آخوندی خبر داد:

شورای پول و اعتبار امروز درباره نرخ سود صندوق یكم تصمیم می گیرد

شورای پول و اعتبار امروز درباره نرخ سود صندوق یكم تصمیم می گیرد

آوا مسكن: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مقرر است امروز در جلسه شورای پول و اعتبار كاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز یكم در بافت فرسوده از ۸ به ۶ درصد بررسی شود.به گزارش آوا مسكن به نقل از مهر، عباس آخوندی در مراسم آغاز چهلمین سالگرد بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه تمركز رئیس جمهور در بخش مسكن مبحث بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری است اظهار داشت: این سیاست درستی است و در طول ۴۰ سالی كه از انقلاب گذشته مشكل بافت های ناكارآمد شهری و حاشیه نشینی را در شهرها داشته ایم.
وی ادامه داد: شهرهای ما از درون دچار فرسودگی شده و از پیرامون رشد بادكنكی داشته اند. این فرسودگی هم از جهت كالبدی و هم از جهت فرسایش و گسست روابط اجتماعی مشهود است كه این از مبحث اول مهمتر است. بعنوان مثال در تهران در سال های گذشته ۵ میلیون نفر به حاشیه شهر اضافه شده كه در مجموع در پایتخت و حواشی آن بیش از ۱۴ میلیون نفر زندگی می كنند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: یكی از مباحثی كه در ابتدای انقلاب منجر به تاسیس حساب صد امام شد بحث حاشیه نشینی و شرایط ناهنجار حاشیه شهرها بود و هم اكنون كه به این مورد می پردازیم سیاست درستی است.
وی تصریح كرد: سیاست توسعه شهرهای جدید و آماده سازی زمین و مسكن مهر نتوانست این داستان را حل كند و به حاشیه نشینی بیشتر دامن زد به گونه ای كه نه مبحث حاشیه شهرها را حل كرد و نه بافت فرسوده و میانی شهرها را.
به گفته آخوندی نتیجه اجرای پروژه های بزرگ مقیاس مسكونی در حاشیه شهرها كمكی به حل بافت فرسوده نكرد و این مورد دست نخورده باقی ماند. مداخله مستقیم دولت با ساخت دو میلیون واحد مسكونی و هزینه صد هزار میلیارد تومانی مداخله بسیار بزرگی است. اگر الان بخواهیم نتیجه واقعی این مداخله را ارزیابی نماییم كه چقدر كیفیت زندگی را اصلاح كرد می بینیم در خیلی از شهرها كیفیت زندگی مردم مشكل اساسی دارد.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: در مبحث بازآفرینی شهری نباید مردم را از محل استقرار خود جابجا نماییم نمونه آن طرح بهسازی پیرامون حرم امام رضا (ع) در مشهد بود كه نوسازی باعث این شد كه افراد ساكن این منطقه از محل زندگی خود كوچ كنند و عملا منجر به ارتقا زندگی مردم این منطقه نشد در حالیكه در طرح بازآفرینی شهری مقرر است پروژه ها به صورت كوچك مقیاس و صددرصد و توسط خود مردم ساخته شود. مداخله مردم به جای احداث خانه، توسعه خدمات زیربنایی، فضای سبز، كتابخانه و امثال اینهاست. این سیاست ها با سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی سازگار است.
وزیر راه و شهرسازی به مبحث تسهیلات ارزان قیمت برای افزایش قدرت خرید مردم اشاره نمود و اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف صندوق پس انداز مسكن یكم بوجود آمد تا به مردم تسهیلات ارزان قیمت داده شود. در مورد تسهیلات ارزان قیمت تابحال دو سیاست اجرا شده است یكی اینكه مانند مسكن مهر تسهیلات ارزان قیمت داده شود اما ما به التفاوت ان را دولت یارانه بدهد و آنقدر این یارانه زیاد می گردد كه از خود اصل تسهیلات هم بیشتر می گردد بعنوان مثال بانك مسكن در انتها هر سال بابت مسكن مهر از دولت مطالباتی دارد كه ضربدر ۱۲ شده و این ما به التفاوت از اصل وام بیشتر شده است. مطالبات بانك ها از دولت هم افزایش یافته است.
وی ادامه داد: اما در صندوق پس انداز مسكن یكم افراد پس انداز می كنند تا به این پس انداز تسهیلات داده شود از آنجایی كه افراد بابت پس انداز خود سودی نمی گیرند ازاین رو نیازی به پرداخت یارانه از جانب دولت نیست و باری روی دوش دولت نمی گذارد.
آخوندی تصریح كرد: ممكن است صندوق پس انداز مسكن یكم كسری منابع داشته باشد كه دولت به جای یارانه، افزایش سرمایه به بانك می دهد و این به افزایش قدرت بانك منجر می گردد.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان كرد: تا آخر سال قبل ۴۰۰ هزار نفر در این صندوق پس انداز كردند و روزانه بیش از هزار نفر پس انداز كننده جدید داریم.
آخوندی با اشاره به نرخ سود ۸ درصدی تسهیلات مسكن یكم در بافت فرسوده اظهار داشت: امروز مقرر است در شورای پول و اعتبار كاهش این نرخ به ۶ درصد بررسی شود كه به رونق پایدار كمك خواهد نمود.
آخوندی تصریح كرد: تسهیلات پس انداز كنندگان در این صندوق تضمینی است كه به مفهوم ورود ۴۰۰ هزار نفر خریدار قطعی به بازار مسكن می باشد. در سال ۹۶ رشد مسكن به حدود ۷ درصد رسید كه این رشد هم اكنون فزاینده است.


1397/01/22
14:33:42
5.0 / 5
4843
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آوا مسکن

آوا مسكن


املاک و مستغلات

avamaskan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آوا مسكن محفوظ است