آدری جهرمی تاكید كرد:

كودكان و نوجوانان در فضای مجازی محتوای تخصصی نیاز دارند

كودكان و نوجوانان در فضای مجازی محتوای تخصصی نیاز دارند

آوا مسكن: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه فضای مجازی و لطمه های احتمالی آن، اظهار داشت: نیاز است برای كودكان و نوجوانان به صورت تخصصی تولید محتوا داشته باشیم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمد جواد اذری جهرمی امروز پنجشنبه در نشستی صمیمانه با استارتاپ ها و فعالان حوزه اپلیكیشن در سالن اصلی عمارت كلاه فرنگی، به بحث و بررسی درباره تولید محتوا در فضای مجازی و باز تعامل استارتاپ ها با وزارت ارتباطات برای برگزاری جشنواره كودك انلاین پرداخت.
وی در این نشست گفت: فضای مجازی رشد بسیار گسترده ای دارد و لطمه پذیرترین قشر كودكان هستند.
وزیر ارتباطات با بیان این كه كودكان و نوجوانان در باره فضای مجازی نیاز به اكوسیستم دارند، افزود: سه زنجیره فرهنگ سازی عمومی، لایه خدمات و لایه محتوا برای تولید این اكوسیستم تعریف شده است.
جهرمی با اشاره به برنامه ریزی و تلاش های انجام شده برای پیشبرد تولید محتوا برای كودكان از مسیر دولتی، گفت: سپس یك سال حركت به این جا رسیدیم كه نگاه دولتی ما را به جایی نمی رساند و باید طور دیگری عمل نماییم.
وی همین طور با انتقاد از نگاه منفی به حضور كودكان و نوجوانان در فضای بی نهایت مجازی، اظهار داشت: فضای مجازی ابزار همراهی والدین و كودكان را فراهم می آورد و برای این منظور والدین می توانند آموزش ببینند.
جهرمی با بیان این كه هدف از نشست امروز حركت در جهت احداث پلت فرم های مخصوص كودك و نوجوان است، توضیح داد: مثلا كافه بازار و آپارات نسخه مخصوص كودك را ارائه بدهند تا زمانی كه والدین قصد دارند نرم افزاری برای كودك نصب كنند مطمئین باشند كه برای كودك مناسب می باشد.
وی در ادامه اظهار داشت: شاید برای برخی اپلیكیشن ها نسخه كودك ضرورتی نداشته باشد اما بهتر است tab مخصوص كودكان را ارائه دهند.
جهرمی همین طور بر اهمیت دسته بندی رده سنی برای اپلیكیشن ها و سایر محصولات اصرار كرد و اضافه كرد: با این اقدام، مسائل زیادی حل می شود؛ بعنوان مثال پدر و مادر می دانند كه فرزند آنها چه چیزی نگاه می كند. تولیدكننده می داند كه محصولش را به كدام شبكه ببرد و كودكان باز می دانند كه باید كدام شبكه را تماشا كنند. اگر این سه حلقه در كنار هم به خوبی كار كنند می توانیم در این حوزه كارهای خوبی انجام بدهیم.»
وی اضافه كرد: البته اپراتورها باز در این خصوص ایده هایی دارند كه یكی از آنها سیم كارت های مخصوص كودكان است.
در گپ و گفتی كه سپس این اظهارات میان وزیر و سرویس دهندگان ویدیویی صورت گرفت، به خالی بودن جای آموزش و پرورش در زمینه تولید محتوا برای كودكان اشاره شد كه جهرمی در پاسخ اظهار داشت: آموزش و پرورش با روبیكا پلتفرمی ارائه می دهد اما بحث ما در تولید و توزیع محتوا بیشتر پدر و مادرها در خانه هستند نه آموزش و پرورش.
