران كند در غیر این صورت از بهتان وارده مبراست. اما در این ماده درباب رقمی كه شركت حمل و نقل كننده مسافر باید پرداخت كند، سخنی به میان نیامده است.
خسارت معنوی و ماده ۱۴ آیین دادرسی كیفری
ماده ۱۴ آیین دادرسی كیفری می گوید شاكی می تواند جبران تمام ضرر و زیان های مادی و معنوی و منافع ممكن الحصول ناشی از جرم را مطالبه كند.
در تبصره یك این ماده همین طور آمده: زیان معنوی عبارت است از صدمات روحی یا هتك حیثیت و اعتبار شخصی، خانوادگی یا اجتماعی. دادگاه می تواند علاوه بر صدور حكم به جبران خسارت مالی، به رفع زیان از طرق دیگر از قبیل گردنگیر به عذرخواهی درج حكم در جراید و امثال آن حكم كند.
به نظر می رسد با عنایت به اینكه در حكم دادگاه مربوط به شكایت فرد حقیقی از شركت هواپیمایی، علاوه بر پرداخت خسارت مادی، ایرلاین به عذرخواهی از فرد زیان دیده به صورت رسمی و چاپ در جراید هم محكوم شده است، قاضی این دادگاه به ماده ۱۴ آیین دادرسی كیفری استناد كرده باشد.
دبیر انجمن ایرلاین ها: انتشار این خبر اقدام درستی نبود
مقصو اسعدی سامانی دبیر انجمن شركت های هواپیمایی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره شكایت از این شركت هواپیمایی و رای صادر شده اظهار داشت: در دستورالعمل حقوق مسافر، میزان خسارات و جرایم مشخص شده است. اما دادگاه می تواند خودش رأی بدهد.
وی افزود: در این فقره از شكایت، حكم صادره بر ادعای خسارت معنوی ناظر است. چون از نظر قانون امكان پرداخت خسارت مادی بیشتر از رقم بلیت نیست و بنا بر این دادگاه با استناد به خسارت معنوی وارد شده با شاكی، این حكم را صادر كرده است.
دبیر انجمن صنفی شركت های هواپیمایی اضافه كرد: نگرانی ما از این باب است كه انتشار خبر محكوم شدن این شركت هواپیمایی، سبب فتح بابی در خصوص ادعای وارد آمدن خسارت معنوی به افراد حقیقی شده و سایر مسافران هم از شركت های هواپیمایی شكایت كنند. امكان دارد هر مسافری بیاید بگوید با ابطال پرواز، به من خسارت معنوی وارد شد و شركت های هواپیمایی هم مجبور به پرداخت خسارات اینچنینی شود.
وی اظهار داشت: انتشار این خبر اقدام درستی نبود.

1397/10/16
14:00:12
5.0 / 5
4270
تگهای خبر: احداث , حمل و نقل , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است