حركت لاك پشتی ارتباطات در منطقه پیام

حركت لاك پشتی ارتباطات در منطقه پیام

آوا مسكن: تهران- منطقه ویژه اقتصادی پیام در كوشش برای تبدیل شدن به مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران است اما با عنایت به سیر آرام این فعالیت ها دستیابی به این هدف شاید سال ها به طول انجامد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، طرح تولید مركزفناوری اطلاعات و شهرك آی.سی.تی ایران از 2سال پیش شروع شد اما بر پایه بررسی های میدانی، در این مدت فعالیت چندانی در آنجا صورت نگرفته و تلاش ها بیشتر روی كاغذ و بین كاغذها مانده است.
چهارشنبه گذشته پیش، مدیر روابط عمومی این منطقه هم در جمع مدیران فناوری اطلاعات بخش خصوصی بر این امر صحه گذاشت و اظهار داشت: از سه هزار و 800 هكتار مساحت تخصیص یافته به این منطقه فقط 300 هكتار فعال است.
سازمان نظام صنفی كامپیوتری استان تهران از خبرنگاران دعوت كرده بود كاروانی از 30 مدیر بخش خصوصی فناوری اطلاعات را برای بازدید از امكانات موجود در منطقه ویژه اقتصادی پیام همراهی كنند.
هدف از این بازدید، آشنایی با منطقه ویژه اقتصادی پیام و تصمیم گیری درباره حضور یافتن در این منطقه بود.

** منطقه ویژه اقتصادی پیام
منطقه ویژه اقتصادی پیام در40 كیلومتری غرب استان تهران در استان البرز قرار دارد. این منطقه در دولت یازدهم و هنگامی كه محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود، برای تبدیل شدن به مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور در نظر گرفته و از همان زمان تلاش ها برای تحقق این ایده شروع شد.
شركت خدمات هوایی پیام در سال 1369 تحت عنوان مركز خدمات هوایی برای عرضه خدمات هوایی و حمل ونقل و توزیع بار كالاهای پستی و خدمات هلیكوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تایید و تجهیز و نگهداری مراكز، دستگاه ها و امكانات مخابراتی و پستی كشور فعالیت خویش را آغاز كرد.
با توجه به موقعیت و جایگاه این شركت و همجواری آن با استان تهران بنا به مصوب تیرماه 1382 هیات دولت، سه هزار و 600 هكتار از اراضی فرودگاه پیام بعنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین شد.
برخورداری از امتیاز همجواری با تهران بعنوان نزدیك ترین منطقه ویژه اقتصادی، استقرار فرودگاه داخل اراضی منطقه ویژه و امكان بهره گیری از تاسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن، مجاورت با راه آهن سراسری، مترو تهران- كرج و شاهراه های ارتباطی كشور و شرایط اقلیمی مناسب از مزیت های این منطقه است.
به گفته مدیر روابط عمومی منطقه ویژه پیام، این منطقه از سال 1369 پایه گذاری شد تا وزارت پست و تلگراف و تلفن مجموعه ای انحصاری برای پشتیبانی از مركزهای مخابراتی و جابجایی مرسوله های پستی داشته باشد.
«در آن زمان محدوده در نظر گرفته شده 10 هزار هكتار بود تا فرودگاه هم در آن تاسیس شود. در سال 1374 اساسنامه آن در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و درسال 1380 با تصویب دولت 3800 هكتار از آن مجموعه 10 هزار هكتاری به منطقه ویژه اقتصادی اختصاص یافت. در سال 1390 هم یك مصوبه درباره استقرار صنایع غیرآلاینده افزوده شد.
مجمع عمومی این منطقه شامل وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان رییس، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر راه و شهرسازی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان هواپیمایی كشوری و مدیرعامل شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران است.
آنگونه كه رییس كمیسیون شبكه سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور توضیح داد منطقه ویژه پیام مزیت هایی مانند برخوداری از معافیت های قانونی دارد اما هنوز امكان خرید عرصه در منطقه فراهم نیست.
«آزاد معروفی» این نكته را یك خصوصیت منفی دانست و از رایزنی برای حل مشكل اطلاع داد.
رییس كمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور از تعدد مناطق ویژه انتقاد داشت.
«احمد علیپور» به خبرنگار ایرنا گفت متاسفانه برخی مقام های استانی بدون توجه به منافع كشور فقط برای كسب رای سبب شدند منطقه های آزاد زیادی تولید شود؛ مگر یك كشور چقدر منطقه آزاد نیاز دارد؟

