جهانگیری: چابهار باید به یك بندر بزرگ كشور تبدیل گردد

جهانگیری: چابهار باید به یك بندر بزرگ كشور تبدیل گردد

آوا مسكن: معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: تصمیمات راهبردی خوبی در زمینه توسعه سواحل مكران در سطح كلان كشور گرفته شده كه این امر سبب توسعه شرق كشور میگردد و در این میان چابهار بهترین استعدادها را دارد و باید به یك بندر بزرگ كشور تبدیل گردد.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایرنا اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در نشست شورای اداری شهرستانهای جنوب سیستان و بلوچستان گفت: بهره گیری از سواحل مكران سبب توسعه سیستان و بلوچستان و شرق كشور میگردد كه این امر به صورت جد در دولت در حال پیگیری است.
وی افزود: توسعه سواحل مكران بعنوان یك نهضت فراموش شده پس از تاكیدات رهبر معظم انقلاب مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار گرفت.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: توسعه سواحل مكران به صورت جدی و ویژه در دستور كار دولت قرار دارد.
وی با اشاره به نقش راهبردی تنگه هرمز اضافه كرد: هیچ گاه نخواهیم گذاشت كه تنگه هرمز ناامن شود و ایران وظیفه خودش می داند كه امنیت آنرا تامین كند.
جهانگیری اشاره كرد: ایران امنیت تنگه هرمز را برای تجارت و تبادل كالا تامین می كند.
وی بیان كرد: دلیلی ندارد كه ما نفت خودمان را آن سوی تنگه هرمز تحویل مشتریان دهیم و برای این كار خط لوله از بوشهر تا جاسك در حال انجام می باشد تا از این مسیر نفت خودمان را دنبال نماییم.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: افغانستان و كشورهای آسیای میانه می توانند از چابهار استفاده كنند.
جهانگیری افزود: هندوستان و چین می خواهند در بخش های مختلف در چابهار سرمایه گذاری كنند كه ما از آن استقبال می نماییم.
وی اضافه كرد: برای كار كردن با كشورهای آسیای میانه، چین و هندوستان هیچ محدودیتی در چابهار نداریم.
وی از نیروی انسانی بعنوان عامل مهم توسعه یاد كرد و اظهارداشت: سیستان و بلوچستان از لحاظ نیروی انسانی استعدادهای بسیار خوبی دارد كه باید از این ظرفیت نهایت استفاده را برای توسعه این استان ببریم.
جهانگیری با اشاره به تلفات جاده ای در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تلفات جاده ای در كشور بالاست تا جایی كه از 28 هزار كشته در سالهای گذشته هم اینك به 16 هزار كشته در سال رسیده است كه با این وجود باز هم این رقم زیاد است.
وی بیان كرد: زیرساخت های راهها در سیستان و بلوچستان باید ارتقا پیدا كند كه در این زمینه همه مسیرهای ارتباطی در حال 2 بانده شدن است اما تعداد آنها زیاد است كه باید اولویت بندی شود.
وی از طریق آهن بعنوان پیشتاز در توسعه یاد كرد و اظهار داشت: راه آهن چابهار- زاهدان- میلك - سرخس باید به سرعت تكمیل شود.
معاون اول رئیس جمهوری به مساله آب در سیستان و بلوچستان اشاره نمود و اضافه كرد: مساله تامین آب این استان به صورت جد مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
وی اشاره كرد: ما در زمینه مدیریت مصرف آب در كشور گرفتار مشكل هستیم و با وجود اینكه در یك كشور خشك قرار داریم اما همانند كشورهای پر آب، مصرف داریم.
جهانگیری با تاكید بر مدیریت مصرف آب در كشور و بخصوص در سیستان و بلوچستان گفت: 2 تا سه استان كشور از لحاظ بارندگی در شرایط خوبی بسر نمی برند كه از آن جمله سیستان و بلوچستان است.
وی افزود: 26 تا 27 استان كشور امسال بارندگی خوبی تا كنون داشته اند كه امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد اما مدیریت منابع آبی باید همواره مورد توجه باشد.
