معاون سازمان آب و برق خوزستان:

رودخانه های خوزستان با 63 درصد خشكسالی مواجهند

رودخانه های خوزستان با 63 درصد خشكسالی مواجهند

آوا مسكن: اهواز - معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به كاهش 70 درصدی ذخایر سدهای استان، اظهار داشت: رودخانه های خوزستان 63 درصد كاهش داشته است.


مصطفی شبه یكشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا تصریح كرد: آورد رودخانه های استان در سال آبی جاری نسبت به آمار طولانی مدت 63 درصد و نسبت به سال قبل 40 درصد كاهش داشته است.
وی اضافه كرد: رودخانه مارون نسبت به آمار بلندمدت 80 درصد و نسبت به سال گذشته 62 درصد كاهش نشان داده است.
شبه افزود: آبدهی كارون نسبت به آمار بلندمدت 65 درصد و نسبت به سال قبل 43 درصد كم شده است.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: رودخانه زهره با 97 درصد خشكسالی روبه روست و آبدهی این رودخانه نسبت به سال گذشته هم 84 درصد كاهش یافته است.
به گفته وی، رودخانه كرخه نسبت به آمار بلندمدت 44 درصد و نسبت به سال گذشته 21 درصد كاهش داشته است.
معاون سازمان آب و برق خوزستان همینطور ظرفیت مخازن سدهای استان را 18 میلیارد مترمكعب عنوان نمود و اظهار داشت: هم اكنون حجم آب مفید سدها در حدود پنج میلیارد مترمكعب است كه نسبت به سال های نرمال 70 درصد و نسبت به سال قبل 60 درصد كاهش نشان داده است.
وی تصریح كرد: سدهای حوزه كارون 1.5 میلیارد مترمكعب، سد دز 1.2 میلیارد مترمكعب، سد مارون كمتر از 140 میلیون متر مكعب، سد جره، 68 میلیون مترمكعب و سد كوثر 1.9 میلیارد مترمكعب ذخیره دارد.
شبه تصریح كرد: در برنامه ریزی برای مصارف تابستان باید مصارف كشت های پائیزه، آب شرب و سهمیه محیط زیست لحاظ شود.
وی اضافه كرد: حوزه كارون بزرگ با عنایت به اینكه بیشتر مصرف كنندگان بخش كشاورزی را تغذیه می كند، حساس ترین حوزه آبی استان به حساب می آید و خشكسالی در این حوزه تبعات بسیاری برای استان به همراه دارد.

*كارون همچنان شور است
شبه با اشاره به تداوم شوری و نفوذ آب دریا به كارون اظهار داشت: شوری آب در ایستگاه تصفیه خانه خرمشهر 28 هزار و 486 میكروموس و در تصفیه خانه آبادان 11 هزار و 986 میكروموس است.
وی اضافه كرد: شوری آب در تاریخ 16 تیر در خروجی سد شهید عباسپور 543 میكروموس است كه به تدریج در خلال مسیر افزایش می یابد به صورتی كه در خروجی سد گتوند 921 میكروموس، در ملاثانی یك هزار و 556 میكروموس، پایین دست اهواز 2 هزار و 372 میكروموس، دارخوین 6 هزار و 721 میكروموس و در ایستگاه مارد 10 هزار و 264 میكروموس است.
شبه افزود: با احداث سد خاكی مارد میزان شوری تا حد زیادی كم شده است و با بهره برداری از طرح غدیر آب شرب آبادان و خرمشهر از سد كرخه تامین می گردد.
وی در ادامه با انتقاد از برداشت بیش از حد آب توسط مزارع نیشكر و شلتوك تصریح كرد: تنها راه كاهش شوری در پایین دست كارون، افزایش آب رودخانه است اما رهاسازی آب از سدهای بالادست این مشكل را حل نمی كند چونكه مصرف كنندگان و كشاورزان مسیر هر چقدر آب رهاسازی شود، برداشت می كنند، ازاین رو باید مصارف و برداشت های بالادست كاهش پیدا كند و مدیریت شود.
شبه افزود: كشت شلتوك یكی از عوامل تهدید كمی و كیفی رودخانه است و با وجود ممنوعیت كشت امسال بیش از 20 هزار هكتار در حوزه كارون و 10 هزار هكتار در حوزه كرخه شلتوك كاری شده است، البته سال گذشته كه مشكل آب نداشتیم 65 هزار هكتار شلتوك كاری در این 2 حوزه انجام شده بود.

*ممنوعیت كشت تابستانه در خوزستان
معاون سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: درخواست ما ممنوعیت كشت بهاره و تابستانه در حوزه های كارون، جراحی و زهره بوده اما ستاد بحران استان برای كشت های تابستانه تصمیم گیری می كند كه هنوز بحث در این زمینه ادامه دارد و تصمیم نهایی در ایام آینده اتخاذ می گردد.
وی اضافه كرد: محدود 50 درصدی كشت در حوزه دز و ممنوعیت كشت برنج در حوزه كرخه از دیگر درخواست های ما برای مدیریت مصارف در تابستان امسال بوده است.
شبه خاطرنشان كرد: علاوه بر محدودیت منابع آّبی، شبكه های زهكشی حوزه كرخه برای كشت برنج طراحی نشده و در صورت شلتوك كاری با طغیان این شبكه ها و خسارت به همه مزارع روبه رو می شویم، همانطور كه در سال های گذشته هم با این مشكل روبه رو بوده ایم.
خوزستان، قطب كشاورزی كشور، بیش از سه میلیون هكتار زمین حاصلخیز دارد كه به علت كمبود آب كمتر از یك میلیون هكتار آن در كشت های پائیزه زیر كشت می رود.
پنج رودخانه دائمی و پرآب خوزستان (كارون، دز، كرخه، مارون- جراحی و زهره) در بیش از یك دهه گذشته با خشكسالی شدید روبه رو بوده اند.
در ماه های اخیر كاهش شدید آب رودخانه كارون، باعث نفوذ دریا به این رودخانه و شوری آب شرب شهرهای آبادان و خرمشهر شد كه اعتراضات خیابانی بسیاری را به همراه داشت.
اعلام ممنوعیت كشت شلتوك در استان هم با اعتراض كشاورزان و برگزاری چند تجمع همراه بوده است.

/6002/9754


1397/04/17
13:28:07
5.0 / 5
4876
تگهای خبر: سازمان , هكتار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است