** بازدید میدانی
اتوبوس بعد از گذشت ساعتی وارد منطقه ویژه اقتصادی پیام شد. محصور بودن این منطقه و كنترل آن به وسیله دوربین هایی كه همه جای منطقه تعبیه شده بود، پیش از همه جلب نظر می كرد.
«محمدرضا واعظی پور» مدیركل امور گمركی و ترانزیت كالا شركت خدمات هوایی پیام، در ورودی مجتمع به جمع مدیران فناوری اطلاعات بخش خصوصی پیوست.
سپس اتوبوس به سفارش واعظی پور به سمت فازهای یك، دو و سه منطقه حركت كرد كه برای پذیرش شركت های فناوری اطلاعات آماده شده و به قول وی، همه امكانات و زیرساخت های لازم برای شركت ها را دارد.
به گفته وی، در رایزنی با وزارت راه وشهرسازی مقرر است مسیر راه آهن به سمت این منطقه تغییر كند.
وی اظهار داشت كه تولید در این منطقه با تعرفه های در نظر گرفته شده برای مناطق آزاد صورت می گیرد و زمین ها به صورت اجاره 25 ساله به متقاضیان واگذار می گردد و چندین سوله آماده تحویل هم دارد اما فقط مناطق ویژه از معافیت مالیاتی برخوردار می باشند.
واعظی پور از وجود بیش از 105 واحد صنعتی در منطقه اطلاع داد كه اكنون 75 واحد درحال بهره برداری است.
وجود چند دستگاه بالگرد پیشرفته در منطقه نظرها را به خود جلب كرد. واعظی پور توضیح داد این بالگردها برای بخش اوژانس خریداری و ابتدای امسال با هواپیماهای پهن پیكر وارد منطقه شد.
به گفته وی، همه فعالیت های مربوط به حفاظت بر عهده مسئولان منطقه پیام و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است كه مزیت ویژه ای برای فعالان این عرصه است.
با این همه، به باور خبرنگارانی كه 2 سال پیش هم با «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم، از منطقه بازدید كرده بودند، عملیات ساخت و ساز چندان پیشرفت نكرده است.

** سالن ترانزیت و كوشش برای پذیرش هواپیماهای مسافری
مدیران بخش فناوری اطلاعات در سالن ترانزیت فرودگاه پیام با استقبال مدیركل عملیات فرودگاهی و خدمات زمینی فرودگاه روبرو شدند.
به گفته «علی كاملی»، واردات و صادرات در این منطقه بدون نیاز به دیگر فرودگاه ها انجام می گردد.
مدیركل امور گمركی و ترانزیت كالا شركت خدمات هوایی پیام هم تصریح كرد تلاش می گردد در سه سال آینده 50 درصد كل صادرات و واردات بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات از این منطقه صورت گیرد.
در این سالن برخلاف بخش های دیگر، عملیات ساخت و ساز به سرعت در حال انجام بود؛ از نصب شیشه های مخصوص گرفته تا تجهیز زیرساخت ها؛ كاملی توضیح داد مقرر است بزودی این فرودگاه پذیرای هواپیماهای مسافری شود؛ از این رو، سرزندگی بیش از همه جا در این منطقه دیده می شد.
«زمین سالن ترانزیت یك هزار مترمربع و 1500 مترمربع، فضای داخلی آن است تا به صورت میانگین 250 پرواز در روز را پشتیبانی كند و زمان ترخیص بار در آن كمتر از 30دقیقه باشد.»
این فرودگاه دارای گمرك تخصصی فناوری اطلاعات است و بزودی هم از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یك نماینده برای ارزیابی كالاها به صورت مستمر در فرودگاه مستقر می گردد.
هر لحظه در آسمان هواپیماهای آموزشی كوچك دیده می شد كه دلیل آن وجود یك موسسه آموزشی پرواز در داخل فرودگاه است.

** فعالان بخش خصوصی چه می گویند؟
فعالان بخش خصوصی فناوری اطلاعات در این بازدید خواهان آن شدند كه امكانات بیشتری در این منطقه فراهم گردد.
یكی از آنان بندر «جبل علی» در امارات را نمونه ای كامل توصیف كرد.
رییس كمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور اظهار داشت: باید منطقه ویژه اقتصادی به صورت واقعی آزاد باشد تا بتوان به راحتی در آن فعالیت كرد نه اینكه مشكلات بیشتری برای فعالان فناوری اطلاعات تولید كند.
برخی فعالان هم تاكید نمودند ما می خواهیم كمك نماییم تا مشكلات كشور برطرف شود؛ ازاین رو نگاه منفی به بخش خصوصی فقط سبب بی رغبتی می گردد و باید این نگاه برطرف شود.
«سعید زرندی» رییس هیات مدیره و مدیرعامل شركت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام، از فعالان بخش خصوصی خواست نظرهای خود برای بهتر شدن شرایط عنوان كنند و برنامه بدهند.
در شرایطی كه برخی كشورهای همسایه عزم خویش را برای تبدیل به مركز ارتباطات منطقه جزم و در بخش تكنولوژی های جدید سرمایه گذاری گسترده ای كرده اند، به نظر می رسد روند توسعه تنها منطقه تخصصی صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، كند است.
اقتصام*2078*1961*


1397/02/30
13:45:59
5.0 / 5
4446
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است