«احساس ما این است كه در این حوزه همه باید فعال باشند. نگاه آموزش و پرورش در این زمینه مثبت است اما شاید به دید یك كسب و كار به آن نگریسته نه یك وظیفه. ما در این برنامه آورده ای برای وزارت ارتباطات نداریم و به دید سرمایه به آن نگاه نمی نماییم. این كار را وظیفه خود می دانیم. ما كنار آموزش و پرورش و نهادهای دیگر با هم كار می نماییم.»
یكی دیگر از حاضران جلسه با اشاره به فیلترینگ تلگرام اظهار داشت كه هم اكنون فیلترشكن روی گوشی پدر و مادرهاست و این وضعیت مشكلات زیادی به وجود می آورد.
امیر شریفی از كافه بازار باز در این مراسم اظهار داشت: ما در این مجموعه در بخش محدویت برای دسترسی به كودكان كار نكرده ایم اما در سهولت برای دسترسی قدم هایی برداشته ایم. مانند رده بندی سنی برای بازی هایی كه در كافه بازار وجود دارد. این رده بندی را بنیاد ملی بازی های كامپیوتری ارائه می دهد. برنامه ما این است كه دسترسی را آسان نماییم نه این كه موجب محدودیت كودك شویم.
وزیر در این خصوص اظهار داشت: كسی كه تولید كننده است باید این رده بندی را احداث كند تا سریع تر این كار صورت گیرد.
جهرمی در ادامه به مسئله مهمی اشاره كرد: باید یك تصمیم انقلابی در حوزه بازار وس (خدمات ارزش افزوده ) بگیریم. ما برای سالم سازی این بازار سعی كردیم. اما هر چه بیشتر جلو می رویم متوجه می شویم در این حوزه مشكلات زیاد است برای حل آن می خواهیم پیشنهادی به كمیسیون تنظیم مقررات بدهیم و تصمیماتی در این خصوص بگیریم. با اقتصاد ناسالم حوزه وس مقابله خواهیم كرد و یك تصمیم انقلابی خواهیم گرفت.
وی همین طور در پاسخ به یكی دیگر از حاضران درباره لزوم توجه به نوجوانان به خصوص در حوزه كتاب و كتابخوانی، اظهار داشت: بحث بازی وكتاب بسیار مهم و ثمین است. برای گام های بعدی به این دو مورد باز جدی تر نگاه نماییم. اگر بازی، كتاب وموسیقی به جشنواره وب سری اضافه شود می توان قدم های خوبی برداشت.
وزیر ارتباطات همین طور در پاسخ به اظهارات یكی از فعالان حوزه كودك درباره جذابیت نداشتن سیمكارت كودك و باز نبود سرمایه گذار برای تولید محتوا و ارائه اپلیكیشن های مخصوص كودكان اظهار داشت: درباره مسایل اقتصادی نگرانی نداشته باشید چون ما كارهایی دراین خصوص انجام دادیم. مثلا پارسال 28درصد سهم زیرساخت را برای افراد این حوزه كسر كردیم. برنامه های دیگری هم داریم كه اجرایی خواهیم كرد تا شرایط مساعدتر شود.
جهرمی درانتها نشست از گشایش پارك اقتصاد دیجیتال در دهه فجر امسال آگاهی داد و اظهار داشت: اهتمام داریم فعالان در این پارك از مالیات معاف شوند و مزایای در نظر گرفته شده برای شركت های دانش بنیان فعال در این حوزه، برای فعالان حوزه كودك و نوجوان هم در نظر گرفته شود.
جشنواره وب سری و فیلم كوتاه كودك آنلاین با ریاست وزیر ارتباطات و حمایت همراه اول در بهار 98 برگزار می گردد. این جشنواره برای تولید محتوای مناسب ویژه كودكان و نوجوانان برای فضای مجازی بعنوان یك شتابدهنده عمل خواهدنمود و بستری برای احداث فرصت های نو و شناسایی استعدادها و پشتیبانی از آنها برای تولید محتوای تصویری ویژه كودكان و نوجوانان در فضای مجازی است.
**م.ش*2017***


1397/09/29
19:55:52
5.0 / 5
4262
تگهای خبر: ابزار , احداث , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است