مدیركل دفتر امور روستایی استانداری:

تحول اساسی در حوزه زیرساخت های روستایی یزد انجام شده است

تحول اساسی در حوزه زیرساخت های روستایی یزد انجام شده است

آوا مسكن: یزد - مدیركل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد با اشاره به خدمات گسترده دولت تدبیر و امید در روستاها می گوید: تحول بسیار خوبی در زیرساخت های روستایی این استان انجام شده است.


به گزارش آوا مسكن به نقل از ایرنا، « محمود زارع رشكوئیه » شامگاه سه شنبه در همایش دهیاران و اعضای شوراهای روستایی ابركوه با اشاره به سالروز شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار ( 17مرداد) تصریح كرد: این شهرستان ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه های كشاورزی، صنعتی و گردشگری دارد كه باید از آن برای اشتغال و توسعه پایدار روستاها بهره برد.
به گفته وی در بازدیدی كه 2 روز گذشته از روستاهای بخش مركزی ابركوه انجام شد، خدمات قابل توجهی در زیرساخت روستایی این شهرستان انجام شده است.
مدیركل دفتر امور روستایی و شوراها استانداری یزد با قدردانی از فعالیت مجموعه بخشدار مركزی ابركوه، دهیاران و اعضای شوراها و مشاركت جدی مردم خاطرنشان كرد: باید تلاش هایی در زمینه اشتغال صورت گیرد تا حیات و پایداری روستاها با مهاجرت معكوس اتفاق بیفتد.
وی افزود: با پرداخت تسهیلات روستایی و با بهره كم برای سرمایه گذاری صنعتی، معدنی، كشاورزی و خدماتی زمینه اشتغال جوانان فراهم خواهد شد.
زارع رشكوئیه با اشاره به اینكه اشتغال مهمترین ركن ماندگاری جمعیت روستایی است از ابركوه، میبد، تفت بعنوان سه شهر نمونه گردشگری كشور یاد كرد و اظهار داشت: می توان با احیا و مرمت آثار تاریخی روستاهای این شهرستان ها، زمینه جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی را در این مناطق فراهم نمود.
این مسئول خاطرنشان كرد: در هر روستا با نمونه گردشگری طبیعی، معنوی و تاریخی روبرو می باشیم كه زمینه های خوبی برای جذب آنها وجود دارد.
زارع رشكوئیه با تاكید بر تقویت و احیا بومگردی و بافت تاریخی شهرها و روستاها، تصریح كرد: برای جذب توریست و احیا آثار تاریخی روستاها بودجه ملی و استانی خوبی برای توسعه گردشگری اختصاص خواهد یافت.
مدیركل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد افزود: مسئولان تورهای گردشگری هم آمادگی دارند، زمینه اقامت افراد گردشگران را در روستاهای پر جاذبه فراهم نمایند كه این طرح و برنامه نیازمند همت، تلاش دهیاران و شوراهای روستایی است كه مسیر گردشگری را احیا كنند.
زارع رشكوئیه با اشاره به اینكه در روستاهای ابركوه ظرفیت های خوبی در كشاورزی فراهم است، خاطرنشان كرد: با عنایت به تبعات 2 دهه پدیده خشكسالی، توسعه این بخش با اجرای مزرعه و باغ نمونه و كاشت محصولات كم آبخواه و با بهروری از آب موجود و استفاده از روش های نوین آبیاری و كمك های بلاعوض دولت امكان پذیر است.
فرماندار ابركوه هم با قدردانی از خبرنگاران اظهار داشت: این شهرستان در حوزه دامداری و كشاورزی ظرفیت های بالایی دارد.
محمد كاظمی نسب تصریح كرد: هم اكنون روزانه 50 تن شیر در دامداری های صنعتی، نیمه صنعتی و سنتی تولید و بخشی از آن در سه واحد مواد لبنی، فراوری و روانه بازار مصرف می گردد.
وی اضافه كرد: با عنایت به ظرفیت های تولید شیر، با پرداخت تسهیلات خوداشتغالی روستایی و عشایری تولید شیر تا آخر سال 97 به 2 برابر افزایش خواهد یافت كه اشتغال خوبی در این بخش اتفاق خواهد افتاد.
كاظمی نسب با اشاره به اینكه یك واحد فراوری مواد لبنی با ظرفیت روزانه 200 تن شیر توسط بخش خصوصی در دست ساخت است، خاطرنشان كرد: با راه اندازی خط تولید این واحد، ابركوه به قطب تولید فراروی مواد لبنی استان تبدیل خواهد شد.
فرماندار ابركوه با اشاره به ظرفیت های بخش كشاورزی از تولید 19 هزار تن زردآلو و عرضه آن در بازارهای منطقه و دیگر شهرستان ها اطلاع داد.
به گفته رئیس كارگروه اشتغال شهرستان بزودی یك واحد تولید صنایع فراوری زردآلو و خشكبار توسط بخش خصوص تاسیس خواهد شد و 92 نوع محصول در آن فراوری و علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی به خارج صادر خواهد شد.
وی افزود: تابحال 529 طرح اشتغال روستایی و عشایری با پرداخت 886 میلیارد و 400 میلیون ریال وام و با اشتغال یكهزار و 59 نفر در این كارگروه بررسی و مصوب شد.
این مسئول خاطرنشان كرد: از این تعداد 262 طرح در كارگروه اشتغال استان مصوب شد كه در این ارتباط 475 میلیارد و 890 میلیون ریال وام با سود 6 درصد و با بازپرداخت هشت سال به متقاضیان پرداخت می گردد.
به گفته فرماندار ابركوه در موقع بهره برداری از این طرح ها زمینه اشتغال 592 نفر در بخش های كشاورزی، صنعتی، معدنی و خدمات گردشگری فراهم خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: در این ارتباط از ابتدای سال 1397 تابحال 65 میلیارد و 670 میلیون ریال وام اشتغال روستایی برای سرمایه گذاری در 48 طرح خود اشتغالی به متقاضیان پرداخت گردید كه با بهره برداری از این طرح ها زمینه اشتغال بیش از 200 نفر فراهم خواهد شد.
رئیس كارگروه اشتغال شهرستان ابركوه افزود: این طرح ها در بخش های تولیدی، كشاورزی، دامپروری، خدمات، صنعت و معدن، گردشگری، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان است كه در روستاها و مناطق عشایری اجرا می گردد.
همچنین آقایی و اكرمی بخشداران مركزی و بهمن و حسینی رئیس كمیته امداد امام خمینی (ره) ابركوه گزارشی از وضعیت عمرانی و اشتغال روستاها عرضه كردند.
از جمعیت یك میلیون و 138 هزار نفر استان یزد 15 درصد در مناطق روستایی و عشایری استان ساكن هستند.
7540/ 2047/


1397/05/17
10:39:05
5.0 / 5
4291
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است