معاون اول رئیس جمهوری با انتقاد از كسانی كه مخالف شیرین سازی آب دریای عمان هستند اظهار داشت: چرا بعضی از كشورهای حوزه خلیج فارس از آب دریا استفاده كنند اما ما نتوانیم از این نعمت بهره ببریم.
وی بر شیرین سازی آب دریا برای رفع مشكلات آبی جنوب شرق كشور بخصوص سیستان و بلوچستان اصرار كرد.
جهانگیری اظهار داشت: نخبگان و صاحبان اندیشه سیستان و بلوچستان برای توسعه این استان باید گردهم بیایند و مسایل را با همكاری دولت و مجلس پیگیری و دنبال كنند.
وی همچین در ارتباط با احداث واحد پتروشیمی در ایرانشهر اظهار داشت: وزیر نفت قول دادند به محض اینكه مساله آب پتروشیمی حل شود، سرمایه گذار خوبی را در این شهرستان برای احداث این واحد معرفی خواهند كرد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به توفان های شن در سیستان اظهار داشت: شن های روان و ریزگردها مشكلات زیادی را برای مردم این منطقه به وجود آورده است كه در بودجه 98 رقم خوبی برای مالچ پاشی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به انجام كارهایی در زمینه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: یكی از مسایل اقتصاد مقاومتی این است كه چگونه می توانیم برای مناطق محروم شغل احداث نماییم كه در این راستا بنیاد مستضعفان اقدامات بسیار خوبی در قلعه گنج برای درآمدزایی مردم این منطقه انجام داد.
جهانگیری افزود: هم اینك در شهرستانهای زهك و قصرقند و در آینده نزدیك در شهرستان دلگان برای درآمدزایی مردم بنیاد مستضعفان اقداماتی انجام خواهد داد.
معاون اول رئیس جمهوری راه اندازی صندوق های خرد را برای احداث اشتغال در روستاها و مناطق محروم مهم ارزیابی كرد و اظهار داشت: این صندوق ها و احداث مشاغل خانگی و خرد باید به صورت جد مورد توجه مسئولان باشد.
وی افزود: بهره گیری از مزیت های منطقه تاثیر زیادی در احداث اشتغال و توسعه آن دارد كه بدین منظور وام های روستایی خوبی در نظر گرفته شده است.
جهانگیری در ارتباط با كارخانه بافت بلوچ اظهار داشت: طبق گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت بخش ریسندگی این كارخانه تا خرداد سال 98 به بهره برداری خواهد رسید.
وی بیان كرد: جهت راه اندازی كامل این كارخانه باید تجهیزات آن برای بازار پسندی به روز شود برای اینكه با وسایل قدیمی نمی توان به بازار خوبی دست یافت.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: پنبه كاری كه در گذشته به دلایلی در جنوب سیستان و بلوچستان برچیده شده باید دوباره احیا شود.
وی بیان كرد: پاكستان قطب تولید پنبه است و در ایرانشهر می توان كارخانجات ریسندگی و بافندگی بزرگی احداث كرد.
وی با اشاره به ظرفیت های سیستان و بلوچستان اظهار داشت: برای احداث اشتغال و توسعه باید از ظرفیت های این استان نهایت استفاده را برد.
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: سیستان و بلوچستان نقش كلیدی در تامین امنیت ایران دارد و این استان یك منطقه راهبردی است.
وی بیان كرد: سیستان و بلوچستان در محرومیت های زیادی سر می كند كه برای توسعه این استان همگان باید دست به دست هم دهیم.
جهانگیری اشاره كرد: اگر مردم سیستان و بلوچستان به سبب مشكلات جمعیتی مهاجرت كنند تقرییا تا گرمسار ما نقطه جمعیتی نداریم.
وی بیان كرد: بیشتر مواردی كه سبب توسعه یك منطقه میگردد در سیستان و بلوچستان وجود دارد كه باید توجه كرد چرا این استان با این همه ظرفیت هنوز در محرومیت است.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به همجواری سیستان و بلوچستان با 2 كشور پاكستان و افغانستان اظهار داشت: این استان ظرفیت بالایی برای صادرات كالا به كشورهای همسایه خود دارد.
3213 **6081


1397/10/11
22:35:38
5.0 / 5
4361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است