382 طرح احیای بافت فرسوده شهری در حال اجراست

382 طرح احیای بافت فرسوده شهری در حال اجراست

آوا مسكن: تهران- معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: از بهمن ماه سال گذشته كه احیای بافت های فرسوده شهری كلید خورد، تابحال 382 طرح ارائه خدمات زیربنایی و روبنایی برای احیای این بافت ها در حال اجراست.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «هوشنگ عشایری» عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران اعلام نمود 21 محله در 21 شهر در برنامه احیای بافت های فرسوده وجود دارد تا بعد از انتخاب توسعه گران بخش خصوصی، روند نوسازی آغاز شود.
براساس مطالعات شركت بازآفرینی شهری ایران، بیش از 140 هزار هكتار بافت فرسوده در 544 شهر كشور وجود دارد.
خوزستان با 9.59 درصد بیشترین سهم و زنجان با 0.57 درصد كمترین مساحت بافت فرسوده شهری را دارند.
عشایری كه مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری است، رویكرد اصلی در برنامه ملی بازآفرینی شهری را محله محوری عنوان نمود و اظهار داشت: در احیای بافت های فرسوده شهری ابزار اصلی، مشاركت مردم و كنشگران شهری است و دولت به جای دخالت در حوزه ساخت وساز همانند مسكن مهر، در این زمینه فقط وظیفه تسهیل گری را برعهده دارد.
مدیرعامل بانك مسكن چندی قبل از پرداخت 30 درصد تسهیلات بانك مسكن به احیای بافت های فرسوده اطلاع داد.
یكشنبه گذشته هیات وزیران بانك مركزی را موظف كرد بعد از تصویب شورای عالی پول و اعتبار، نسبت به فراهم كردن تمهیدات لازم برای كاهش سود تسهیلات خرید مسكن (صندوق یكم) در بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری از هشت درصد به 6 درصد و كاهش مدت سپرده گذاری از 6ماه به پنج ماه و هم افزایش دوره بازپرداخت از 12 سال به 15 سال اقدام نماید.
برای تسریع در نوسازی بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری، همه وزارتخانه ها، موسسه ها و شركت های دولتی مكلف شدند نسبت به واگذاری مجانی زمین های در اختیار خود در محدوده ها و محله های دارای بافت فرسوده و ناكارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.
این برنامه شامل طرح های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده زمین های دارای مالكیت خصوصی و دولتی است.
دولت برای تولید مشوق های لازم و تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، همه دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف كرد دستكم 30درصد اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت­ های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده ها و محله های هدف اختصاص دهند.
همچنین دولت میزان سقف تسهیلات مشاركت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسكان موقت در اراضی مشمول این طرح را در كلانشهرها به ازای هر واحد مسكونی تولید شده به ترتیب 500 میلیون و 200 میلیون ریال و در سایر شهرها هم سقف تسهیلات یاد شده را به ترتیب 400 میلیون و 150 میلیون ریال تعیین كرد.

اقتصام*1108*6984*1961*


1397/03/01
19:06:42
5.0 / 5
4401
تگهای خبر: تولید , خدمات , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است